Վրացական ՀԿ-ները պահանջում են հրապարակել Հայաստանին գազի մատակարարման պայմանների վերաբերյալ փաստաթուղթը
Վրաստանում գործող մոտ 8 տասնյակ հասարակական կազմակերպություններ կառավարությունից պահանջում են հրապարակել Վրաստանի միջոցով Հայաստանին գազ մատակարարելու պայմանների վերաբերյալ վրացական կողմի ու ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության միջև կնքված փաստաթուղթը:
«Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև նման բնույթի պայմանագրի կնքումը չի կարող դիտարկվել միայն կոմերցիոն շրջանակում, քանի որ Ռուսաստանը մեր երկիրը օկուպացրել է»,- Apsny.ge-ի փոխանցմամբ, ասել է Տնտեսական քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնի գործդիր տնօրեն Նինո Էվգենիձեն:
Կառավարության ուղերձում քաղաքացիական սեկտորը նշել է այն վտանգները, որոնք կարող են հասցնել ռուսական կողմի հետ կնքված փաստաթղթում կատարված փոփոխությունները:
«Անհասկանալի է, երբ մեզ ասում են, որ փաստաթուղթը հանդիսանում է կոմերցիոն գաղտնիք: Եվ դա այն պարագայում, երբ Ռուսաստանը օկուպանտ է: Դա պարտվողական համաձայնագիր է, որը կարող է վնաս հասցնել Վրաստանին»,-ասել է ՀԿ-ներից մեկի ներկայացուցիչ Լաշա Թուգուշին:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ անցած շաբաթ Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հայտարարեց, որ երեք փուլից կազմված բանակցութուններից հետո կառավարությունը ռուսական ընկերության հետ համաձայնագիր կնքել այն մասին, թե ինչ պայմաններով պետք է ռուսական գազը Վրաստանի տարածքով հասնի Հայաստան:
Գումարի չափը, որ պետք է վճարի ռուսակա կողմը Վրաստանին, չի հրապարակվել, պատճառաբանելով, որ դա կոմերցիոն գաղտնի է: Նշվում է, որ կառավարությունը խոստովանել է, որ նախկինում սահմանված 10 տոկոսից քիչ է վճարելու:
Հիշեցնենք, որ երեկ Վրաստանի նախագահն էր մտահոգություն հայտնել համաձայնագրի վերաբերյալ:
«Նման համաձայնագրի կնքումը վնասում է երկրի էներգոհամակարգը, տուժել են Վրաստանի քաղաքական ու տնտեսական շահերը»,-ասել էր նա:

В Грузии неправительственные организации требуют огласить детали договора с «Газпромом» по транзиту российского газа в Армению
В Грузии 80 неправительственных организаций обратились к правительству страны с посланием, в котором требуют обнародовать детали контракта, заключенного с компанией «Газпром» договора по транзиту российского газа в Армению. Об этом сообщает «Грузия Онлайн».
Исполнительный директор Центра исследования экономической политики Нино Эвгенидзе в интервью телекомпании «Рустави-2» заявила: «Вопрос договора такого типа между Грузией и Россией не может быть рассмотрен только в рамках коммерции, так как Россия оккупировала нашу страну».
Гражданский сектор в направленном правительству Грузии послании указывает на риски, которые могут привести к изменению условий договора с российской компанией.
«Непонятно, когда нам говорят, что этот договор является коммерческой тайной. И это при том, что Россия является оккупантом. Это капитулянтское соглашение, которое наносит ущерб Грузии», – заявил журналистам председатель национальной платформы гражданского общественного форума Восточного партнерства Лаша Тугуши.
Как напоминает «Грузия Онлайн», министр энергетики Грузии Каха Каладзе на прошлой неделе заявил, что после трех раундов переговоров с компанией «Газпром-экспорт» грузинская сторона согласилась подписать соглашение, согласно которому, стоимость транзита российского газа в Армению через территорию Грузии будет оплачиваться не газом, как это было до этого, а в денежной форме.
Сумма, которую Грузия будет получать за транзит газа по магистральному газопроводу в Армению, была объявлена коммерческой тайной. При этом в правительстве страны признают, что эта сумма меньше чем стоимость тех 10%, которые Грузия получала ранее согласно старому контракту.