Միջազգային իրավապաշտպանն արձանագրում է հայատյաց քարոզչության և Քառօրյա պատերազմում տեղ գտած պատերազմական հանցագործությունների միջև կապը
13:56 19/12/2016
«Ադրբեջանը ևս լծված է Հայոց Ցեղասպանության ժխտողականության գործին, չնայած դա իրեն չի առնչվում։ Սա վկայում է, որ ժխտողականությունը հստակ քաղաքականություն է, որի նպատակն է ատելություն սերմանել հայերի նկատմամբ։ Կարելի է փատել, որ կապ կա այստեղ, քանի որ այն իր ազդեցությունն է թողնում Լեռնային Ղարաբաղի հարցում։ Օրեր առաջ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության  մարդու իրավունքների  պաշտպանը զեկույց էր հրապարակել ապրիլյան պատերազմում ադրբեջանցիների կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ։ Հայերի նկատմամբ խոշտանգումների և անդամախեղումների օրինակներն ատելության քաղաքականության վառ վկայությունն են», - Panorama.am-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում ասաց միջազգային իրավունքի հայտնի մասնագետ, Փարիզի Համալսարանի գիտաշխատող և իրավախորհրդատու Րաֆֆի-Ֆիլիպ Կալֆայանը, ով մասնագիտացած է միջազգային հանրային իրավունքի ոլորտում։
Կալֆայանի համոզմամբ, Եվրոպայում և Միացյալ Նահանգներում Հայոց Ցեղասպանության ժխտողականությունը ֆինանսավորվում է «այլևս ոչ թե Թուրքիայի», այլ Ադրբեջանի կողմից։
Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնության (FIDH) գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը 2001-2007թթ զբաղեցրած իրավապաշտպանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչպիսի դիրքորոշում ունի սույն թվականի ապրիլի 2-5-ին Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իրականցված ռազմական ագրեսիայի ժամանակ ադրբեջանցի զինվորականների իրագործած պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ։
Րաֆֆի-Ֆիլիպ Կալֆայանի կարծիքով, ադրբեջանցիների կողմից պատերազմական հանցագործությունների իրագործման պատճառը Ադրբեջանի որդեգրած պաշտոնական հայատյաց քաղաքականությունն է։ Փորձագետի պնդմամբ, հարցը կարող է քննարկվել միջպետական դատական գործընթացներ ծավալելու ուղղությամբ։  Այդ գործընթացը կարող է նշանակալի դեր ունենալ հայ ժողովրդի իրավական պայքարում, այն է` Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման հարցում։

“Azerbaijan is also involved in this Armenian Genocide denial campaign, while they are not related to it. And this shows that the denial is a clear policy of hatred against Armenians. We can prove there is a link in this, because this has its effects on Nagorno Karabakh. [Few days ago] the Human Rights Defender of Nagorno Karabakh Republic has issued a report about war crimes committed by Azeri forces in April war. The way they have tortured and mutilated Armenians shows this is a real policy of hatred against Armenians”, -- Philippe Raffi Kalfayan, Legal Counsel and Associate Researcher in International Public Law at Paris 2 University, told Panorama.am in an exclusive interview.
Kalfayan is of the opinion that the major actors of Armenian Genocide denialism in Europe and in the United States are financed by Azerbaijan, “not any longer by Turkey”.
Panorama.am interviewed Philippe Raffi Kalfayan, a prominent human rights defender who formerly served as Secretary General of the International Federation for Human Rights (FIDH) in 2001-2007, and asked him to elaborate about war crimes committed by Azerbaijani soldiers during the military aggression against Nagorno Karabakh in April 2-5.
Kalfayan is of the opinion, that the official hate policy of Azerbaijan toward the Armenians is the reason why Azeri soldiers committed war crimes against Armenians during the April war, suggesting the possibilities of inter-state judicial procedures against Azerbaijan should be explored. That process may be essential in another legal battle facing the Armenian nation, the struggle for the recognition of independence of Nagorno Karabakh.
**
On December 17, 2013 the lower chamber of the European Court of Human Rights delivered a judgment on Perinçek v. Switzerland and pronounced a number of allegations with regards to Swiss Courts’ sanctions against Dogu Perincek, a former chairman of left-wing ultranationalist Patriotic Party in Turkey, who made racist and xenophobic statements against Armenians while in Switzerland in 2007.
The Swiss court ordered this controversial Turkish politician to pay a fine after finding him guilty of racial discrimination for his remarks alleging that “Armenian genocide is a great imperialist lie”, which he repeated on several occasions. The case was lodged with the ECtHR following a Swiss court's 2007 conviction.
Next year after his radical appearances in Switzerland, Perincek was detained and then arrested in Turkey for alleged coup attempt and spent time in prison since March 2008 (in August 2013 he was again sentenced to aggravated life imprisonment) and till March 2014, when he was released with other members of Ergenekon network.