ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Արս լունգա» դուետի արդյունավետ համագործակցությունն արգասաբեր է եղել նաև 2016 թ.-ին: Անցնող տարվա ընթացքում, ընկերության աջակցությամբ, «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագրի II մասի շրջանակներում «Արս լունգա» դուետի կողմից իրականացվել է 4 ձայնասկավառակ, որտեղ ներգրավված են ինը հայ կոմպոզիտորների դաշնամուրային տրիոներ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության փոխանցմամբ՝ այդ ստեղծագործություններն ընդգրկում են հայ ակադեմիական երաժշտական ստեղծագործական մտքի և ավանդույթների լայն սպեկտր, ինչպես 20-րդ դ.-ի II կեսի կոմպոզիտորների՝ Գրիգոր Հախինյան, Անդրեյ Բաբաև, Արաքս Մաթևոսյան, այնպես էլ մեր օրերում ստեղծագործող ու արդեն մշակութային հանրությանը քաջ ծանոթ՝ Միխայիլ Կոկժաև, Վաչե Շառաֆյան, Սիմոն Հովհաննիսյան և երիտասարդ սերնդի դեռևս չբացահայտված ներկայացուցիչներ՝ Հայկ Մելիքյան, Դավիթ Բալասանյան և Անահիտ Կոստանյան:
«Արս լունգա»-ն, հավատարիմ մնալով իր ավանդույթներին, այն է՝ հայ երաժշտության տարածումն ու պահպանումը ինչպես երկրում, այնպես էլ երկրից դուրս, ձայնագրություններից զատ, իրականացրել է մի շարք համերգներ, այդ թվում՝ հայ կոմպոզիտորների դաշնամուրային տրիոների համերգ «Գաֆեսճէան» արվեստի կենտրոնի հատուկ միջոցառումների սրահում, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության հետ համատեղ համերգ՝ նվիրված կոմպոզիտոր Գարեգին Գրիգորյանի հոբելյանին (ում դաշնամուրային տրիոն դուետի խրախուսմամբ գտնվում է նոտագրման փուլում և նախապատրաստվում ձայնագրման), մի շարք համերգներ «Թալալյան եղբայրներ» փառատոնի շրջանակում, որտեղ նշվեցին մեծանուն կոմպոզիտորներ Առնո Բաբաջանյանի, Էդվարդ Միրզոյանի և Միխայիլ Կոկժաևի հոբելյանները: Վերջինիս դաշնամուրային տրիոն ներկայացվել է կենդանի կատարմամբ՝ Երևան ժամանած գերմանաբնակ ազգությամբ հայ հրաշալի ջութակահար Տիգրան Հախումյանի մասնակցությամբ:
«Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագրի գլխավոր նպատակներից է նաև հնարավորինս ներգրավել արտերկրում բնակվող մեր հայրենակից երաժիշտների: Այդ է պատճառը, որ տրիոների կատարման և ձայնագրման գործընթացում դուետը համագործակցում է տարբեր ջութակահարների հետ, ինչը հետագայում հնարավորություն կընձեռի ոչ միայն նորանոր կոմպոզիտորական անունների, այլ նաև հրաշալի երաժիշտ ջութակահարների բացահայտման համար: Ծրագրի այս հատվածում ձայնագրվել են կատարումներ ջութակահարներ Տիգրան Հախումյանի (Գերմանիա), Տիգրան Մայտեսյանի (Բելգիա), Սոնա Ազարյանի և Անի Կարապետյանի հետ:
Աղբյուրը հայտնում է, որ ծրագրի առաջին հատվածը մեծ ոգևորությամբ է ընդունվել աշխարհի տարբեր ծայրերում և արդեն իսկ իր անփոխարինելի տեղն է զբաղեցրել ԱՊՀ-ի, Եվրոպայի, Հեռավոր և Մերձավոր Արևելքի երկրների, Իրանի, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաների, Կանադայի հեղինակավոր բարձրագույն երաժշտական հաստատությունների, կոմպոզիտորների միությունների և ռադիոկայանների ձայնադարաններում, որոնց թվում՝ Մոսկվայի պետական, Ուտռեխտի, Նյու Ինգլանդի, Օտտավայի կոնսերվատորիաներ, Մոսկվայի, Վրաստանի կոմպոզիտորների միություններ, Յելի, Հարվարդի, Կալիֆոռնիայի պետական, Մոլդովայի պետական, Տուրկուի պետական համալսարաններ, Ֆրանկֆուրտի, Ցյուրիխի, Տոկիոյի ռադիոկայաններ, Ռաֆլզ ինստիտուտ, Կոնգրեսի գրադարան և այլն: Հետագայում՝ ամբողջական ձայնագրությունների երկրորդ մասն ավարտելուց հետո, դուետը նախատեսում է առավել հանրայնացնել և տարածել այս՝ իր տեսակի մեջ նմանատիպը չունեցող, էնցիկլոպեդիկ ժառանգություն կրող յուրահատուկ շտեմարանը:

In 2016 the cooperation between VivaCell-MTS and “Ars Lungo” Duo has been as successful as before. In the passing year within the frame of the second part of Anthology of Armenian Chamber Music project the duo has released 4 albums, which include piano trios of nine Armenian composers. The records cover the rich tradition of Armenian academic music embodied in the works by both composers of the second half of the 20th century such as Grigor Hakhinyan, Andrei Babayev, Arax Matevossyan, and those representing our days, including well known Mikhayil Kokzhayev, Vache Sharafyan, Simon Hovhannissyan and still undiscovered talents of the younger generation such as Hayk Melikyan, Davit Balasanyan and Anahit Kostanyan.
As the statement, released by VivaCell-MTS reads, committed to the traditions of dissemination and preservation of Armenian music both in the country and beyond, “Ars Lunga” has also had numerous concerts at the special events hall of the Casfesjian Center For The Arts performing piano trios of Armenian composers, a joint recital with the Composers’ Union of Armenia dedicated to the jubilee of composer Garegin Grigoryan (whose piano trio upon the initiative of the duo is in the stage of notation and is getting prepared for record), concerts in the frame of the Talalyan Brothers’ Festival, which involved events celebrating the jubilees of Arno Babajanyan, Edvard Mirzoyan and Mikhayil Kokzhayev. The piano trio of the latter was performed live with participation of brilliant violinist of Armenian decent based in Germany Tigran Hakhumyan.
One of the main purposes of the Anthology of Armenian Chamber Music is to involve to the possible extent the Armenian musicians living abroad. That is the reason the duo cooperates with various violinists while performing and recording the trios; this is to provide opportunity to promote new composers and violinists. At this stage of the project recordings include performances with violinists Tigran Hakhumyan (Germany), Tigran Maytesyan (Belgium), Sona Azaryan and Ani Karapetyan.
The first part of the project was received with accolades in various sides of the world and has already occupied a special place in the phonoteques of the most authoritative higher musical institutions, composers’ unions and radio stations of the CIS, Europe, Far and Middle East, Iran, North and South Americas, and Canada, including the Moscow State, Utrecht, New England, Ottawa conservatories, composers’ unions of Moscow and Georgia, Yale, Harvard, California State, Moldova State, Turku State universities, Frankfurt, Zurich, and Tokyo based radio stations, Singapore Raffles Music College, Library of Congress and more. In future upon completion of the second part the duo plans to make this uniquely encyclopedic collection public.