ՄԱԿ. Հայաստանն ամբողջությամբ կատարել է իր ֆինանսական պարտավորությունները
Հայաստանը և Ուկրաինան ամբողջությամբ կատարել  են  իրենց ֆինանսական պարտավորությունները ՄԱԿ-ի 2017 թ. հերթական  բյուջեում: Նյու Յորքում նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՄԱԿ-ի մամուլի քարտուղար Ստեֆան Դյուժարիկը:
«Ինը երկրներ՝  Անգոլան, Հայաստանը, Բենին, Դոմինիկյան Հանրապետությունը, Հունգարիան, Լիբերիան, Սենեգալը, Հարավային Սուդանն ու Ուկրաինան  ողջ ծավալով կատարել են  վճարումները, ՄԱԿ-ի անդամ ևս 17 երկրներ վճարումները կատարել են մասնակիորեն»,-կազմակերպության պաշտոնական էջի հաղորդմամբ, ասել է մամուլի քարտուղարը:
Առավել շատ վճարողը եղել է Հունգարիան՝ 4 մլն դոլար, ամենաքիչը վճարել է Լիբերիան՝ 25 հազար դոլար: Հայաստանի վճարի չափի վերաբերյալ կազմակերպության պաշտոնական էջում տվյալներ չկան:
Վճարի չափը որոշելիս հաշվի է առնվում վերջին տասը տարում տվյալ երկրում բնակչության մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի միջին ցուցանիշը:
Այսօրվա դրությամբ միջազգային կազմակերպության խոշորագույն հովանավորը շարունակում է մնալ ԱՄՆ-ն, որը ծածկում է կազմակերպության ծախսերի 22 տոկոսը: Ռուսաստանի պարագայում ցուցանիշը 2.5 տոկոս է:
Վճարումները վերաբերում են ՄԱԿ անդամ բոլոր երկրներին: Կանոնադրության համաձայն, երկու տարի գումարը չվճարելու պարագայում զրկվում է Գլխավոր Ասամբլեայում ձայնի իրավունքից: Անցած տարվա հունվարին այդ վիճակում 15 երկիր  հայտնվեց: Մեկ ամսվա ընթացքում նրանցից յոթը՝ այդ թվում Իրանն ու Վենեսուելան կարողացան վերականգնել ձայնի իրավունքը: Մի քանի երկրների՝ մասնավորապես Յեմենին ու Սոմալիին ՄԱԿ-ում ներեցին՝ հաշվի առնելով քաղաքական ու տնտեսական ծանր վիճակը:

Armenia and Ukraine have paid their regular UN budget assessments for 2017 in full. Spokesman for the UN Secretary-General Stéphane Dujarric made such a statement in New York on Thursday.
“The nine fully paid-up Members are Angola, Armenia, Benin, Dominican Republic, Hungary, Liberia, Senegal, South Sudan and Ukraine, Another 17 State Members have made partial payments,” the statement of the UN Spokesman reads according to the organization’s official website.
The maximum amount of money totalling to $4 million has been paid by Hungary. The minimum payment has been made by Liberia_ $25. 000. No details are available over Armenia’s assessment in the official website of the UN.
The scale of contribution by each country is determined on the basis of each member state’s gross national product (GNP) for a ten-year period.
United States of America continue to contribute the highest with a share of 22%. Russia contributes 2.5% to the UN regular budget.
All the UN State Members are obliged to made contributions to the UN regular budget. Pursuant to its regulation in case of failing to pay their dues to the UN for two years a Member State can lose its vote in the General Assembly. 15 states ended up in such a situation in January 2016. In the period of one month seven countries, including Iran and Venezuela, managed to restore their voting rights. Several countries, particularly Yemen and Somalia were permitted to vote taking into account the difficult political and economic situation in the countries.