Տոնական օրերին Հայաստանում գրանցվել է մարմնական վնասվածք հասցնելու 42 դեպք
2016 թ. դեկտեմբերի 31-ից 2017 թ. հունվարի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետությունում արձանագրված մարմնական վնասվածք հասցնելու 42 դեպքից բացահայտվել է 37-ը, խարդախության 9 դեպքից՝ 8-ը:
Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ բացահայտվել է գողության 15, ապօրինի թմրաշրջանառության՝ 4, ավտոմեքենա փախցնելու և գույքի դիտավորությամբ ոչնչացման 1-ական դեպք:
Նախկինում կատարված հանցագործություններից բացահայտվել է գողության 8 և մարմնական վնասվածք հասցնելու 6 դեպք։
Նշված ժամանակահատվածում հանրապետությունում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային 37 պատահար, ինչի հետևանքով 1 մարդ զոհվել է, 77-ը ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

42 cases of infliction of bodily injuries registered in Armenia during New Year Holidays
According to the operations reports of Police of the Republic of Armenia, 37 out of 42 cases of infliction of bodily injuries registered in the territory of the republic from December 31 to January 5, as well as 8 cases of swindling out of 9 have been solved.
According to the release by the Police press department, 15 cases of theft, 4 cases of drug trafficking, and one case of car theft and a case of an intentional damage to a property were revealed.
From earlier committed crimes 8 cases of theft and 6 case of infliction of bodily injuries have been detected.
Over the indicated period 37 road traffic accidents have been registered in the republic: 77 people got bodily injuries of varying levels with one killed.