Դավիթ Բաբայան. Լավրովն ասաց հերիք է սպեկուլյացիաներ անեք
«Լավրովը բացեիբաց ասաց, որ սա Ադրբեջանի ներքին գործը չէ, հերիք է սպեկուլյացիաներ անեք մանիպուլյացիաների, շանտաժի միջոցով քողարկեք խնդրի էությունը»: «Panorama.am»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի նախօրեին արած հայտարարությանը, նշեց Արցախի հանրապետության նախագահի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը և հավելեց, որ այդ հայտարարությունը շատ կարևոր էր, այն իմաստով, որ այսուհետ Ադրբեջանը չփորձի Արցախի հիմնահարցը դիտարկել իբրև ներքին հարց: Այդպիսի բան չի կարող լինել:
«Այսօր աշխարհում տեղի են ունենում ազգերի ինքնորոշման բազմաթիվ գործընթացներ, և որևէ մեկի մտքով անգամ չի անցնում այդ գործընթացը համարել «ներքին գործ»»,- նշեց Բաբայանը և հավելեց, որ ազգերի ինքնորոշման բազմաթիվ նախադեպեր կան որոնք ապացուցում են, որ ազգային ինքնորոշման սկզբունքը չի հակասում տարածքային ամբողջականության սկզբունքին:
«Կոսովոյի, Հյուսիսային Իռլանդիայի, Էրիթրեայի և այլ դեպքերը հստակ նշել են որ ազգերի ինքնորոշման իրականացման ժամանակ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը չի կարող խոչընդոտ դառնա»,- նշեց խոսնակը:
Լավրովի հայտարարությունը նաև իր մեջ պարունակում էր այն ուղերձը, որ առանց ազգերի ինքնորոշման խնդիրը կարգավորելու, հակամարտության կարգավորման մասին խոսել չի կարելի: Ուստի սա ինչ որ տեղ յուրօրինակ մեսիջ էր նաև եռանախագահների կողմից:
Բաբայանի խոսքով, Ադրբեջանն իր դեստրուկտիվ քաղաքականությամբ ավելի շատ է վատ վիճակի մեջ դնում եռանախագահներին՝ խախտում է զինադադարի ռեժիմը, պայմանավորվածությունները չի իրականացնում:
«Մենք միշտ ասել ենք, որ կոշտ արձագանք է պետք: Ճիշտ է, մինչև հիմա այդ արձագանքները փակ խողովակներով են տեղ հասել, սակայն այժմ արդեն եռանախագահներն էլ են հասկանում, որ այս շանտաժը չի կարող երկար շարունակվել, դրա համար պետք է արդեն ուղեցույց տան, որ թեպետ հակամարտության կարգավորման որևէ պարտադիր տարբերակ չկա, բայց կան նաև ողջամիտ մոտեցումներ, որոնք խախտել չի կարելի, քանզի սա արդեն դառնում է միջազգային իրավունքի խախտում»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով Բաքվի արձագանքներին, Բաբայանը նշեց, որ բնականաբար Ադրբեջանում այս հայտարարությունը վատ են ընդունում:
«Բաքվում փորձում են Լավրովի հայտարարությունը քողարկել սուբյեկտիվ երանգ հաղորդելով, թե իբր Լավրովը վատ է տրամադրված Ադրբեջանի նկատմամբ, նշում են նրա էթնիկ պատկանելության մասին և այլն, որպեսզի այդ սառը ցնցուղից ինչ որ կերպ ուշքի գան»,- նշեց նա:

“Lavrov made it clear that NKR conflict is not an internal issue for Azerbaijan urging the Azerbaijani authorities to stop making speculations and covering the essence of the issue through manipulations and blackmail,” NKR President's Spokesperson David Babayan told the aforesaid to Panorama.am turning to the announcement of Russia’s Foreign Minister Sergey  Lavrov. He added that the statement is of paramount importance as it calls on Azerbaijan to refrain from considering the Nagorno-Karabakh conflict as its internal issue.
“Today numerous processes regarding the self-determination of the nations are underway worldwide and it occurs to no country to consider them as “internal affairs”,” Babayan noted adding that a large number of cases of self-determination of nations come to prove that the right of nations to self-determination does not contradict the principle of territorial integrity.
“The cases of Kosovo, Northern Ireland, Eritrea and some others emphasize that the principle of territorial integrity cannot hinder the process of realizing the right of self-determination of the nations,” the spokesman noted.
Lavrov’s announcement was also aimed at delivering the message that the issue of the settlement of the conflict cannot be discussed without tackling the one of the self-determination of the nations. This might also be considered as a unique message from the Minsk Group Co-Chars.
In the words of Babayan Azerbaijani destructive policy creates a hard situation for the Co-Chairs, as the country keeps violating the ceasefire and fails to fulfill the agreements.
“We have always stated that harsh responses are necessary. The Co-Chairs realize that the Azerbaijani provocation cannot continue any longer. Thus they try to show that even if no option for the settlement of the NKR conflict is mandatory, there are reasonable approaches that must not be ignored as it leads to the violation of the international law,” he noted.
Turning to the reactions of Baku, Babayan noted that Azerbaijan naturally assessed Lavrov’s announcement as negative.
“Baku tries to give a subjective interpretation to Lavrov’s statement claiming that Lavov has a bad attitude towards Azerbaijan. In this way they just try to deal with this “cold shower”,” he concluded.