Վանաձորի քիմիական գործարանում սնանկացման գործընթաց է, ինչը չի կանգնեցնում ներդրող ներգրավելու պրոցեսը. Վարչապետ
16:05 19/01/2017
Լոռու մարզ կատարած այցի ընթացքում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի շենքի առջև հավաքված Վանաձորի քիմիական գործարանի աշխատակիցներին, ովքեր շնորհակալություն են հայտնել կառավարության ղեկավարին՝ իրենց աշխատավարձերի խնդրին լուծում տալու համար: Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, վճարվել է 166 մլն դրամ ամբողջ աշխատավարձերի և դրանց հավասարեցված վճարների պարտքը 2016 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ:
Անդրադառնալով քիմիական ձեռնարկության հետագա գործունեությանը և ԽՍՀՄ տարիներին աշխատանքի հաջող փորձի մասին հարցին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է. «Այն նախկինում եղել է մեծ երկրի մի հատված, երբ չկար մատակարարման, շուկայի սպառման խնդիր: Այդ պարագայում ձեռնարկությունն ունեցել է գործունեության բնականոն ռեժիմ: Անկախությունից հետո մենք կանգնել ենք այլ խնդիրների առջև, բազմաթիվ փորձեր են արվել, որպեսզի ներդրողը գա, կարողանա այդ բիզնեսը կազմակերպել և հասկանալի է, որ նա պետք է կարողանա այդ ապրանքը վաճառել: Այս ներդրողի մոտ անհաջող օրինակ է ստացվել և' օբյեկտիվ, և' սուբյեկտիվ պատճառներով: Այս պահին գործարանում սնանկացման գործընթաց է, ինչը չի կանգնեցնում ներդրող ներգրավելու պրոցեսը:
Եթե ներդրողը գա, առաջարկություն ներկայացնի, մենք հասկանանք, որ այդ ներդրումը տրամաբանական է, հերթական ռիսկեր չենք ունենալու, մենք ծրագրերը կքննարկենք»:
Կարեն Կարապետյանը գործարանի աշխատակիցներին և մասնագետներին ևս հորդորել է ներկայացնել առաջարկություններ:

PM Karapetyan hopes to attract investors for Vanadzor chemical plant
Armenian Prime Minister Karen Karapetyan has paid a working visit to Lori Marz. As the press department at the government reports during his visit, the Prime Minister has met with the Vanadzor chemical plant workers. They thanked the Head of Government for finding a solution to their wage-related problem. AMD166 million has been paid as the full amount of salaries and similar payments on the debt as of December 31, 2016.
Speaking about the plant’s further operations and the successful experience during the Soviet era, Karen Karapetyan said: “It has been a great part of the country, when there was no problem of supply and consumption. In this case, the company operated in a normal mode. After independence, we faced other problems, many attempts have been made so that investors could come to organize a business, and it goes without saying that they should be able to sell the output. This investor proved a failure due to both objective and subjective reasons. Now the factory is in the bankruptcy process, which does not stop the process of attracting investors. If an investor comes and submits a proposal and we understand that this investment makes sense, we will not have the usual risks, we will discuss the future plans,” Karen Karapetyan said urging the factory workers and professionals to submit proposals.