Financial Times. Հայաստանի վարչապետն աշխատելու է հանրության համար ընդունելի բարեփոխումների ուղղությամբ
13:25 20/12/2016
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հարցազրույց է տվել Financial Times-ի FDI MAGAZINE պարբերականին: Հարցազրույցի թարգմանությունը տրամադրել է ՀՀ կառավարության հասարակայնության և տեղեկատվության վարչությունը:
«Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ցանկանում է, որպեսզի իր գլխավորած կառավարությունը ձևավորի ստեղծարար և ձեռներեց մտքի տեր անձանց համար գրավիչ միջավայր»: Քորթնի Ֆինգարի հետ զրույցի ընթացքում, սակայն, նա նաև նշել է, որ վճռական է՝ ապահովելու, որպեսզի երկրի բնակչությունը համակարծիք լինի ապագայում իրագործվելիք փոփոխություններին:
Հարց. Որո՞նք են այն գերակայությունները, որոնց ցանկանում եք անմիջապես անդրադառնալ՝ որպես վարչապետ:
Պատասխան. Անկեղծ ասած, վարչապետի աշխատանքը ենթադրում է, որ ցանկացած խնդիր գերակա է: Տնտեսական աճ, սոցիալական հարցեր, առողջապահություն և պայքար կոռուպցիայի դեմ. չի կարելի ասել, թե այս ոլորտը գերակա է, իսկ մյուսը՝ երկրորդային: Թերևս, վարչապետի և գործարարի աշխատանքի և գործողությունների տարբերությունն այն է, որ վարչապետը չի կարող իրեն թույլ տալ առաջնահերթություններ սահմանելու և միայն կարևորագույն խնդիրներով զբաղվելու շքեղությունը: Ըստ իս՝ ահա թե որն է մեր առաջին գլխավոր խնդիրը. մեզ անհրաժեշտ է կապ հաստատել հասարակության հետ, որպեսզի մեր ազգը հասկանա, հավատա և արձագանքի մեր կողմից ուղարկվող ազդակներին: Դա վերաբերում է թե´ տնտեսվարողներին, թե´ հանրության լայն շրջանակներին: Մեզ համար շատ ավելի հեշտ կլինի բարելավել իրավիճակը, երբ մեր ազգը մեր դաշնակիցը լինի և սատարի մեր առաջարկած ծրագրերին:
Հարց. Տնտեսական ի՞նչ նախաձեռնություններ կամ ծրագրեր ունեք:
Պատասխան. Մենք արդեն իսկ ներկայացրել ենք Կառավարության ծրագիրը, որում ընդգծել ենք, թե ինչ ենք անելու: Ցանկանում եմ շեշտել մի քանի հիմնական թեմաներ:
Առաջինը. մեզ անհրաժեշտ է ստեղծել իսկապես ազատ, մրցակցային և արդար միջավայր բիզնեսի համար: Վստահ ենք, որ մեր ազգի ստեղծարար ներուժը և գործարար ձիրքը թույլ կտան մեր բիզնեսներին շատ արագ տեմպերով աճել նման միջավայրում: Ավելին, եթե հստակ ազդակներ ուղարկենք, օտարերկրյա ներդրողները նույնպես կարձագանքեն և մուտք կգործեն մեր շուկա, եթե վստահություն տածեն խաղի կանոնների հանդեպ:
Երկրորդը. հաշվի առնելով մեր տնտեսության ներկայիս վիճակը՝ մենք խթանելու ենք բիզնեսներին, թերևս, կառավարության համար ոչ այնքան ավանդական եղանակով. պատրաստվում ենք ստեղծել հիմնադրամներ, որոնք ֆինանսավորում կտրամադրեն տարբեր ոլորտների, օրինակ՝ գյուղատնտեսությանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին, ՓՄՁ-ներին և այլն:
Երրորդը. ստեղծելու ենք Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն, որտեղ մասնավոր և պետական հատվածների տաղանդաշատ ներկայացուցիչների հետ քննարկելու և մշակելու ենք երկարաժամկետ ռազմավարություններ, ծրագրեր և բարեփոխումներ, ի վերջո՝ որոշելու ենք, թե ինչ ուղղությամբ է ընթանալու Հայաստանը:
Ամփոփելով կարող եմ նշել, որ ստեղծելու ենք առավել նպաստավոր և հարմարավետ պայմաններ ստեղծարար և եռանդուն անհատների համար՝ նրանց տեսանելի դարձնելով մեր ապագայի հորիզոնները, որպեսզի բոլորը մասնակից դառնան այդ ապագան կերտելու գործին: Ցանկանում ենք բոլորին ցույց տալ մեր երազանքների երկիրը:
Հարց. Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներն ինչպիսի՞ տեղ են զբաղեցնում Ձեր տնտեսական ծրագրերում, և նախատեսու՞մ եք արդյոք մասնավորեցնել որևէ ձեռնարկություններ:
Պատասխան. Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները հույժ կարևոր են մեզ համար՝ ոչ միայն տնտեսական աճին նպաստելու և լրացուցիչ ներդրումներ, այլև կառավարման նոր մշակույթ ներգրավելու տեսանկյունից, որի միջոցով նաև ցույց կտանք, որ մեր երկիրը բաց է, որը բազմապատկող դրական ազդեցություն կունենա մեր կյանքի այլ ոլորտների, օրինակ՝ զբոսաշրջության վրա:
Ինչ վերաբերում է մասնավորեցմանը, ապա կարծում եմ, որ Հայաստանը նախկին խորհրդային պետությունների շարքում առավել ազատական պետություններից է: Պետական գույքի ծավալն իսկապես շատ փոքր է: Այնուհանդերձ, վստահ եմ, որ մասնավոր կառավարումը միշտ պետականից ավելի լավ է. այն նվազեցնում է կոռուպցիայի ռիսկերը, բարձրացնում օգտակար գործողության գործակիցը և այլն: Ուստի, մտադիր ենք բիզնեսի տրամաբանություն ունեցող ամեն բան, բացառությամբ շատ առանձնահատուկ ոլորտների, ինչպիսիք են անվտանգությունը և պաշտպանությունը, կա´մ մասնավորեցնել, կա´մ հանձնել մասնավոր կառավարման:
Կարծում եմ, որ մեր տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը շատ հետաքրքիր է և գրավիչ. այն լի է հրաշալի ներուժով և հնարավորություններով: Մեր գյուղատնտեսության, ոսկեգործության, հանքարդյունաբերության, թեթև արդյունաբերության, էներգետիկայի և զբոսաշրջության ոլորտները նույնպես օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու մեծ ներուժ ունեն:
Հարց. Տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականությունը խրթին է: Ինչպե՞ս եք վարվում այդ նուրբ իրավիճակում, և ինչպե՞ս կարող եք ի հեճուկս դրան ավելացնել տնտեսական ինտեգրումը:
Պատասախան. Ինչ վերաբերում է մեր արտաքին քաղաքականությանը, ապա մեր գործողություններով և քաղաքականությամբ միանշանակորեն հղելու ենք այն ազդակը, որ մենք շատ ազնիվ և անկեղծ ենք մեր գործընկերների հետ: Մեկ պետության հետ չենք համագործակցելու՝ ի վնաս այլ պետությունների: Մեր պետության և մեր հարևան պետությունների չափը մեզ համար հիմնավորում են այն մոտեցումը, որ մեզ պետք է իսկապես կենտրոնանալ տարածաշրջանային համագործակցությունը խթանելու ուղղությամբ: Այդ տեսանկյունից, կարծում եմ, տարածաշրջանային համագործակցությունը նոր հնարավորություններ կբացահայտի մեր բիզնեսների համար:
Մեզ նաև անհրաժեշտ է բոլորին համոզել, որ մենք շատ հանդուրժող ազգ ենք, թեպետ բոլորը մեզ ճանաչում են որպես հակամարտության կողմի: Կարծում եմ, որ մեր կենսակերպն ապացուցում է դա, քանի որ մեր ազգի երեք քառորդն ապրում է արտերկրում՝ որպես այլ պետությունների օրինապահ քաղաքացիներ: Մենք բավարար չափով զգացել ենք պատերազմների հետևանքները, որպեսզի շատ զգայուն լինենք խաղաղության արժեքի նկատմամբ, և մեզ շատ է մտահոգում մեր անվտանգությունը:
Հարց. Ի՞նչ կցանկանայիք, որպեսզի այլ պետությունների քաղաքացիները և ընկերություններն իմանային Հայաստանի մասին, որը նրանք հնարավոր է դեռևս չգիտեն:
Պատասխան. Մենք գիտենք խաղաղության արժեքը և շատ երախտապարտ ենք մեր բարեկամներին:
Պետականություն ունեցող ամենահին ազգերից մեկն ենք: Երևանը Հռոմից 50 տարով ավելի հին է: Երևանում շատ մոտ գտնվող Շենգավիթի տարածքը 6000 տարեկան է՝ քաղաքակրթություն, որը 1000 տարով ավելի հին է, քան եգիպտական բուրգերը: Մենք առաջին քրիստոնյա ազգն ենք: Տպագրություն նախաձեռնած առաջին պետությունների շարքում ենք եղել: Գործարարներին և զբոսաշրջիկներին առաջարկում ենք գալ Հայաստան, հյուրընկալվել մեզ մոտ և դառնալ մեր բարեկամը:

RA Prime Minister Karen Karapetyan has given an interview to the FDI MAGAZINE of the Financial Times. The source notes that PM Karen Karapetyan wants his government to create an environment that welcomes creative and entrepreneurial minds. But, as he tells Courtney Fingar, he is also determined to ensure that the country’s population is on board with whatever changes lie ahead.
