«Ինտելեկտուալ Ռենեսանս»-ը Սարոյանի տուն-թանգարանի բացումը նախատեսում է գրողի ծննդյան 110-ամյակին
«Ինտելեկտուալ Ռենեսանս» հիմնադրամը 2015 թ. դեկտեմբերին ձեռք էր բերել համաշխարհային գրականության հսկաներից մեկի՝ Վ. Սարոյանի տունը, որը հանվել էր աճուրդի: «Ինտելեկտուալ Ռենեսանս» հիմնադրամի հաղորդմամբ՝  հենց այդտեղից բացվել է պատմության նոր էջը:
Ինտելեկտուալ գնումից հետո «Ինտելեկտուալ Ռենեսանսի» հիմնադիր Արթուր Ջանիբեկյանը հիմնել է «Սարոյան Հաուս»  նախագիծը և դրել հաջորդ խնդիրը՝ գրողի տունը դարձնել տուն-թանգարան: «Ինտելեկտուալ Ռենեսանս» հիմնադրամի շրջանակներում ձևավորված «Սարոյան Հաուս» նախագիծը գործի է անցել, գտել ու կապ հաստատել գրողի հարազատների, հեռու ու մոտ բարեկամների հետ: Գրողի տուն-թանգարանի նախագիծը մշակելու համար հայտարարվել էր մրցույթ, որի եզրափակիչ փուլը անցկացվել է Երևանում: Հաղթողի անունը արդեն հայտնի է՝ «Ստորակետ» ճարտարապետական ստուդիան:
««Ստորակետ»-ը առաջարկեց ոչ թե ավանդական, այլ նորագույն տեխնոլոգիաական լուծումներով հագեցած նախագիծ: Սարոյանն ու Սարոյանի հերոսները, նրանց պատմությունները 3D մակետավորմամբ կտեղավորվեն ու կապրեն 114 մ2 տարածքի  վրա, որտեղ ժամանակին Սարոյանն էր ապրում ու ստեղծագործում: Սարոյանը կընդունի իր հյուրերին, կշրջի ու կխոսի նրանց հետ: Ինտերակտիվ թանգարանում կջնջվեն ժամանակի ու տարածության բոլոր սահմանները: «Ինտելեկտուալ Ռենեսանս» հիմնադրամը ձեռք է բերում բոլոր անհրաժեշտ պայմանավորվածությունները Ֆրեզնոյի քաղաքապետարանի հետ: Հիմնադրամը Սարոյանի տուն-թանգարանի բացումը նախատեսում է կազմակերպել գրողի ծննդյան 110 ամյակին՝ 2018 թ. օգոստոսի 31-ին:
Մինչ այդ «Սարոյան Հաուսի» աշխատակիցները կշարունակեն իրենց գործունեությունը: «Սարոյան Հաուս» նախագծի անձնակազմը արդեն իսկ պարզել է, որ Պուլիցերյան մրցանակակրի գրական ժառանգության մի մասը գտնվում է Ստենֆորդի համալսարանում է, մյուս մասը «Սարոյան» հիմնադրամին է պատկանում, որոշ մասն էլ հարազատների ու ընկերների մոտ է: Ներկայումս աշխատանքներ են տարվում այս ամենը ամբողջացնելու և մեկ վայրում հավաքագրելու ուղղությամբ: Աշխատանքների ընթացքին հետևում ու օժանդակում է «Սարոյան Հաուս» խորհուրդը, որի անդամները աշխարհի տարբեր անկյուններում սփռված հայտնի սարոյանագետներ են:
«Սարոյան Հաուս» նախագծի ձևավորումից հետո հիմնվեց «Սարոյանասերների» ակումբը, և արդեն մոտ մեկ տարի է, որ Սարոյանին ճանաչողներն ու սիրողները ամիսը մեկ հավաքվում են «Սարոյանասերների» ակումբում, որտեղ վերհիշում են գրողին, ընթերցում նրա ստեղծագործությունները, անցկացնում քննարկումներ ու վերլուծություններ և պարզապես խոսում գրողի մասին: Ակումբի հանդիպումները հնարավորություն են ընձեռում ամեն անգամ նորովի տեսնելու և նորանոր մանրամասներ բացահայտելու գրողի հետ կապված միևնույն իրադարձության վերաբերյալ: Օրինակ՝ ինչ ասաց Վ. Սարոյանը, երբ 1976 թ. Հայաստանում դիտեց «Իմ սիրտը լեռներում է» ֆիլմը: Մեկը մյուսին ընդհատելով՝ ակումբի անդամները պատմում են հատկապես Սարոյանի հայաստանյան այցերի մասին, թե ուր էր գնում, ինչեր էր անում ու ինչ էր սիրում:
