Ովքե՞ր կկարողանան պայքարել կանանց շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար
ՖԻԴԵ-ն հրապարակել է այն շախմատիստուհիների անունները, ովքեր կկարողանան պայքարել աշխարհի չեմպիոնուհու կոչման համար։ Մրցաշարը տեղի կունենա 2017 թվականի փետրվարի 10-ից մարտի 5-ը, Թեհրանում։ Բոլոր նրանք, ովքեր իրավունք են ստացել՝ մասնակցելու մրցաշարին, պետք է ստորագրեն պայմանագիրը և ուղարկեն ՖԻԴԵ հունվարի 4-ից ոչ ուշ։ Այս մասին հայտնում է armchess.am-ը։
Մասնակիցների թիվը 62-ն է, որոնց կավելանան միայն ՖԻԴԵ-ի նախագահի թեկնածուները։
Նախնական ցուցակը գլխավորում է աշխարհի չեմպիոնուհի չինուհի Խոու Իֆանը։ Հայաստանից մասնակցելու իրավունք ունեն գրոսմայստերներ Էլինա Դանիելյանն ու Լիլիթ Մկրտչյանը։ Մասնակիցների թվում են նաև Նատալյա Պոգոնինան, Վալենտինա Գունինան, Ալեքսանդրա Կոստենյուկը, Նինո Բացիաշվիլին և այլ հայտնի շախմատիստուհիներ։

FIDE publishes list of chess players to participate in Women's World Chess Championship
FIDE has published the list of those chess players who will be able to compete in Women's World Chess Championship. The chess tournament will be held in Tehran from 10 February to 5 March of 2017. All those who have received the right to take part in the championship are required to sign the contract and to submit them to FIDE office before 4 January. Armchess.am informs about this.
The list features 62 chess players who will be joined by the candidates of FIDE president. The preliminary list is led by Chinese Hou Yifan. Armenian GMs Elina Danielyan and Lilit Mkrtchyan are included in the list. Natalia Pogonina, Valentina Gunina, Alexandra Kosteniuk, Nino Batsiashvili and other famous chess players are also among the participants.