Նախորդ տարիների հետ համեմատած՝ ժողովրդի գնողունակությունն ընկել է. Կ. Չիլինգարյան
«Ինչպես և կանխատեսվում էր, հիմնական գների բարձրացումները եղել են մրգերի, բանջարեղենի բնագավառում, սակայն տոներից հետո նույն ապրանքների գները կտրուկ էժանացել են»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն» ՀԿ նախագահ՝ Կարեն Չիլինգարյանը:
«Ընդեղենի, մանդարինի, նարնջի, բանանի, արքայախնձորի գների տատանումները մեզ մոտ արդեն ավանդական են դարձել, իսկ այդ իրավիճակը ստեղծում են վաճառողները: Նախորդ տարիների հետ համեմատած՝ ժողովրդի գնողունակությունն ընկել է, որը տնտեսական խնդիրների հետ է կապված, ճիշտ է սուպերմարկետներում էլի հերթեր կային, սակայն սովորական խանութներում, կարելի է ասել, տոնական օրերին ընդառաջ վիճակը նույնն էր, ինչպես որ սովորական օրերին»,-ասաց Չիլինգարյանը:
Նրա խոսքով՝ հիմա էլ վաճառողները ստիպված գներն իջեցրել են, որպեսզի իրենց ապրանքը չփչանա. «Մեզ մոտ շուկայական հարաբերությունները կարգավորող մարմին չկա: Կարգավորողը տնտեսվարողներն են, որոնք որ դիրք են գրավում շուկայում: Շուկան դժվար է վերահսկել, դա մի քիչ էլ մեր կուլտուրայի հետ է կապված»:
«Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն» ՀԿ նախագահի կարծիքով, մեզ մոտ խնդիրը կա նաև մաքսակետերի հետ կապված. «Ես լսել եմ, շատ տնտեսվարողներ բողոքում են, որ մաքսակետերում իրենցից հավելյալ գումար են վերցնում: Ո՞նց է ստացվում, որ Էկվադորից ներկրված բանանն ու հարևան երկրից բերված մանդարինը Երևանում միևնույն գնով են վաճառվում»:
Ինչ վերաբերում է գազի և ջրի սակագների փոփոխություններին նա նշեց, որ մեզ մոտ թանկացումները կտրուկ և բարձր են լինում, իսկ էժանացումը՝ շատ չնչին, այդ պատճառով էլ սպառողը էժանացումը չի զգում:

Decline in domestic purchasing power observed in Armenia, K Chilingaryan claims
“As predicted, the main pick up in prices was observed for fruits and vegetables, yet after the holidays the prices dropped sharply,” Chairman of the Consumers Consultation Centre Karen Chilingaryan told reporters on Tuesday.
“The price fluctuations for tangerine, orange, banana, pineapple have become common and are set by the sellers. The domestic purchasing power in Armenia has declined as compared with previous years, which is conditioned with economic problems. Although there were lines in the supermarkets on the eve of the holidays, the situation in ordinary stores remained the same as in other days throughout the year,” Chilingaryan said.
In his words, the sellers had nothing to do than decrease the prices to avoid the goods spoiling
“We lack a body tasked for regulating the market relations. Economic entities act as regulators with their posture in the market. The market appears to be complex to oversight which is also explained by our culture,” said the speaker.
Chilngiryan next spoke of the complaints about additional duties levied at the republic’s customs points. “How could it happen to have the same prices for bananas imported from Ecuador and tangerine brought from a neighboring state,” asked the expert.
As to the changes in gas and electricity prices, Chilingaryan pointed out the tendency of drastic hike in prices common in Armenia, while the decrease is registered slightly and slowly with no considerable effect on the consumers.