Իրանի հետ սահմանամերձ Մեղրի և Ագարակ քաղաքներում այսօր տեղի է ունեցել գազի բաշխման ցանցի պաշտոնական բացումը։ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի Հայաստան կատարած այցի օրը վառվեց խորհրդանշական կրակը և տրվեց գազամատակարարման մեկնարկը։ Հայտնում են էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական պաշարների նախարարությունից:
Մեղրի և Ագարակ քաղաքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման ծրագիրը հնարավոր եղավ իրականացնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության անմիջական օժանդակության շնորհիվ։ Այդ նպատակով Իրանի կառավարությունը տրամադրեց 2 մլն դոլար դրամաշնորհ։ Իր հերթին Հայաստանի կառավարությունը ստանձնել է տրամադրվող միջոցների հաշվին ապրանքների մատակարարման և ծառայությունների մատուցման գործարքներից գանձվող հարկերի, մաքսատուրքերի և այլ պարտադիր վճարների հետ կապված ծախսերը:
Մեղրի և Ագարակ քաղաքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման աշխատանքներն իրականացրել է իրանական «Սաներջի» ընկերությունը։
Ըստ աղբյուրի, ծրագրի շրջանակներում Մեղրիում անցկացվել են շուրջ 26,5 կմ, իսկ Ագարակում՝ 4,8 կմ երկարությամբ տարբեր ճնշման գազատարներ։ Մեղրի քաղաքի գազամատակարարումն ապահովելու նպատակով կառուցվել է ևս շուրջ 1 կմ երկարությամբ բարձր ճնշման գազատար և գազաբաշխիչ կայան, որը նախատեսված է նաև քաղաքի հարակից բնակավայրերի գազամատակարարման համար։
Մի քանի ամիս տևած աշխատանքներից հետո ծրագիրը հաջողությամբ ավարտվեց։ Արդյունքում՝ ամբողջությամբ գազիֆիկացվել է Մեղրի քաղաքը և Ագարակի մի մասը՝ շուրջ 50 տոկոսը։

Today the official launch of the gas distribution network in Meghri and Agarak cities bordering Iran has been held. On the day of Iranian President Hassan Rouhani’s visit the symbolic fire was lit and the gas supply was launched. The ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources reports about this.
The Construction program of the gas distribution network to Meghri and Agarak cities became possible to implement due to the direct support provided by the Islamic Republic of Iran. The Iranian government has allocated 2 million USD grant for that purpose. In its turn the government of Armenia assumed the expenditures of customs, taxes and other mandatory payments resulting from the supply of products and services of the loan resources.
The construction works of the gas distribution network to Meghri and Agarak cities have been carried out by the Iranian company “Synergy”.
According to the source within the framework of the program over 26.5km long pipeline has been built in Meghri and 4.8km_ in Agarak.
The program was successfully completed after months of construction works. Due to the program, the entire Meghri City and 50 percent of Agarak City have been provided with gas supply.