Զինծառայողի մահվան պատճառ դարձած «Ուրալի» արգելակման համակարգը անսարք է եղել
ՀՀ քննչական կոմիտեի Զինվորական քրեական գործերով վարչության ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում ավարտվել է ՀՀ ՊՆ N զորամասի «Ուրալ» մակնիշի ավտոմեքենայի վթարի ենթարկվելու հետևանքով ժամկետային զինծառայող Վարդան Մաթևոսյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Այդ մասին տեղեկացնում են Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից:
Հիշեցնենք՝ 2016թ. ապրիլի 8-ին ժամը 11:00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի «Ուրալ» մակնիշի ավտոմեքենան Արարատի մարզի Արմաշ գյուղ տանող ավտոճանապարհին դուրս էր եկել ճանապարհի երթևեկելի մասից և շուրջ 200 մետր գլորվել ձորը:
Ավտոմեքենայում գտնվել էր 11 զինծառայող, որոնցից  պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Վարդան Լևիկի Մաթևոսյանը տեղում մահացել էր, 6-ը, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով, տեղափոխվել էին Արարատի բժշկական կենտրոն: Մյուս 4 զինծառայողներին հոսպիտալացնելու անհրաժեշտություն չէր եղել։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 377-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մեքենաներ վարելու կամ շահագործելու կանոնները խախտելը՝ որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
Ըստ աղբյուրի, բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու նպատակով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ մեքենան ունեցել է արգելակման համակարգի անսարքություններ, ինչի մասին իրավասու անձինք նախապես տեղյակ են եղել։
Նախնական քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի նյութաապահովման վաշտի պայմանագրային զինծառայող, վարորդ Ա. Ազիզյանի, ավտոծառայության պետ, մայոր Կ. Վահանյանի, տեխնիկական ստուգման հսկիչ տեխնիկական կետի պետ, ենթասպա Հ. Հովհաննիսյանի կողմից ավտոմեքենայի շահագործման կանոնները խախտելու հետևանքով «Ուրալ» մակնիշի ավտոմեքենան շահագործվել է՝ արգելակման համակարգի անսարք լինելով հանդերձ։
Բացի այդ, նույն զորամասի 3-րդ գումարտակի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ, մայոր Գ.Գևորգյանի կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու հետևանքով մարտական դիրքից գույքը և հերթապահություն իրականացնող անձնակազմը զորամաս են տեղափոխվել բեռնատար ավտոմեքենան համապատասխան նստարաններով չկահավորված և թափքը գույքով բեռնված։
Արդյունքում՝ «Ուրալ» մակնիշի ավտոմեքենան Արարատի մարզի Արմաշ գյուղ տանող ավտոճանապարհին դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի մասից և շուրջ 200 մետր գլորվել ձորը, որի հետևանքով մեքենայում գտնվող շարքային Վարդան Լևիկի Մաթևոսյանը տեղում մահացել է, 6 զինծառայող, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով, տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ` Ա.Ազիզյանին, Կ.Վահանյանին, Հ.Հովհաննիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 377-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մեքենաներ վարելու կամ շահագործելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ), Գ.Գևորգյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը, եթե դրանք էական վնաս են պատճառել):
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:

The 8th Garrison Investigation Division of the Military Criminal Cases Department of the RA Investigative Committee has completed the preliminary investigation of the criminal case launched on the deadly car crash involving “Ural” vehicle which claimed the life of Armenian serviceman Vardan Matevosyan. Panoarama.am reports referring to the Press Service of Armenia’s Investigative Committee.
To note at about 11:00 April 8, 2016 an “Ural” vehicle belonging to one of the military units of the RA Defence Ministry lost control en route to Armash Village of Ararat Province and fell into a gorge from 200 meters.
The vehicle was transporting 11 servicemen. Contract soldier Vardan Matevosyan died on the spot and 6 others were taken to Ararat Medical Centre having sustained various injuries of different degrees. The other four servicemen did not suffer grave injuries.
The 8th Garrison Investigation Division of the Military Criminal Cases Department of the RA Investigative Committee launched a criminal case regarding the incident under the requirements of Part 2 of Article 377 of the RA Criminal Code (negligent violation of driving or vehicle operation rules which resulted in death of a person.)
The source reports that as a result of the taken investigative actions aimed at ensuring comprehensive, objective and complete probing it has been revealed that the vehicle had faults in its braking system and the competent people had been aware of it previously.
Moreover it has been revealed that one of the military officials Mayor G. Gevorgyan abused his power by failing to equip it with the necessary seats and the duty staff was transported from the military posts to the military unit in an overloaded trunk.
Taking into account all the acquired evidence A. Azizyan, K.Vahanyan and H.Hovhannisyan who were in charge of the technical supervision were charged under Part 2 of Article 377 of the RA Criminal Code (negligent violation of driving or vehicle operation rules which resulted in death of a person.) G. Gevorgyan has been charged under Part 1 of Article 375 of the RA Criminal Code (abuse of power in case it cost significant damage.)
The criminal case with an indictment has been sent to the prosecutor in charge of the supervision over the legality of the preliminary investigation.