Ստամբուլում գտնվող հայկական «Քամփ Արմեն» ճամբարը կդառնա երիտասարդության կենտրոն
Ստամբուլի Թուզլա շրջանում գտնվող հայ որբերի «Քամփ Արմեն» ճամբարի վերականգնման ճարտարապետական նախագիծը պատրաստ է:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, ճամբարը համայնքին կծառայի որպես երիտասարդության և տեխնոլոգիաների կենտրոն՝ միաժամանակ մնալով որբանոց:
Գեդիկփաշայի հայկական բողոքական եկեղեցու և դպրոցի հիմնադրամի նախագահ Գրիգոր Աղաբելօղլուն հայտնել է, որ աշխատանքները կսկսեն, երբ Թուզլայի թաղապետարանը հրաժարվի ճամբարի բարեկարգման նախագծի վրա գրված «վարչական տարածք» արտահայտությունից:
«Այդ դեպքում կկարողանանք սկսել ծրագրի աշխատանքները: Դա մեզ համար մեծ ուրախություն կլինի: Ցանկանում ենք, որ իրավասու մարմինները րոպե առաջ խնդրով զբաղվեն: Քաղաքապետարանից ուրախ լուր ենք սպասում»:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ «Քամփ Արմեն» հայկական ճամբարը Ստամբուլի Թուզլա շրջանում գտնվող լքյալ ու կիսաքանդ մի շինություն է: 8.552քմ տարածք զբաղեցնող «Քամփ Արմենը» 1961թ. գնվել է Հայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամի կողմից և ծառայել է  որպես ամառային ճամբար` հայկական դպրոցի չքավոր ու որբ սաների համար: Այնտեղ են մեծացել Հրանտ Դինքը և նրա կինը՝ Ռաքել Դինքը: Հետագայում ճամբարը թուրքական իշխանությունների կողմից ապօրինաբար խլվել է հայ համայնքից:
2015 թվականին ճամբարի սեփականատերը որոշել էր քանդել այն, սակայն հայ համայնքի երիտասարդների երկարատև պայքարից հետո ճամբարը վերադարձվեց իրավատիրոջը՝ Գեդիկփաշայի հայկական բողոքական եկեղեցու հիմնադրամին:

Camp Armen in Istanbul to serve as youth centre
The architectural plan for the restoration of Camp Armen, a former Armenian summer camp located in Tuzla district of Istanbul is already ready, Panorama.am reports referring to Ermenihaber.
As the source reports the camp will serves as a youth and technology centre meanwhile functioning as an orphanage.
President of Gedikpasa (Istanbul) Armenian Protestant Church and School Foundation Krikor Agabaloglu has informed that the reconstruction works will begin when the Municipality of Tuzla removes the phrase “administrative area” written on the restoration plan of the camp.
“In that case we will be able to launch the program. It will be a great joy for us. We want the competent bodies to deal with the issue as soon as possible. We are waiting for a good news from the municipality,” he added.
Notably Camp Armen is currently an abandoned, dilapidated building in Tuzla district of Istanbul. In 1961, Camp Armen occupying an area of 8,552 sq. meters was purchased by the Fund of the Armenian Protestant Church and turned into a summer camp for children from low-income families and Armenian orphans. Hrant Dink and his wife, Raquel Dink grew up in this camp. Later the camp was illegally seized from the Armenian community by the Turkish authorities.
In 2015 the owner of the building started its demolition, but the work was suspended following mass protests staged by the Armenian community of Turkey and the camp was returned to the rightful owner, i.e. the Fund of the Armenian Protestant Church of Gedikpasa.