Շուշիի պատմության թանգարանի այցելուների քանակը նվազել է ապրիլյան պատերազմից հետո. Տնօրեն
Շուշիի պատմության թանգարանը նախորդ տարի ունեցել է 2207 այցելու, որից 480-ը` օտարերկրացիներ, 620-ը՝ ՀՀ-ից, 854-ը՝ ԼՂՀ –ից, ուսանողներ` 253: Այդ ցուցանիշները 2015թ. եղել են 2596 այցելու, որից 650-ը` օտարերկրացիներ, 470-ը՝ ՀՀ-ից, 753-ը՝ ԼՂՀ –ից, ինչպես նաև 723ուսանողներ: Panorama.am-ի հետ զրույցում թվային տվյալները ներկայացրեց Շուշիի պատմության թանգարանի տնօրեն Աշոտ Հարությունյանը: Նա ընդգծեց, որ այցելուների քանակի նվազումը հիմնականում կապված է ապրիլյան պատերազմի հետ:
Թանգարանի հիմնական այցելուները, նրա խոսքով, ուսանողներ են և օտարերկրյա տարեցներ՝ հիմնականում գիտական շրջանակներից:
Հարցին, թե այցելուներին, մասնավորապես օտարազգի, թանգարանում ներկայացված ցուցանմուշներից ի՞նչն է ավելի շատ հետաքրքրում, ի՞նչ կարծիքներ են հայտնում, Ա. Հարությունյանն ասաց. «Պիտի նշեմ, որ օտարերկրյա այցելուների մեծ մասը քաջատեղյակ են ավանդական պատմությանը և նրանց հետաքրքրում է Շուշիի թանգարանի կողմից ներկայացվող տեսակետը: Մեր տվյալները հիմնականում կառուցվում են 2005թ. անցակցված հնագիտական պեղումների, 1973-75թթ. Խորհրդային Ադրբեջանի հնագետների տվյալներ քննական վերլուծության և Մատենադարանի թիվ 8211 արխիվային նյութի վրա: Նրանց համար աշխույժ քննարկման թեմա է խանության ժամանակաշրջանի մեր տարբերակը, որը իմ շուրջ 20 տարվա ուսումնասիրությունների ամփոփ տարբերակն է, և նրանք գոհ են լինում ստացած տեղեկություններից: Բոլոր այցելուների միահամուռ կարծիքն այն է, որ պատմության թանգարանի համար շենքային պայմանները տիպային չեն և պետք է ունենալ ազդեցիկ ու մեծ շինություն: Այցելուին հետաքրքրում է պատմական տվյալների մեր վերլուծությունները, որոնք երբեմն ժխտում են հրապարակում առկա երկկողմ պաշտոնական տվյալները: Նրանց մոտ մեծ հուզմունք է առաջացնում Թադևոս Թամիրյանցի ընդունարանի վերականգնումը, որը Թուֆենկյան հիմնադրամի և Քաբաբջյանների համագործակցված ներդրման արդյունք է»:
Շուշիի պատմության թանգարանն ունի շուրջ 5000 ցուցանմուշ: Թանագարանի ցուցանմուշների համալրումն, Ա. Հարությունյանի խոսքով, այս տարիներին հիմնականում կատարվել է նվիրատվությունների միջոցով, աստիճանաբար առաջնությունը տրվում է զուտ հնագիտական պեղումներից ակնկալվող նյութերին:
Նա նշեց, որ նախորդ տարի կազմակերպել են չորս հիմնական ցուցահանդես, որոնցից հատկապես այցելուների վրա մեծ ազդեցություն է գործել «Դարերի հանգրվանը»: Թանգարանի տնօրենն ասաց, որ 2017թ. նախատեսում են կազմակերպել ցուցահանդեսներ հետևյալ թեմաներով՝ «Շուշիի հայ բնակչության 1920 թ. մարտյան ցեղասպանությունը», «Շուշիի ազատագրման 25-րդ տարեդարձը», «Դարերի հանգրվանը», «Շուշի քաղաքի հերոսական պաշտպանության 191-րդ տարեդարձը»:
Շուշիի պատմության թանգարանի շենքը կառուցվել է XIX դարի սկզբին, որտեղ ապրել է ցարական բանակի հայտնի փոխգնդապետ Իսայի Ղարամյանցի ընտանիքը, այնուհետև որոշ ժամանակ այն հասարակական նշանակության շենք է եղել, որտեղ ապրել են շուշեցի հայտնի գործիչներ՝ ճարտարապետ Սիմոն Տեր-Հակոբյանը, կոմպոզիտոր, խմբավար Գրիգոր Սյունին, Րաֆֆին:
