Financial Times. Հայաստանի վարչապետն աշխատելու է հանրության համար ընդունելի բարեփոխումների ուղղությամբ
13:25 20/12/2016
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հարցազրույց է տվել Financial Times-ի FDI MAGAZINE պարբերականին: Հարցազրույցի թարգմանությունը տրամադրել է ՀՀ կառավարության հասարակայնության և տեղեկատվության վարչությունը:
«Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ցանկանում է, որպեսզի իր գլխավորած կառավարությունը ձևավորի ստեղծարար և ձեռներեց մտքի տեր անձանց համար գրավիչ միջավայր»: Քորթնի Ֆինգարի հետ զրույցի ընթացքում, սակայն, նա նաև նշել է, որ վճռական է՝ ապահովելու, որպեսզի երկրի բնակչությունը համակարծիք լինի ապագայում իրագործվելիք փոփոխություններին:
Հարց. Որո՞նք են այն գերակայությունները, որոնց ցանկանում եք անմիջապես անդրադառնալ՝ որպես վարչապետ:
Պատասխան. Անկեղծ ասած, վարչապետի աշխատանքը ենթադրում է, որ ցանկացած խնդիր գերակա է: Տնտեսական աճ, սոցիալական հարցեր, առողջապահություն և պայքար կոռուպցիայի դեմ. չի կարելի ասել, թե այս ոլորտը գերակա է, իսկ մյուսը՝ երկրորդային: Թերևս, վարչապետի և գործարարի աշխատանքի և գործողությունների տարբերությունն այն է, որ վարչապետը չի կարող իրեն թույլ տալ առաջնահերթություններ սահմանելու և միայն կարևորագույն խնդիրներով զբաղվելու շքեղությունը: Ըստ իս՝ ահա թե որն է մեր առաջին գլխավոր խնդիրը. մեզ անհրաժեշտ է կապ հաստատել հասարակության հետ, որպեսզի մեր ազգը հասկանա, հավատա և արձագանքի մեր կողմից ուղարկվող ազդակներին: Դա վերաբերում է թե´ տնտեսվարողներին, թե´ հանրության լայն շրջանակներին: Մեզ համար շատ ավելի հեշտ կլինի բարելավել իրավիճակը, երբ մեր ազգը մեր դաշնակիցը լինի և սատարի մեր առաջարկած ծրագրերին:
Հարց. Տնտեսական ի՞նչ նախաձեռնություններ կամ ծրագրեր ունեք:
Պատասխան. Մենք արդեն իսկ ներկայացրել ենք Կառավարության ծրագիրը, որում ընդգծել ենք, թե ինչ ենք անելու: Ցանկանում եմ շեշտել մի քանի հիմնական թեմաներ:
Առաջինը. մեզ անհրաժեշտ է ստեղծել իսկապես ազատ, մրցակցային և արդար միջավայր բիզնեսի համար: Վստահ ենք, որ մեր ազգի ստեղծարար ներուժը և գործարար ձիրքը թույլ կտան մեր բիզնեսներին շատ արագ տեմպերով աճել նման միջավայրում: Ավելին, եթե հստակ ազդակներ ուղարկենք, օտարերկրյա ներդրողները նույնպես կարձագանքեն և մուտք կգործեն մեր շուկա, եթե վստահություն տածեն խաղի կանոնների հանդեպ:
Երկրորդը. հաշվի առնելով մեր տնտեսության ներկայիս վիճակը՝ մենք խթանելու ենք բիզնեսներին, թերևս, կառավարության համար ոչ այնքան ավանդական եղանակով. պատրաստվում ենք ստեղծել հիմնադրամներ, որոնք ֆինանսավորում կտրամադրեն տարբեր ոլորտների, օրինակ՝ գյուղատնտեսությանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին, ՓՄՁ-ներին և այլն:
Երրորդը. ստեղծելու ենք Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն, որտեղ մասնավոր և պետական հատվածների տաղանդաշատ ներկայացուցիչների հետ քննարկելու և մշակելու ենք երկարաժամկետ ռազմավարություններ, ծրագրեր և բարեփոխումներ, ի վերջո՝ որոշելու ենք, թե ինչ ուղղությամբ է ընթանալու Հայաստանը:
Ամփոփելով կարող եմ նշել, որ ստեղծելու ենք առավել նպաստավոր և հարմարավետ պայմաններ ստեղծարար և եռանդուն անհատների համար՝ նրանց տեսանելի դարձնելով մեր ապագայի հորիզոնները, որպեսզի բոլորը մասնակից դառնան այդ ապագան կերտելու գործին: Ցանկանում ենք բոլորին ցույց տալ մեր երազանքների երկիրը:
Հարց. Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներն ինչպիսի՞ տեղ են զբաղեցնում Ձեր տնտեսական ծրագրերում, և նախատեսու՞մ եք արդյոք մասնավորեցնել որևէ ձեռնարկություններ:
Պատասխան. Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները հույժ կարևոր են մեզ համար՝ ոչ միայն տնտեսական աճին նպաստելու և լրացուցիչ ներդրումներ, այլև կառավարման նոր մշակույթ ներգրավելու տեսանկյունից, որի միջոցով նաև ցույց կտանք, որ մեր երկիրը բաց է, որը բազմապատկող դրական ազդեցություն կունենա մեր կյանքի այլ ոլորտների, օրինակ՝ զբոսաշրջության վրա:
Ինչ վերաբերում է մասնավորեցմանը, ապա կարծում եմ, որ Հայաստանը նախկին խորհրդային պետությունների շարքում առավել ազատական պետություններից է: Պետական գույքի ծավալն իսկապես շատ փոքր է: Այնուհանդերձ, վստահ եմ, որ մասնավոր կառավարումը միշտ պետականից ավելի լավ է. այն նվազեցնում է կոռուպցիայի ռիսկերը, բարձրացնում օգտակար գործողության գործակիցը և այլն: Ուստի, մտադիր ենք բիզնեսի տրամաբանություն ունեցող ամեն բան, բացառությամբ շատ առանձնահատուկ ոլորտների, ինչպիսիք են անվտանգությունը և պաշտպանությունը, կա´մ մասնավորեցնել, կա´մ հանձնել մասնավոր կառավարման:
Կարծում եմ, որ մեր տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը շատ հետաքրքիր է և գրավիչ. այն լի է հրաշալի ներուժով և հնարավորություններով: Մեր գյուղատնտեսության, ոսկեգործության, հանքարդյունաբերության, թեթև արդյունաբերության, էներգետիկայի և զբոսաշրջության ոլորտները նույնպես օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու մեծ ներուժ ունեն:
Հարց. Տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականությունը խրթին է: Ինչպե՞ս եք վարվում այդ նուրբ իրավիճակում, և ինչպե՞ս կարող եք ի հեճուկս դրան ավելացնել տնտեսական ինտեգրումը:
Պատասախան. Ինչ վերաբերում է մեր արտաքին քաղաքականությանը, ապա մեր գործողություններով և քաղաքականությամբ միանշանակորեն հղելու ենք այն ազդակը, որ մենք շատ ազնիվ և անկեղծ ենք մեր գործընկերների հետ: Մեկ պետության հետ չենք համագործակցելու՝ ի վնաս այլ պետությունների: Մեր պետության և մեր հարևան պետությունների չափը մեզ համար հիմնավորում են այն մոտեցումը, որ մեզ պետք է իսկապես կենտրոնանալ տարածաշրջանային համագործակցությունը խթանելու ուղղությամբ: Այդ տեսանկյունից, կարծում եմ, տարածաշրջանային համագործակցությունը նոր հնարավորություններ կբացահայտի մեր բիզնեսների համար:
Մեզ նաև անհրաժեշտ է բոլորին համոզել, որ մենք շատ հանդուրժող ազգ ենք, թեպետ բոլորը մեզ ճանաչում են որպես հակամարտության կողմի: Կարծում եմ, որ մեր կենսակերպն ապացուցում է դա, քանի որ մեր ազգի երեք քառորդն ապրում է արտերկրում՝ որպես այլ պետությունների օրինապահ քաղաքացիներ: Մենք բավարար չափով զգացել ենք պատերազմների հետևանքները, որպեսզի շատ զգայուն լինենք խաղաղության արժեքի նկատմամբ, և մեզ շատ է մտահոգում մեր անվտանգությունը:
Հարց. Ի՞նչ կցանկանայիք, որպեսզի այլ պետությունների քաղաքացիները և ընկերություններն իմանային Հայաստանի մասին, որը նրանք հնարավոր է դեռևս չգիտեն:
