Փոխնախարար. Ցածր ջերմաստիճանի հետևանքով խաղողի բերքի որոշակի կորուստ կունենանք
Արարատյան դաշտավայրում ավելի քան մեկ ամիս ձգվող 0-ից ցածր ջերմաստիճանը էական բացասական ազդեցություն չի ունենա գյուղատնտեսության վրա:
Panorama.am-ի հետ զրույցում գյուղատնտեսության փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը նշեց, որ ցուրտը կարող է որոշակի չափով վնաս պատճառել խաղողի այն այգիներին, որոնք չեն թաղվել:
«Սեղանի սորտերի բերքի կորուստ կունենանք որոշակի չափով, իսկ մնացած առումով խնդիր չունենք: Վնասի չափը կարող ենք որոշել գարնան գալու հետ, որպեսի կարողանանք տեսնել՝ աչքերը բացվում են, թե չէ»,-ասաց փոխնախարարը:
Թե քանի հեկտար այգի է մնացել առանց այգեթաղի, գյուղնախարարությունում չգիտեն. «Այդքան էլ շատ չեն, կոնկրետ չենք կարող ասել, թե ինչքան է, քանի որ ոչ ոք չի հաշվել»:
Ա. Հարությունյանը բացատրեց, որ ձյան ծածկի տակ գտնվող հացահատիկին վտանգ չի սպառնում, իսկ մուս բուսատեսակների ու ծառերի համար ջերմաստիճանը կրիտիկականի չի հասել:
«Տարբեր տարիքի տարբեր մշակաբույսերի տարբեր ծառատեսակների համար կրիտիկական ջերմաստիճանը տարբեր է: Այս պահի դրությամբ, ես ասում եմ, չկա ահազանգ, տա Աստված, որ նորմալ գնա:

Замглавы Минсельхоза Армении: Холода могут причинить вред урожаю винограда
Установившаяся в Араратской долине Армении более месяца температура воздуха ниже нуля не окажет существенного негативного влияния на сельское хозяйство. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил заместитель министра сельского хозяйства РА Ашот Арутюнян, добавив, что холода могут в некоторой степени причинить вред не укрытым на зиму виноградным лозам.
Отметим, 30 ноября пресс-служба министерства сельского хозяйства Армении распространила заявление, в котором ведомство призывало виноградарей РА, пока позволяют погодные условия, в сжатые сроки завершить работы по укрытию виноградных лоз на зиму.
«У нас будут определенные потери урожая столовых сортов винограда, а в остальном проблем у нас нет. Установить размер ущерба возможно будет с приходом весны», – отметил замглавы Минсельхоза РА.
Площадь виноградников, на которых не были проведены работы по укрытию виноградных лоз, министерству сельского хозяйства неизвестна. «Их не так много, конкретно назвать их число не можем, поскольку никто не считал», – добавил А. Арутюнян.
Замглавы Минсельхоза Армении пояснил, что зерновым культурам, оказавшимся под покровом снега, ничего не грозит, а для других видов растений и деревьев сохраняющаяся в республике температура не является критической.