Կինոն պետք է համբերի. Վիգեն Չալդրանյան
Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնն ունի գեղարվեստական ղեկավար: Այսօր մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը թատերախմբին ներկայացրեց թատրոնի նորանշանակ գեղարվեստական ղեկավար Վիգեն Չալդրանյանին։
«Մոտեցում է փոխվում: Թատրոնները պետք է ունենան գեղարվեստական ղեկավարները: Թատրոնը պետք է ունենա իր դեմքն ու դիմագիծը: Սա չի նշանակում, որ դառնում է մեկ դերասանի թատրոն: Ունենք հստակ պայմանավորվծություն  բոլոր գեղարվեստական ղեկավարների հետ, որ պետք է ունենան հրավիրյալ  ռեժիսորներ, համագործակցեն տարբեր ռեժիսորների հետ»,- Վ. Չալդրանիանին ներկայացնելուց հետո՝ ասաց Ա.Ամիրյանը:
Նրա խոսքով՝ թատրոններում գեղարվեստական ղեկավարներ նշանակելը՝ առողջացման ծրագրերից կարևորագույնն է. «Ձեռագրերի տարբերություն, ծրագրերի փոփոխություն, միաժամանակ՝ թատրոնի դեմք ու դիմագիծ»:
Վիգեն Չալդրանյանն անկեղծացավ ու ասաց, որ իր վաղեմի երազանքն է՝ «ունենալ մի տուն, որտեղ կստեղծվեն քո պատկերացումներով ներդաշնակություն, թատերախումբը կապրի ինչպես երջանիկ մի ընտանիք՝ առանց ինտրիգների»:
Հարցին, թե արդյո՞ք կինոն և թատրոնը չեն խանգարում միմյանց, նա  պատասխանեց. «Շուտով կհրապարակվի իմ մասին երրորդ գիրքը՝ «Կինոն իմ էությունն է, թատրոնն իմ տունը»: Հավատում եմ դրան: Ամեն անգամ ֆիլմ անելուց՝ կարոտում եմ թատրոնը, իսկ թատրոն փորձում եմ բերել կինոյի կարևորագույն տարրերը: Այն, ինչ ունի կինոն, չունի թատրոնը, և այն, ինչ ունի թատրոնը, չունի կինոն:
Ասել, որ թատրոնի քիչ փորձ ունեմ, սխալված կլինեմ: Այս տարի նշվեց իմ ստեղծագործական կյանքի 40-ամյակը, որը հավասարապես բաշխվում է կինոյի և թատրոնի միջև: Թատրոնում ինձ միշտ լավ եմ զգացել: Այժմ, ցավոք սրտի, կինոն պետք է սպասի, համբերի: Բնական է, քանի որ սա կատակ բան չէ: Լուրջ գործ եմ սկսում»:
Վիգեն Չալդրանյանը չմանրամասնեց, թե կոնկերտ ինչ ծրագրեր ունի, առաջին բեմադրությունը երբ կլինի  և ինչ աշխատանք:
«Նախ պետք է մի քանի ամիս նախապատրաստական շրջան անցնեմ: Բոլորովին նոր փուլ է ինձ համար:  Մտքումս ունեմ հայ ազգային գործեր, դասականներ, համաշխարհային ստեղծագործություններ, նաև մյուզիքլ: Պետք է փորձենք հանճարեղ գրողների, դրամատուրգների գործերով հանդես գալ այս բեմում, խաղացանկում լինեն տարբեր ժանրերի գործեր»,- ասաց թատրոնի նորանշանակ գեղարվեստական ղեկավարը:
Ինչ վերաբերում է թատոնի շենքին, մշակույթի նախարարն ասաց. «Քննարկման փուլում է, ունենք մշակած տարբերակներ, լուծումներ: Մոտ ապագայում որոշումը կլինի»:

Vigen Chaldranyan: Cinema has to wait
Pan-Armenian (Hamazgayin) Theatre after Sos Sargsyan has a new creative director. Today Minister of Culture Armen Amiryan introduced newly appointed creative director of the theatre Vigen Chaldranyan to the theatre staff.
“Some approaches have changed according to which theatres should have creative directors. Theatre must have its own identity and features. This does not presuppose that the theatre is headed by one actor. Clear agreements have been reached with all the creative directors according to which they must cooperate with different directors,” A. Amiryan noted before introducing Vigen Chaldranyan.
In his words appointing artistic directors to the theatres is one of the most important programs of improving the Armenian theatre which will lead to some changes in the programs, as well as will restore the identity and characteristic feature of the theatres.
Vigen Chaldranyan opened up on his longtime dream, which is “establishing a house with harmonious atmosphere where the theatre staff can live as a happy family without any intrigues.”
In response to the question whether his activities in the cinema and theatre will not hinder each other he noted the following: “Soon the third book about me entitled “Cinema is my home, theatre is my identity” will be published. Every time I make a film I miss theatre, meanwhile I try to introduce the most important features of cinema to the theatre. Whatever cinema has the theatre lacks and vice versa.
I will be mistaken if I state that I have little experience in theatre. This year marks the 40 years of my creative work. Those years have been equally divided between theatre and cinema. I have always felt good in the theatre. Unfortunately cinema has to wait now, as I am going to launch a serious activity.”
Vigen Chaldranyan did not present the details on his future plans or his first performance.
“Firstly I need to undergo preparatory period for one month as this is a completely new stage in my life. I intend to prepare performances of the Armenian and foreign classic works, as well as musicals. We need to try to perform the works of prominent writers and playwrights on this stage. Works of various genres will be included in the play list,” the newly appointed creative director of the theatre added.
Speaking about the building of the theatre Minister of Culture said that the issue is under discussion currently and they already have some options. He added the decision will be taken in the coming future.