Պատասխան. Մենք գիտենք խաղաղության արժեքը և շատ երախտապարտ ենք մեր բարեկամներին:
Պետականություն ունեցող ամենահին ազգերից մեկն ենք: Երևանը Հռոմից 50 տարով ավելի հին է: Երևանում շատ մոտ գտնվող Շենգավիթի տարածքը 6000 տարեկան է՝ քաղաքակրթություն, որը 1000 տարով ավելի հին է, քան եգիպտական բուրգերը: Մենք առաջին քրիստոնյա ազգն ենք: Տպագրություն նախաձեռնած առաջին պետությունների շարքում ենք եղել: Գործարարներին և զբոսաշրջիկներին առաջարկում ենք գալ Հայաստան, հյուրընկալվել մեզ մոտ և դառնալ մեր բարեկամը:

«Новые правила игры привлекут бизнес в Армению»: интервью премьера Карена Карапетяна изданию группы Financial Times
Премьер-министр Армении Карен Карапетян дал интервью журналу Foreign Direct Investment Magazine, который входит в группу изданий Financial Times. Перевод материала на армянский язык предоставила пресс-служба правительства РА.
«Премьер-министр Армении Карен Карапетян желает, чтобы возглавляемое им правительство сформировало привлекательные условия для творческих и предприимчивых людей. Он также решительно намерен добиться того, чтобы население страны было согласно с реформами, которые будут реализовываться в дальнейшем», – говорится в материале.
В беседе с главным редактором издания FDI Magazine Кортни Фингар на вопрос, каковы приоритеты, к которым премьер хотел бы непосредственно обратиться в качестве главы правительства РА, К. Карапетян ответил: «Честно говоря, работа премьер-министра предполагает, что в приоритете является любая задача. Экономический рост, социальные вопросы, здравоохранение, борьба с коррупцией: нельзя сказать, что одна сфера является первичной, а другая – вторичной. Пожалуй, разница между работой и деятельностью премьер-министра и бизнесмена заключается в том, что глава правительства не может позволить себе такую роскошь, как устанавливать приоритеты и заниматься лишь важнейшими проблемами. По-моему, наша главная проблема заключается в необходимости установить связь с общественностью, чтобы население понимало, верило и реагировало на посылаемые нами месседжи. Это касается как хозяйствующих субъектов, так и широких общественных кругов. Нам будет намного легче улучшить ситуацию, если общественность будет нашим союзником и станет поддерживать предлагаемые нами программы».
На вопрос относительно экономических программ и инициатив, Карен Карапетян ответил: «Мы уже представили программу правительства Армении, в которой указали наши дальнейшие действия. Хотел бы отметить несколько ключевых тем. Первая – нам необходимо создать по-настоящему свободную, конкурентную и справедливую среду для бизнеса. Мы уверены в том, что в подобных условиях творческий потенциал и навыки ведения бизнеса армянской общественности позволят нашим предприятиям расти весьма быстрыми темпами. Более того, если мы будем направлять четкие месседжи, то иностранные инвесторы также отреагируют и выйдут на армянский рынок. Это может произойти, если они будут доверять нашим правилам игры.
