Զախարովա. ԼՂ խնդրի կարգավորման վերաբերյալ նոր հանդիպումների օրակարգ դեռ ձևավորված չէ
Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման վերաբերյալ նոր հանդիպումների օրակարգ դեռևս ձևավորված չէ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ՝ պատասխանելով Ռուսաստանի միջնորդությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպման նախապատրաստման մասին հարցին:
Հիշեցնենք, օրեր առաջ Մոսկվայում կայացել են ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ու ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, ապա նաև Լավրովի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումները:
«Նոր հանդիպումներ, անկասկած, կլինեն, սակայն դեռևս ձևավորված օրակարգ չկա: Սակայն թեման հանդիսանում է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը: Այդ պատճառով տարբեր ձևաչափերում շփումները կշարունակվեն»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով արտգործնախարարների հանդիպումների ընթացքում քննարկումներին, Զախարովան ասել է, որ դրանց արդյունքում հրապարակվել են մեկնաբանություններ լայն հանրության համար:
«Այդ թեմայով լրացուցիչ ինֆորմացիա ես չունեմ: Թեման շատ զգացմունքային է: Բանակցությունները և կառուցողական էին, և պարունակում էին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ տարբեր հստակ գաղափարներ»,-ասել է նա:

Agenda for new round of talks on NKR conflict settlement not set yet, Maria Zakharova says
The agenda on organizing new round of talks over the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is not set yet. Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova noted the aforesaid during today’s briefing in response to the question related to the plans of arranging a meeting between Armenian and Azerbaijani presidents through the mediation of Russia, Panorama.am reports.
To note, a meeting between Russia’s Foreign Minister Sergey Lavorv and Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian was held in Moscow earlier, which was followed by the meeting between FM Lavrov and his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov.
“New meetings will certainly be held, however the agenda has not been set yet. The issue is considered a top priority of Russia’s foreign policy agenda, thus the talks in different formats will be continuous,” she noted.
Turing to the discussions held during the meetings of the foreign ministers Zakharova noted that the necessary information over the dialogues was made available to the larger sector of the society.
“I have no additional information over the topic. It is really a very sensitive theme. The talks were constructive and covered different ideas over the settlement of the NKR conflict,” she added.