Ստեփանակերտ քաղաքի պատկերասրահը 2016-ին ունեցել է շուրջ 2000 այցելու, գրեթե նույնքան, որքան նախորդ տարիներին: Պատկերասրահի տնօրեն Ելենա Դադայանն Panorama.am-ին ասաց, որ այցելուների որոշակի նվազում է նկատվել միայն ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ:
Պատկերասրահի հիմնական այցելուները, նրա խոսքով, ինչպես հենց տեղացիներն ու հայաստանցիներն են, այնպես էլ Արցախ ժամանած զբոսաշրջիկները:
Ե.Դադայանն ասաց, որ տարեկան կազմակերպում են 20-25 ցուցահանդես, պատկերասրահը ունի նաև իր սեփական ֆոնդը՝ համալրված տեղական և օտարերկրացի գեղանկարիչների և քանդակագործների աշխատանքներով:
«Երբեմն փոխանակումներ ենք անում Շուշիի պատկերասրահի հետ»,- հավելեց նա:
2016-ի վերջին ցուցահանդեսը բացվել է դեկտեմբերի 29-ին Ամանորի և Սուրբ Ծննդի առիթով: Ե.Դադայանը տեղեկացրեց, որ ցուցահանդեսում հիմնականում ներկայացված են հայաստանցի արվեստագետների 50 աշխատանք: Ցուցահանդեսի կազմակերպման գործում Ստեփանակերտի պատկերասրահին օգնություն են ցուցաբերել «Տերյան» մշակույթային կենտրոնը, Հայ կերպարվեստի հիմնադրամը, Հայ նկարիչների կենտրոնը: Ցուցահանդեսին ներկայացված են Հրանտ Միրզոյանի, Կարապետ Հարությունյանի, Խաչիկ Աբրահամյանի, Վլադիմիր Աբրահամյանի, Գայանե Շուշեցու, Գոռ Ավետիսյանի, Աշոտ Երիցյանի, Կամո Խաչատրյանի, Կամո Գասպարյանի, Գագիկ Ղազանչյանի, Գագիկ Բադալյանի, Լիլիթ Սողոմոնյանի, Սամվել Գաբրիելյանի, Մարի Ադամյանի աշխատանքները: Պատկերասրահի ֆեյսբուքյան էջում ներկայացված են ցուցադրված գործերը:
Նկարչուհի Մարի Ադամյանը իր ֆեյսբուքյան էջում նույնպես ներկայացրել է լուսանկարներ ցուցահանդեսից.
Ստեփանակերտ քաղաքի պատկերասրահը հիմնադրվել է 1982 թվականին։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ռազմական գործողություններ սկսվելու հետ կապված պատկերասրահը դադարեցրել է իր գործունեությունը։ Երկար ընդմիջումից հետո, 2001 թվականի հուլիսի 12-ին պատկերասրահը վերաբացվել է և ժամանակավոր տեղակայվել Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի առաջին հարկի դահլիճում։ 2013 թվականի հոկտեմբերի 12-ին կայացել է արդեն նորակառույց Ստեփանակերտի պատկերասրահի բացումը:

Культурная жизнь Арцаха: картинную галерею в Степанакерте активно посещают не только жители Армении, но и туристы
Число посетителей картинной галереи в Степанакерте в 2016 году составило около 2000 – практически столько же, сколько в минувшие годы. Директор степанакертской картинной галереи Елена Дадаян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила, что некоторое сокращение числа посетителей наблюдалось лишь во время событий в зоне карабахского конфликта в апреле 2016 года.
Посетителями Степанакертской картинной галереи, по словам Елены Дадаян, являются как местные жители и гости из Армении, так и прибывшие в Нагорно-Карабахскую Республику (НКР) туристы.
Как указала Елена Дадаян, в галере организовывается от 20 до 25 выставок в год, у галереи и собственный фонд, куда вошли работы местных и зарубежных живописцев и скульпторов.
«Иногда производятся обмены с галерей в Шуши», – добавила она.
Последняя выставка 2016 года открылась 29 декабря – посвящена она праздникам Нового года и Святого Рождества. Как рассказала Елена Дадаян, на выставке представлены 50 работ – в основном авторов из Армении.
Художник Мари Адамян, работы которой также вошли в экспозицию, на своей странице в социальной сети Facebook представила фото с выставки.