Վանաձորի քիմիական գործարանում սնանկացման գործընթաց է, ինչը չի կանգնեցնում ներդրող ներգրավելու պրոցեսը. Վարչապետ
16:05 19/01/2017
Լոռու մարզ կատարած այցի ընթացքում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի շենքի առջև հավաքված Վանաձորի քիմիական գործարանի աշխատակիցներին, ովքեր շնորհակալություն են հայտնել կառավարության ղեկավարին՝ իրենց աշխատավարձերի խնդրին լուծում տալու համար: Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, վճարվել է 166 մլն դրամ ամբողջ աշխատավարձերի և դրանց հավասարեցված վճարների պարտքը 2016 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ:
Անդրադառնալով քիմիական ձեռնարկության հետագա գործունեությանը և ԽՍՀՄ տարիներին աշխատանքի հաջող փորձի մասին հարցին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է. «Այն նախկինում եղել է մեծ երկրի մի հատված, երբ չկար մատակարարման, շուկայի սպառման խնդիր: Այդ պարագայում ձեռնարկությունն ունեցել է գործունեության բնականոն ռեժիմ: Անկախությունից հետո մենք կանգնել ենք այլ խնդիրների առջև, բազմաթիվ փորձեր են արվել, որպեսզի ներդրողը գա, կարողանա այդ բիզնեսը կազմակերպել և հասկանալի է, որ նա պետք է կարողանա այդ ապրանքը վաճառել: Այս ներդրողի մոտ անհաջող օրինակ է ստացվել և' օբյեկտիվ, և' սուբյեկտիվ պատճառներով: Այս պահին գործարանում սնանկացման գործընթաց է, ինչը չի կանգնեցնում ներդրող ներգրավելու պրոցեսը:
Եթե ներդրողը գա, առաջարկություն ներկայացնի, մենք հասկանանք, որ այդ ներդրումը տրամաբանական է, հերթական ռիսկեր չենք ունենալու, մենք ծրագրերը կքննարկենք»:
Կարեն Կարապետյանը գործարանի աշխատակիցներին և մասնագետներին ևս հորդորել է ներկայացնել առաջարկություններ:

Премьер Армении К. Карапетян: Банкротство Ванадзорского химзавода не торпедирует процесс привлечения инвесторов
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе визита в Лорийскую область РА встретился с собравшимися у здания Ванадзорского технологического центра сотрудниками Ванадзорского химического завода, которые поблагодарили главу кабмина за решение проблем, связанных с заработными платами.
Как передает пресс-служба правительства Армении, в рамках решения данной проблемы была выплачена задолженность по заработным платам и иным аналогичным платежам по состоянию на 31 декабря 2016 года в размере 166 млн. драмов.
Говоря о дальнейшей деятельности химического предприятия и успешной практике в годы СССР, премьер-министр РА отметил: «Тогда мы были частью большой страны, и проблем с поставками и потребительским рынком не было. В этом плане в Ванадзорском химическом заводе был налажен естественный режим работы. После обретения независимости мы встали перед определенными проблемами, было предпринято множество попыток привлечь инвесторов, которые смогли бы организовать данный бизнес. И понятно, что инвесторы должны быть в состоянии реализовать производимую продукцию».
«Однако у нынешнего инвестора как по объективным, так и по субъективным причинам получился неудачный пример. На данный момент в Ванадзорском химическом заводе проходит процедура банкротства, что не останавливает процесс привлечения инвесторов. Если появится инвестор, который сделает конкретное предложение, и мы поймем, что осуществление данной инвестиции логично и нам не будут грозить очередные риски, то мы обсудим программы», – сказал К. Карапетян.
Также премьер-министр Армении К. Карапетян призвал сотрудников и специалистов Ванадзорского химического завода представить предложения.