Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքյանի ցուցահանդեսը՝ Թբիլիսիի ազգային պատկերասրահում
Վրաստանի ազգային թանգարանի Դմիտրի Շևարդնաձեի անվան ազգային պատկերասրահի չորս դահլիճում հունվարի 10-ից ներկայացվում է տաղանդավոր գեղանկարիչ Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքյանի 96 կտավ: Դա նկարչի աշխատանքների առաջին ցուցադրությունն էր Թբիլիսիում:
Վիրահայոց թեմի հաղորդմամբ, ցուցահանդեսը, որը կազմակերպել էր Վրաստանի ազգային պատկերասրահը Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ, շնորհալի նկարչուհի Իռեն Օհանջանովայի նախագծով և համակարգմամբ, նվիրված էր Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքյանի ծննդյան 125-ամյակին և մահվան 50-րդ տարելիցին:
Հանդիսատեսով լեփ-լեցուն էին դահլիճները: Թբիլիսիի արվեստասեր հասարակայնությունը եկել էր դիտելու 20-րդ դարի վրացական կերպարվեստի ծագումով հայ հանճարեղ ներկայացուցչի անկրկնելի կտավները, որոնք փայլուն կերպով ուղենշում էին Թբիլիսիի բնիկ քաղաքացու ստեղծագործական ուղին, նրա արվեստը լուրջ հիմք է հանդիսացել նոր և նորագույն գեղանկարչության զարգացման համար:
Սույն ցուցահանդեսը սահմանափակվել է դասական գեղանկարչի միայն Վրաստանում պահպանվող աշխատանքներով: Ցուցահանդեսին ներկայացվել էին Վրաստանի ազգային թանգարանի (Շալվա Ամիրանաշվիլիի անվան արվեստի թանգարանի և Դմիտրի Շևարդնաձեի անվան ազգային պատկերասրահի), Գիորգի Լեոնիձեի անվան վրաց գրականության թանգարանի հիմնադրամներում պահվող և մասնավոր հավաքորդների կտավները:
Ցուցահանդեսին ներկա են եղել Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետները, տարբեր ազգի մտավորականներ, արվեստի գործիչներ և երկրպագուներ: Այն բացել է Վրաստանի ազգային թանգարանի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Լորթքիփանիձեն: Կարևորելով հայ-վրացական մշակույթի զարգացումը, փոխադարձ կապն ու ներդաշնակումը, գլխավոր տնօրենը արժևորել է Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքյանի արվեստը, այն, որ նա եղել է վրաց նկարիչներ Լադո Գուդիավիլու, Ավթանդիլ Վարազի, Մոսե Թոիձեի, Իլիա և Կիրիլ Զանեվիչների ժամանակակիցը և գործընկերը, ովքեր իրենց անկրկնելի գործերով վրացական արվեստը դուրս են բերել համազգային ասպարեզ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը իր օրհնության խոսքում կարևորել է գույների անկրկնելիությունը և տրամադրությունների վերարտադրման վարպետությունը, և երկու քրիստոնյա ազգերի մշակույթների ձուլվածությունը, ներդաշնակումը, որպես մեկ համընդհանուր արվեստ ներկայանալը, որի վկայությունը այս ցուցահանդեսն էր:
Նախագծի հեղինակ, համակարգող և դիտորդ, Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Իռեն Օհանջանովան շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պահպանության նախարարությանը, ՀՀ մշակույթի նախարարությանը, Վրաստանի ազգային թանգարանին և Վիրահայոց թեմին, նախագծի իրականացմանը ցուցաբերած աջակցության համար: Նախագծի ղեկավարը երախտագիտության խոսքեր է ուղղել նախագծի դիտորդ Ժաննա Սարուխանովային և արվեստագետ Դավիթ Անդրիաձեին՝օժանդակության համար:

Exhibition of Alexander Bazhbeuk-Melikyan’s artworks launched in Tbilisi
The exhibition of the 96 artworks by Georgian artist, graphic designer and sculptor of Armenian origin Alexander Bazhbeuk-Melikyan has kicked off in the four halls of the Dimitri Shevardnadze National Gallery in Tbilisi since 10 January. This is the first exhibition of the painter’s artworks organized in Tbilisi, Panorama.am reports.
As the Armenian Diocese in Georgia reports the exhibition, which has been organized by the National Gallery of Georgia in cooperation with President of the Union of Armenian Painters of Georgia Irena Ohanjanova, is dedicated to the 125th birthday anniversary and to the 50th years since the artist passed away.
According to the source, Tbilisi art enthusiasts attended to see the incredible works of the Georgian-Armenian artist who epitomized the artistic career of a Tbilisi native resident, while his art served an important milestone in the new and modern fine art development.
The exhibition featured only the works of the classic artist saved in Georgia, comprising works from private collections kept at Georgia’s National Museum (Shalva Amiranashvili Museum of Fine Arts and Dimitri Shevardnadze National Gallery) as well as Giorgi Leonidze State Museum of Georgian Literature.
The exhibition opened by David Lortkipanidze, General Director of the Georgian National Museum, was attended by representatives of the Armenian Diocese in Georgia. diplomats at RA Embassy to Georgia, number of foreign intellectuals, art representatives and enthusiasts of the Alexander Bazhbeuk-Melikyan’s works.
David Lortkipanidze highlighted the development of the Armenian-Georgian culture, its links and harmony while speaking of Bazhbeuk-Melikyan’s input in elevating the Georgian art to national level along with renown Georgian artists, such as Lado Gudiashvili, Avtandil Varazi, Ilia and Kirill Zdaneviches.
The Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan to the Armenians of Georgia in his address stressed the uniqueness of colors and the art of the reproduction of the sentiments depicted on the Bazhbeuk-Melikyan’s works as a sign of bonds connecting the two Christian nations, that harmony of one united common art.
The project coordinator of the exhibition, President of the Union of Armenian Painters of Georgia Irena Ohanjanova expressed gratitude to the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia, Ministry of Culture of the Republic of Armenia, Georgian National Museum and Diocese of Armenian Apostolic Orthodox Holy Church in Georgia for the support in the implementation of the project.