Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի հավաքածուն ներկայումս ընդգրկում է շուրջ 40 հազար թանգարանային առարկա, որի մի մասը ներկայացված է մշտական ցուցադրության պատկերասրահի 56 սրահներում, ՀԱՊ մասնաճյուղերում, ինչպես նաև ժամանակավոր ցուցադրությունների տեսքով: Սակայն թանգարանային առարկաները պահպանության խնդիր ունեն:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանն ասաց, որ պատկերասրահում ջերմության, խոնավության, նկարների պահպանության խնդիրը եղել է և այսօր էլ առկա է:
«Պատկերասրահի շենքը բացարձակապես չի համապատասխանում ժամանակի մարտահրավերներին: Ունենք կաթսայատուն, ողջ օրն աշխատում է, բայց շենքում ձմռանը ցուրտ է լինում, ամռանը շատ շոգ: Պատուհաններն են հին: Մեր ժառանգությունը, հարստությունը վատ պայմաններում է: Անհապաղ պետք է միջոցներ ձեռնարկել»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ ղեկավարությունը պատկերասրահի նոր շենք կառուցելու ծրագիր ունի:
Ա.Ծատուրյանի խոսքով, իրենց փափագն է, որ պատկերասրահն ունենա նոր շենք, սակայն, հաշվի առնելով երկրի տնտեսական ծանր վիճակը, եթե հնարավորություն չկա նոր շենք կառուցելու համար, ապա պետք է այսօրվա շենքում սկսել թանգարանային առարկաների պահպանմանն ուղղված աշխատանքներ կատարել:
Պատկերասրահի տնօրեն ասաց, որ վերականգնման բաժինն ունի 9 մասնագետ, ովքեր ողջ օրը «խեղդված աշխատում են»:
Ա.Ծատուրյանի խոսքով, դեռևս որևէ կտավ չի ոչնչացվել պահպանման վատ պայմանների պատճառով, սակայն կա կտավ, որ այնքան է վնասվել, որ չի կարելի ցուցադրել:

Collection of National Gallery of Armenia in poor conditions
The collection of the National Gallery of Armenia currently features some 40.000 museum items a part of which are on permanent display in the 56 halls of the gallery and in its branches with some artifacts displayed temporarily. However there are some issues regarding the preservation of the museum items, Panorama.am reports.
During today’s press conference director of the National Gallery of Armenia Arman Tsaturyan noted the galley has always had issues regarding its heating and moisture and they continue to face those issues.
“The building of the gallery does not comply with the international standards at all. We have a boiler room which is operating all day long, however it is always cold in the building in winter and very hot in summer. The windows are old. Our heritage, wealth is kept in poor conditions. Urgent measures must be taken,” the director said adding that the government has initiated a program to construct a new building for the gallery.
In the words of A. Tsaturyan they wish to have a new building for the gallery, however taking into account the hard economic state of the country some measures aimed at preserving the items of the gallery must be taken if the government cannot afford constructing the new building.
The director of the gallery noted that the restoration department has 9 specialists who keep working hard all day long.
According to A. Tsaturyan no painting has destroyed as a result of the poor conditions, however there are artworks that cannot be displayed anymore due to the sustained damages.