Սերժ Սարգսյան. Չի եղել մի հանգամանք, որ մթագնի հայ-իրանական  հարաբերությունները
ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության Նախագահ Հասան Ռոհանիի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու մամուլի միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, Իրանի Նախագահը առանձնազրույց է ունեցել Հայաստանի Նախագահի հետ, որից հետո տեղի է ունեցել Սերժ Սարգսյանի և Հասան Ռոհանիի հանդիպումը ընդլայնված կազմով՝ երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
«Հարգելի՛ պարոն Նախագահ, ես սիրով ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում: Դուք հայ ժողովրդի կողմից սպասված և ցանկալի հյուր եք, և մենք լիահույս ենք, որ Ձեր առաջին պաշտոնական այցը Իրանի Իսլամական Հանրապետության Նախագահի պաշտոնում նոր ոգի և շունչ կհաղորդի մեր համագործակցությանը: Հայ-իրանական բարեկամությունը գալիս է դարերի խորքերից, և հենվելով այդ շատ ամուր հիմքի վրա՝ 1992 թվականին մենք ձևավորեցինք միջպետական հարաբերություններ: Այսօր՝ 25 տարի անց, ես շատ ուրախ եմ, որ կարող ենք փաստել՝ այս ժամանակահատվածում չի եղել մի հանգամանք, որ մթագնի մեր հարաբերությունները: Մենք շնորհակալ ենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավարությանը մեր հարաբերությունների նկատմամբ ուշադիր վերաբերմունքի համար:
Մենք էլ մշտապես եղել ենք շիտակ և ազնիվ մեր հարաբերություններում և պատրաստ ենք այդպես էլ շարունակել: Օգտվելով առիթից՝ խնդրում եմ իմ խորին հարգանքն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Իրանի հոգևոր առաջնորդին: Բարով եք եկել Հայաստան»,-ասել է ՀՀ Նախագահը:
«Մեծարգո՛ Նախագահ, անչափ շնորհակալ եմ և շատ ուրախ, որ այսօր այցելել եմ Հայաստանի Հանրապետություն՝ գեղեցիկ երկիր Հայաստանի Հանրապետություն և Երևան մայրաքաղաք: Մենք Հայաստանի Հանրապետությունը համարում ենք մեզ բարեկամ երկիր և ցանկանում ենք մեր երկկողմ հարաբերություններն ավելի ջերմացնել ու զարգացնել: Մենք՝ երկու երկրներս, պատկանում ենք միևնույն մշակույթին և քաղաքակրթությանը: Միշտ երկու երկրների ժողովուրդների հարաբերությունները եղել են ջերմ և բարեկամական»,-Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանն ասել է Իրանի Նախագահ Հասան Ռոհանին:

There has been no instance that would darken our relations, Serzh Sargsyan tells Hassan Rouhani
The official welcoming ceremony for the President of the Islamic Republic of Iran (IRI) Hassan Rouhani, who has arrived to Armenia on official visit, took place at the Presidential Palace on Wednesday.
As the press department of the President’s Office reported, after the private meeting between Armenian and Iranian presidents, there took place negotiations in the extended format with the participation of the official delegations.
Armenian President Serzh Sargsyan once again welcomed the Iranian President to the Republic of Armenia, expressing hope Rouhani’s first visit to Armenia will give a new spirit and a new life to the cooperation between the two countries.
“The Armenian-Iranian cooperation comes from the depths of the centuries, and based on that very solid foundation we formed our interstate relations in 1992. Today, 25 years later, I am very glad to be able to state that throughout this period of time there has been no instance that would darken our relations. We are thankful to the leadership of the Islamic Republic of Iran for the considerate attitude towards our relations. We have always been truthful and honest in our relations and are ready to carry on in the same spirit. Taking this opportunity, I ask you to convey my deep respect and best wishes to the Spiritual Leader of Iran Grand Ayatollah Sayyid Ali Khamenei. Welcome to Armenia,” said the President of Armenia.
“Honorable Mr. President, I am very much grateful and happy to visit today the Republic of Armenia, the beautiful country - Republic of Armenia and capital Yerevan. We view the Republic of Armenia as a friendly country and we desire to further warm up and develop our bilateral relations. Our two nations belong to the same culture and civilization. Relations of our two peoples have always been warm and friendly,” said the President of Iran Hassan Rouhani at the meeting with President Serzh Sargsyan.