Այս տարի Հայաստան են ներմուծվել կոնյակի հումքի որակի վերահսկողության հատուկ սարքավորումներ. Ա. Նիկոյան
ՍԱՊԾ բուսասանիտարիայի տեսչության պետ Արթուր Նիկոյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփելով տարին՝ տեղեկացրեց, որ 2016 թվականին հանրապետությունում նմուշառվել է մոտ 6 հազար տեսակի մշակաբույս, այնուհետև ներկայացվել բուսասանիտարական լաբորատոր փորձաքննության:
«Ստացվելիք բոլոր հաշվետվությունների արդյունքները մինչև 2017 թվականի փետրվարի սկիզբը պետք է ուղարկվեն առևտրային գործընկեր երկրներին, որպեսզի արգելանք չդրվի մեր երկրից արտահանվող պտուղ-բանաջեղենի վրա»,-ասաց նա:
Արթուր Նիկոյանն առանձնացրեց հայկական կոնյակի վարկանիշի բարձրացմանը վերաբերող այս տարվա աշխատանքները. «Այս տարի Հայաստան են ներմուծվել կոնյակի հումքի որակի վերահսկողության հատուկ սարքավորումներ: Որոշվել է ստեղծել յուրահատուկ սորտերի իզոտոպային բանկ: Հետազոտվել են 20300 տնտեսվարողներիn պատկանող 10700 հա խաղողի այգիներ՝ ըստ սորտերի: Նախատեսվում է, որ 2017 թվականին խաղողի հասունացման շրջանում մենք կկատարենք նմուշառում բերքից, ըստ սորտերի կպատրաստենք խաղողի գինենյութ և այն կներմուծենք իզոտոպային բանկ»:
Նրա խոսքով՝ ծառայությունն ակտիվ համագործակցում է ԵԱՏՄ երկրների հետ. «Գիտենք, որ ԵԱՏՄ-ն, որպես միավորում երիտասարդ է, և շատ իրավական ակտեր նոր են ընդունվում, կազմվում են նախագծեր, իրավական ակտեր: Մենք ակտիվ մասնակցել ենք դրանց և շատ առաջարկություններ ենք ներկայացրել, որոնք բխում են մեր երկրի տնտեսական շահերից ու սանիտարական անվտանգությունից»:

Special equipment for quality control of raw brandy imported to Armenia this year, A. Nikoyan says
During today’s concluding press conference Artur Nikoyan, Head of. Phytosanitary Inspectorate of the State Food Security Service informed that in 2016 over six thousand types of crops have been sampled in Armenian and later they have undergone phytosanitary examination.
“Before February 2017 all the results of the reports are to be submitted to the trading partner countries so as to avoid the bans on the exports of fruit and vegetables from our country,” he added.
Artur Nikoyan underscored that all the activates aimed at increasing the rating of the Armenian brandy which were carried out in this year. “In this year special equipment for quality control of raw brandy has been imported to Armenia. 10700 hectares of vineyards belonging to 20300 companies have been examined. It is expected that in 2017 we will take samples from the harvest during the grape maturation cycle, will make pomace and will introduce them to the isotopic composition of bank,” he added.