«Սարոյան Հաուս» նախագծի՝ տարվա ընթացքում ծավալած աշխատանքները ի մի բերելու, Սարոյանի վերաբերյալ կատարված ուսումնասիրություններն ու հետազոտությունները հասարակությանը ներկայացնելու համար հարմար առիթ հանդիսացավ գրողի ծննդյան 108 ամյակը, որը հիմնադրամը նշեց մեծ շուքով:  Հիմնադրամը բազմաթիվ բաժիններից բաղկացած միջոցառում էր կազմակերպել, որի նպատակն էր հանրությանը ներկայացնել Սարոյանի հայտնի ու անհայտ ձիրքերը. գրող, նկարիչ, երաժիշտ:
Սարոյանը «Սարոյան Հաուս» նախագծի անձնակազմի կյանքի անբաժանելի մասնիկն է դարձել: Նրանք ամեն օր և ամենուր Սարոյանին են փնտրում ու նրա մասին գտած ամեն մանրուք սիրով հավաքում ու պահում՝ գրողի իրական պատկերը վերստեղծելու ու տուն-թանգարանը ամբողջականացնելու համար»,- նշված է «Ինտելեկտուալ Ռենեսանս» հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Открытие дома-музея Уильяма Сарояна планируется к 110-летию со дня рождения великого писателя
Основатель фонда Intellectual Renaissance Артур Джанибекян разработал проект «Сароян Хаус», в рамках которого расположенный в калифорнийском городе Фресно особняк великого писателя и драматурга Уильяма Сарояна будет превращен в дом-музей.
Отметим, фонд Intellectual Renaissance в декабре 2015 года приобрел выставленный на аукцион особняк американского писателя армянского происхождения Уильяма Сарояна.
«В рамках сформированного фондом Intellectual Renaissance проекта “Сароян Хаус” были налажены связи с близкими и дальними родственниками писателя Уильяма Сарояна. С целью разработки проекта дома-музея писателя был объявлен конкурс, заключительный этап которого прошел в Ереване. Победитель уже известен – это архитектурная мастерская “Сторакет”», – сообщают в фонде.
«Данная студия представила проект, предлагающий не традиционные, а новейшие технологические решения. Уильям Сароян, его книжные герои и их истории путем 3D моделирования будут размещены на участке площадью 114 кв. м, где когда-то жил и творил сам Сароян», – говорится в распространенном сообщении.
При этом в нем подчеркивается: «Интерактивный музей сотрет все границы времени и пространства. Фонд Intellectual Renaissance заключает все необходимы договоренности с  администрацией города Фресно и планирует организовать открытие дома-музея Уильяма Сарояна к 110-летию со дня рождения писателя – 31 августа 2018 года».
«Уильям Сароян стал неотъемлемой частью жизни участников проекта “Сароян Хаус”. Они всегда и везде ищут все, что связанно с Сарояном, и каждая деталь, найденная ими, сохраняется с особой любовью, чтобы воссоздать реальную картину жизни писателя и создать дом-музей Уильяма Сарояна», – говорится в сообщении фонда Intellectual Renaissance.
Как известно, в доме во Фресно Уильям Сароян прожил последние 17 лет своей жизни. По данным СМИ, простенькое строение по адресу 2729 W. Griffith Way, расположенное к западу от школы Купера, после смерти Сарояна в 1981г. поменяло трех хозяев и дважды оказывалось перед угрозой потери права на собственность. Дом был построен в 1964 году. В нем три спальни и одна ванная. Во дворе – плодовые деревья, посаженные самим писателем. Дом включен в список исторических памятников Фресно. На нем установлена мемориальная доска, на которой выгравированы названия 10 книг, написанных Сарояном в годы, когда он жил здесь.