Խորքային դիվանագիտական աշխատանք չկա, պասիվ են պետական մարմինները. Լ. Ալավերդյան
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությունը համարում եմ ադրբեջանական դիվերսիայի ուղղակի քողարկում և անուղղակի մասնակցություն»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ նախագահ Լարիսա Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով՝ դա ոչ միայն համանախագահների խնդիրն է, այլ աղբյուրը մեր մեջ պետք է գտնել, քանի որ խորքային դիվանագիտական աշխատանք չկա, պասիվ են պետական մարմինները, նաև հանրությունը, որոնք բողոք նամակներով չեն ողողել միջազգային կառույցներին՝ հենց թեկուզ դեկտեմբերի 29-ի ադրբեջանական ագրեսիայի համար:
«Հայտարարությունն ունի իր լավ և վատ կողմերը: Լավ կողմն այն է, որ Մինսկի խումբը կարող է իմպերատիվ ձևով հայտարարութուն անել, ինչը մինչև հիմա կարծես չէր եղել: Նման դեպքերում միշտ ասում են դիվանագիտական դաշտի մեջ է, բայց պարզվում է որ բոլոր դեպքերում համանախագահներն ունեն այդ ունակությունը և իմպերատիվ ձևով, այն էլ բավական կոշտ, իմ կարծիքով առաջին անգամ տեսել ենք: Վատ է այն, որ կապում են ինչ-ինչ պայմանների հետ, սակայն չեմ հիշում՝ երբ Ադրբեջանն ապրիլին անմարդկային ձևով գլուխներ էր կտրել, հումանիզմի մասին նման հայտարարություն լիներ: Պարզվում է՝ հումանիզմը ընկալվում և ակնակլվում է մի կողմից: Նշանակում է Ադրբջանից չեն ակնկալում որևէ հումանիզմի դրսևորւմ»,-մանրամասնեց «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ նախագահը:
Ալավերդյանը գտնում է, որ սա հայկական կողմի համար ազդակ է, որ եթե հայկական դիվանագիտական ուժը, միտքը չաշխատի ավելի ակտիվ, ՀՀ-ն մնալու է երկակի մոտեցման դաշտում. «Պետք չէ սպասել, որ դիվանագիտական դաշտում, լռելով, մեղմ արտահայտելով, կունենանք փոփոխություն: Պետք է նկատել, որ աշխարհաքաղաքականության մեջ անցել են կոշտ հակարդությունների»:

L. Alaverdyan: Profound diplomacy is not observed, state authorities are passive
“I consider the recent statement of the OSCE Minsk Group as a direct cover of Azerbaijani subversive attack and indirect participation in it,” Head of the Foundation against Violation of Law NGO Larisa Alaverdyan expressed such an opinion during today’s press conference, Panorama.am reports.
In her words the issue not only refer to the Co-Chairs but also to our authorities and the society. She states that no profound diplomatic measures are taken, the state bodies and the society are passive as they have failed to submit complaints to international organizations regarding for instance, the Azerbaijani aggression leashed against the Armenian border on 29 December.
“The statement has both positive and negative aspects. The positive side is that the Minsk Group can make an imperative statement that has not been observed so far. The bad thing is it is linked to certain conditions. I don’t remember them releasing such a statement on humanism when the Azerbaijani soldiers committed atrocities against our servicemen by beheading them. It turns out they have a biased approach towards humanism and do not expect Azerbaijan to show a humanistic behavor,” Head of “Against Violation of Law” NGO stated.
“We should not expect any changes in the diplomatic platform by keeping silent. Tough imposes are already common in geopolitics,” she added.