Նարեկ Հախնազարյանը նվագում է Ջուզեպե Գվարներիի 1707թվականի  գործիքով
Աշխարհահռչակ թավջութակահար, Չայկովսկու անվան XIV միջազգային մրցույթի դափնեկիր Նարեկ Հախնազարյանն արդեն մեկուկես ամիս է նվագում Ջուզեպե Գվարներիի 1707թվականի պատմական գործիքով: Թավջութակը Նարեկին  է հանձնել Կանադյում բնակվող մի չինացի, ով երաժշտի երկրպագուներից է: Պայմանագիրը նախնական  կնքվել է երեք տարով:
«Մեծ իրադարձություն է իմ պրոֆեսիոնալ կյանքում: Երազանք է յուրաքանչյուր երաժշտի համար նման գործիք ունենալը: Լեգնդար, ֆանտաստիկ գործիք է: Մեծ պատիվ է ինձ համար այդ գործիքով հանդես գալը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Նարեկ Հախնազարյանը:
Նա նշեց, որ վերջին տարիներին անընդհատ հովանավորներ, հիմնադրամներ էր փնտրում, ովքեր  իրեն կտրամադրեին լավ գործիք:
«Երեք տարի նվագեցի ժամանակակից, միջին մակարդակի գործիքի վրա: Ծանր է, երբ ուզում ես իրագործես երաժշտական միտքդ, բայց գործիքը չի թույլ տալիս: Գվարներիի գործիքով հնարավորությունները, հորիզոններն անվերջ են»,- ասաց թավջութակահարը:
Խոսելով առաջիկա համերգների մասին, Ն. Հախնազարյանն ասաց, որ հունվարին ելույթ է ունենալու Ամստերդամի, այնուհետև Բեռլինի հանրահայտ  համերգասրահներում:  Նա նշեց, որ Երևանում տարվա ընթացքում նույնպես կունենա համերգ:
Նարեկն ասաց, որ երբ մի երկրից մյուսն է գնում համերգների, ինքնաթիռի երկու տոմս է գնում՝ իր և թավջութակի համար. «Իմ գործիքն  իմ ընկերն է, ընկերուհին է, մտերիմ մարդ է»:

Narek Hakhnazaryan plays on the musical instrument of Giuseppe Guarneri made in 1707
Armenian world-famous cellist, the winner of the gold medal for cello at the 2011 International Tchaikovsky Competition Narek Hakhnazaryan has been playing on the historical musical instrument for a year and half made by Giuseppe Guarneri, a member of the famed Guarneri instrument-making family of Cremona, Italy.
Hakhnazaryan has acquired the instrument from a Canadian-based Chinese, who is one Hakhnazaryan’s music lover and gifted the cello to the musician by a contract for three years’ initial term.
“This appears to have been a great event in my life. It is a dream for each musician to have such an instrument, legendary, fantastic one. And I am honored to perform on this instrument,” Hakhnazaryan told reporters, adding he has been looking for funds and sponsors over the recent years to obtain such an instrument.
“I have played on a modern, average instrument for three years. It is quite difficult if you want to convey your musical thought to the audience, yet the instrument does not sound at its best. Guarneri’s instrument offers endless opportunities and horizons,” the cellist described his experience of producing music on the cello.
Speaking of the upcoming concerts, Hakhnazaryan informed about his scheduled concert in Amsterdam in January, then in famous concert halls of Berlin. The Armenian, however, stressed that concerts are planned to be held in Yerevan throughout the year as well.
Narek continued that he books a separate flight ticket for the cello while travelling from state to state: “My instrument is my friend, a close person,” the cellist explained.