Вторая тема заключается в том, что, учитывая нынешнее состояние нашей экономики, мы будем стимулировать бизнес не столь традиционным для правительства способом. Мы собираемся создать фонды, которые будут предоставлять финансирование для различных отраслей, таких как сельское хозяйство, информационные технологии, малый и средний бизнес и пр.
Третья тема правительственной программы заключается в том, что мы создадим Центр стратегических инициатив, где с талантливыми представителями частного и государственного секторов будут обсуждаться и разрабатываться долгосрочные стратегии, программы и реформы. Это делается для того, чтобы, в конечном счете, определить, в каком направлении будет двигаться Армения.
Резюмируя вышесказанное, могу отметить, что мы намерены создать наиболее благоприятные и комфортные условия для творческих и энергичных лиц, демонстрируя им горизонты нашего будущего, чтобы все участвовали в процессе создания этого будущего. Мы намерены всем показать страну нашей мечты».
На вопрос, какое место прямые иностранные инвестиции занимают в правительственной программе и планирует ли правительство приватизировать те или иные предприятия, премьер-министр Армении ответил: «Прямые иностранные инвестиции чрезвычайно важны для нас не только с точки зрения способствования экономическому росту и дальнейших инвестиций, но и в плане внедрения новой культуры управления, посредством которой мы также покажем, что наша страна открыта, а это в свою очередь окажет положительный эффект на различные сферы нашей жизни, к примеру, на туризм.
Что касается приватизации, то, пожалуй, Армения является одной из самых либеральных стран бывшего Советского Союза. Объем государственной собственности действительно очень мал. Тем не менее, я уверен, что частное управление всегда лучше государственного: оно снижает коррупционные риски, повышает коэффициент эффективности деятельности и пр. Посему мы намерены либо приватизировать, либо передать в частное управление все, что обладает бизнес-логикой, за исключением специфичных сфер, таких как безопасность и оборона. Думаю, что наш сектор высоких информационных технологий является довольно интересным и привлекательным. В Армении данная сфера имеет значительный потенциал и возможности. Наши сферы сельского хозяйства, производства ювелирных изделий, горнодобывающей промышленности, легкой промышленности, энергетики и туризма также обладают большим потенциалом для привлечения иностранных инвестиций».
Редактор FDI Magazine Кортни Фингар отметила: «Региональная геополитика довольно сложна. Как вы поступаете в подобной деликатной ситуации и как, несмотря на это, собираетесь повысить экономическую интеграцию?»
В ответ К. Карапетян сказал: «Что касается внешней политики Армении, то нашими действиями и политикой мы однозначно будем посылать месседж о нашей честности и искренности с нашими партнерами. Мы не собираемся сотрудничать с тем или иным государством во вред другим странам. Площадь нашей страны и соседних государств обосновывает для нас подход, в соответствии с которым нам действительно нужно сосредоточиться на стимулировании регионального сотрудничества. Думаю, что региональное сотрудничество откроет новые возможности для наших предприятий.
Нам также необходимо убедить всех, что мы очень толерантный народ, несмотря на то, что все знают нас в качестве одной из сторон конфликта. Пожалуй, наш образ жизни доказывает это, поскольку четверть армян проживает за рубежом, и они являются законопослушными гражданами других государств. Мы испытали на себе достаточно последствий войны, чтобы быть весьма чуткими к такой ценности, как мир. Нас очень беспокоит наша безопасность».
Кортни Фингар также спросила: «Чего бы Вы хотели, чтоб об Армении знали граждане других стран и представители различных компаний?»
В ответ премьер-министр РА Карен Карапетян сказал: «Мы знаем цену мира и очень благодарны нашим друзьям. Армяне являются одним из древнейших народов, имеющих свое государство. Ереван старше Рима на 50 лет. Находящемуся недалеко от Еревана району Шенгавит 6000 лет. Цивилизация, на 1000 лет старше египетских пирамид. Мы являемся первым христианским народом. Армения является одной из первых стран, инициировавших печать. Мы предлагаем предпринимателям и туристам посетить Армению и стать нашими друзьями».