2013-ից նվազում է արտասահմանյան գինիների սպառումը Հայաստանում. Ավագ Հարությունյան
«Վերջին 7 տարում նկատվել է, որ հայ ժողովուրդն ավելի շատ գինի է խմում, քան օղի»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Հայ գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը:
Նա հայտնեց, որ այս տարի ամանորի սեղնանին ավելի շատ գինի կար, քան անցած տարի. «Կարծում եմ 15 տոկոս աճ ունեցանք, իսկ 2011թվականին Հայաստանը ռեկորդ խփեց՝ մեկ շնքչին ընկնող հաշվարկով ողի խմող երկների 2-ից 5-րդ տեղը զբաղեցնելով: Այսինքն՝ 2011-ին աշխարհի երեքից հինգերորդ տեղում էինք որպես ամենաշատ օղի խմող: Սակայն հիմա մենք գինի սպառելու առումով նույնիսկ մեր հետևում ենք թողել Ռուսաստանին, որտեղ մեկ շնչի բաժնով երեք անգամ ավելի էր գինի սպառվում: Բայց վերջին տարիներին գինի խմելու աճը նկատելի է: Եթե 1200-1300 դրամ մեկ շշի մասով էին ծախսում, հիմա 1700-1900 մեկ շնչի մասով»:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում արտասահմանյան գինիների սպառմանը՝ Հայ գինեգործների միության նախագահը հայտնեց, որ 2013-ից նվազում է դրանց. «200 հազար շիշ ոչ ավելի, նախկին 500 հազարի փոխարեն, իսկ գերակշռողը վրացական գինին է»:
Իսկ նվազման պատճառները, նրա կարծիքով, տարբեր են, ինչը կապված տնտեսական ակտիվության նվազման հետ կապ ունի, ինչպես նաև այն, որ այն ժամանակ դրանք չունեին հայկական մրցակիցներ. «Վերջին տարիներին հայ արտադրողները 7-10 դոլարի շերտի սպառման համար գինի արտադրեցին, գինու մշակույթը կամաց-կամաց բարձրացավ և ժողովուրդն արդեն, համոզված է, որ հայկակակ գինին լավն է»:

Chairman of the Union of Winemakers of Armenia Avag Harutyunyan insists people in Armenia has increasingly preferred wine over vodka over the last seven years.
At a press conference held on Thursday, Harutyunyan pointed out that the new year’s tables this year have been rich of more wine to compare with the previous years.
“We recorded a 15 percent growth this year, while in 2011 Armenia reached a new high through taking the 2-5 places for vodka consumption per capita for people. That is to say we were from the 2nd to 5th biggest vodka drinkers in the world. Today, however, we have left even the Russians behind in wine consumption volumes with them having three times higher consumption levels per person. Wine drinking is becoming quite popular. People spend AMD 1,700 - 1,900 for a bottle today, while the amount previously spent on wine varied from 1,200 - 1,300,” Harutyunyan said.
The chairman of the Union next informed that the imports of wine have noticeably decreased in Armenia since 2013
“No more than 200 thousand bottles (imported) to compare with the previous 500 thousand, mostly from Georgia,” Harutyunyan informed.
Expanding on the reasons of the consumption decline, Harutyunyan pointed out the decline in economic activity as well as the rise of the Armenian producers with the formation of winemaking culture.