Խորհրդային տարիներին՝ մինչև 1973 թվականը, շենքը ծառայել է որպես քաղաքի ծննդատուն, հետո փոփոխվել ու հարմարեցվել է արևելյան գորգերի թանգարանի:1992 թվականի մայիսի 28-ից շենքում գործել է Շուշիի պատմաերկրագիտական թանգարանը, իսկ այսօր այն Շուշի քաղաքի պատմության թանգարանն է:

Ашот Арутюнян назвал причину сокращения числа посетителей Музея истории Шуши в 2016 году
Музей истории города Шуши (Нагорно-Карабахская Республика) в минувшем 2016 году посетили 2 207 человек, 480 из них – иностранцы, 620 – из Армении, 854 – из НКР, 253 – студенты. В 2015 году Музей посетили 2 596 человек, из которых 650 – иностранцы, 470 – из Армении, 753 – из НКР, 723 – студенты. Соответствующие данные в интервью Panorama.am представил директор Музея истории Шуши Ашот Арутюнян.
По его словам, сокращение числа посетителей Музея в основном связано с боевыми действиями в зоне карабахского конфликта в апреле 2016 года.
А. Арутюнян отметил, что основными посетителями Музея истории Шуши являются студенты и иностранцы пожилого возраста – представители научных кругов.
На вопрос, какие из музейных экспонатов больше всего интересуют посетителей, в частности, иностранцев, А. Арутюнян ответил: «Должен отметить, что большинство иностранных посетителей хорошо осведомлены о традиционной истории и их интересует точка зрения, представляемая Музеем истории города Шуши. Наши данные в основном строятся на основе проведенных в 2005 году археологических раскопок, на критическом анализе данных 1973-1975гг. археологов советского Азербайджана, а также на архивных материалах научно-исследовательского института древних рукописей „Матенадаран”. Для них темой активного обсуждения является наш вариант периода ханства, который представляет собой обобщенное изложение проведенных мною в течение порядка 20 лет исследований. Посетители остаются довольны полученными сведениями. Также все они единодушно придерживаются мнения, что условия в здании нашего учреждения не типичны для исторического музея, нужно большое и внушительное сооружение.
«У посетителей Музея вызывает большое волнение восстановленная приемная благотворителя Тадевоса Тамирянца. Это результат совместных инвестиций Фонда “Туфенкян” и Кабабджянов», – добавил директор Музея истории Шуши.
А. Арутюнян отметил, что коллекция Музея насчитывает порядка 5 000 экспонатов. По его словам, в последние годы пополнение экспонатов в основном осуществляется за счет пожертвований. «Постепенно приоритет будет отдаваться только ожидаемым с археологических раскопок материалам», – добавил А. Арутюнян.
При этом он подчеркнул, что в прошлом году Музей истории Шуши провел четыре основные выставки, из которых особое воздействие на посетителей оказала выставка под названием «Пристанище веков». А. Арутюнян отметил, что в 2017 году планируется провести выставки по следующим темам: «Мартовский геноцид армянского населения Шуши 1920г.», «25-я годовщина освобождения Шуши», «Пристанище веков», а также «191-я годовщина героической обороны города Шуши».