Q: What are the immediate priorities that you want to address as prime minister?
A: Frankly, the work of the prime minister assumes that everything is a priority. Economic growth, social issues, healthcare and the fight against corruption: one could not say that this area is a priority and the other one is secondary. Perhaps the difference between the actions and the job of the prime minister and a businessman is that you do not have the luxury of prioritising and focusing only on the most important issues. Here’s what I think is our first major task – we need to establish contact with society so that our nation understands, believes and responds to the signals that we send. This relates to the businesses and larger public. It will be much easier for us to improve the situation, when our nation is our ally and supports the programmes that we propose.
Q: What economic initiatives or plans do you have?
A: We have already presented a government programme where we have outlined what we are going to do. There are a few major topics I want to highlight. Number one, we need to create a truly free, competitive and fair business environment. We are confident that our nation’s potential for creativeness and business acumen would allow our businesses to grow really fast in such an environment. In addition, if we send clear signals, then foreign investors would respond to that as well and would enter our market if they are comfortable with the rules of the game.
Second, considering our current economic condition, we will stimulate the businesses, perhaps not in a very conventional way for the government. We are going to create funds that will be providing financing to different sectors, for example, the agriculture sector, IT, SMEs and so on.
Third, we will create a centre for strategic initiatives, where, with the involvement of talented private and public sector representatives, we will be discussing and developing long-term strategies, programmes and reforms and, ultimately, deciding in which direction Armenia will be moving.
To summarize, we will create the most favourable and comfortable conditions for creative and hard-working individuals and we will demonstrate to them the horizons of our future, so that everyone engages in building that future. We want to show everyone the country of our dreams.
Q: Where does FDI fit into your economic plans and are you planning any privatizations of any industries?
A: FDI is extremely important to us, not only because it will affect economic growth and bring in more investments, but also because it will bring in a new management culture, and demonstrate the openness of our country, which will certainly have a positive multiplying effect on other areas of our life, such as tourism.
When it comes to privatisation, I think Armenia is one of the most liberal countries among the post-Soviet countries. There is really very little state property. However, I am confident that private management is always better than public. It reduces corruption risks, increases efficiency, etc. Therefore, our intention is to transfer everything that has business logic, except for very specific areas such as security and defence, either through privatisation or submission for management.
I think our IT/hi-tech industry is very interesting and attractive – it has fantastic potential and opportunities. Our agriculture, jewellery, mining, light industry, energy and tourism sectors also have big potential of attracting foreign investment.
Q: The geopolitics of the region are tricky. How are you dealing with this delicate situation and how can you increase economic integration despite this?
A: When it comes to our foreign policy, we will definitely send a signal, through our actions and policies, that we are very honest and frank with our partners. We are not going to be co-operating with one country to the detriment of other countries. The size of our country and our neighbouring countries brings us to the idea that we really need to focus on stimulating regional co-operation. From that perspective, I think that regional co-operation will open new opportunities for our businesses.
We also need to convince everyone that we are a very tolerant nation, though everyone knows us as a party to a conflict [a border dispute with Azerbaijan]. I think our lifestyle is proof of that, since about three-quarters of our nation is living abroad and serve as law-abiding citizens of other countries. We have suffered enough from wars to be very sensitive about the value of peace and we are very concerned about our security.
Q: What would you like foreign citizens and companies to know about Armenia that they might not already know?
A: We know the value of peace and we are very thankful to our friends.
We are one of the few oldest nations having a statehood. Yerevan is 50 years older than Rome. An area very close to Yerevan, Shengavit, is 6000 years old – a civilization that is 1000 years older than Egypt pyramids. We are the first Christian nation and we were one of the first nations to start typography. We say to [businesspeople and tourists] to come to Armenia, be our guest and become our friend.