Հայաստան գազ մատակարարելու վերաբերյալ Վրաստանի կառավարությունը համաձայնության է եկել «Գազպրոմ»-ի հետ
16:16 11/01/2017
Վրաստանը ռուսական «Գազպրոմ» ընկերությանը   բնական գազի հազար խ/մ-ի դիմաց կվճարի 185 դոլար, նախկինում հայտարարվող 215 դոլարի փոխարեն: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն:
Վրացակալան լրատվամիջոցներին նախարարն այսօր ներկայացրել է ռուսական գիգանտի հետ  վերջին բանակցությունները:  Նրա խոսքով, Վրաստանի կառավարությունը համաձայնել է, որպեսզի Հայաստանին մատակարարվող գազը Վրաստանի տարածքով անցնելու դիմաց վճարեն գումարով:
Նախարարը հայտարարել է,  ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն անհրաժեշտության դեպքում՝ սեզոնային դիֆիցիտի ժամանակ ռուսական կողմը Վրաստանին ցածր  գնով կտրամադրի գազի լրացուցիչ ծավալներ:

Georgia will pay the Russian energy giant “Gazprom” 185 USD for per thousand cubic metres instead of the former 215 USD. Georgia’s Energy Minister Kakha Kaladze has informed about this, Panorama.am reports.
The minster has briefed the reporters of the Georgian news outlets on the recent negotiations with the Russian energy giant. In his words the Georgian government has agreed to shift the compensation format for the transit of Russian gas through Georgia into Armenia prescribing monetary compensation for the gas transit.
The minister has also announced that pursuant to the reached agreements the Russian side commits to provide additional gas supplies to Georgia in order to fill the deficit during the winter months when gas consumption is higher.