Կարծում եմ՝ իրադրությունը Թուրքիայում ավելի կսրվի. Սաֆրաստյան
«Ես կարծում եմ դեռևս վաղ է մեկնաբանություն անել Մինսկի խմբի աշխատանքի վերսկսման վերաբերյալ, քանի որ պետք է փորձենք հասկանալ՝ արդյոք փոփոխություններ կան համանախագահների դիրքորոշումներում: Կարծում եմ, որ այս տարի Մինսկի խմբի միջնորդները կցուցաբերեն ավելի սթափ վերաբերմունք և կփոձեն ավելի իրատեսական մոտեցումներ ցուցաբերել այն իրադրությանը, որ ստեղծվում է Ադրբեջանի կողմից»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ մեր դիվանագությունն այս տարի շատ ավելի ակտիվ կլինի ոչ միայն Արցախի հարցում, այլև շատ ոլորտներում. «Իրադրությունը, որ ձևավորվել է Մերձավոր Արևելքում, պահանջում է, որ մեր դիվանագիտությունն առավել ակտիվ և նպատակասլաց գործունեություն դրսեևորի»:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչպիսի՞ Թուրքիա կտեսնենք այս տարի, արևելագտն ասաց, որ Թուրքիան փոխվում է և այդ փոփոխությունները բավականին սրընթաց են տեղի ունենում, իսկ դրանց կենտրոնում նախագահ Էրդողանն է, ով շատ անկանխատեսելի է:
«Տարիներ շարունակ Թուրքիան աջակցություն ցույց տվեց «Իսլամական պետությանը», ներգրավվեց նրան ահաբեկչանակ գործունեության մեջ, օժանդակեց և վերջին մեկ տարվա ընթացքում փոխեց իր վերաբերմունքն այդ կազմակերպության նկատմամբ: Կարելի է կանխատեսել, որ իսլամական պետությունը կշարունակի իր ահաբերկչական գործունեությունը Թուրքիայում:  Կարծում եմ՝ իրադրությունն այնտեղ ավելի կսրիվի: Թուրքիան համագործակցելով ռուսների հետ հնարավորություն է ստեղծում իր համար ունենալ խոսքի իրավունք»,-հավելեց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:

“I consider it is too early to comment on the resumption of the Minsk Group activity, since we should clarify whether any changes were made in the co-chairs’ approaches. I expect the Minsk group co-chairs to come up with more realistic attitude and demonstrate sober approach toward the situation created by Azerbaijan,” Ruben Safrastyan, Director of the Oriental Studies Institute of the Armenian National Academy of Sciences, told reporters on Tuesday.
Safrastyan expressed hope Armenia’s diplomacy will be more active not only in the Artsakh issue, but in other spheres as well. “The situation formed in the Middle East requires our diplomacy to act more actively and determined,” Safrastyan said.
The expert next spoke of the possible developments in Turkey, saying the country’s president Erdogan with his unpredictable nature still remaines in the focus of the drastic changes underway in the neighboring country.
“Turkey has been supporting the Islamic State (terrorist organization, also known as ISIS) over the years, encourages its involvement in terrorist attacks and changed its attitude toward it only in the last year. The Islamic State is set to continue its terrorist activity in Turkey with even further escalation of the situation,” Safrastyan suggested, adding Turkey ensures its right of speech through cooperation with the Russians.