Հերմինե Նաղդալյան․ԵԽԽՎ-ում աշխատում ենք կոռուպցիոն սկանդալի ոչ միայն «քրեական», այլև քաղաքական ուղղությամբ
13:17 28/01/2017
«Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի այս ձմեռային նստաշրջանն ամենաակտիվն էր՝ պատգամավորների շրջանում կոռուպցիոն սկանդալների վերաբերյալ քննարկումներով։ Չկար մի քաղաքական խումբ, հանձնաժողով, որ անտարբեր լիներ այս խնդրին։ Շվեյցարիայի պատվիրակության  ու այլոց կողմից ստացվեցին մի շարք պաշտոնական դիմումներ, որն էլ հիմք դարձավ, որ կանոնակարգի հանձնաժողվում հատուկ քննարկում անցկացվի»,-այս մասին Panorama.am-ին ասաց ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը՝ ամփոփելով ԵԽԽՎ նստաշրջանը։
ՀՀ պատվիրակության ղեկավարը նշեց, որ կանոնակարգի, անձեռնմխելիության ու ինստիտուցիոնալ հարցերով հանձնաժողովում կա  նաև համապատասխան զեկույց և այս քննարկումների արդյունքում պետք է խորքային աշխատանք կատարվի՝ ուղղված պաշտպանիչ մեխանիզմների ստեղծմանը, որպեսզի կոռուպցիոն երևույթները չկրկնվեն։
«ՀՀ պատվիրակության անդամները բոլոր խմբերում, կոմիտեներում ու բյուրոյում բարձրացնում են ոչ միայն կոռուպցիայի դեմ պայքարի մեխանիզմների ստեղծման ու դրանց արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ հարցերը, այլ նաև  թե ինչպիսի քայլեր պետք է ձեռնարկվեն այն փաստաթղթերի հետ, որոնք ընդունվել են կոռուպցիայի այս կասկածելի միջավայրում։ Կարևոր էր նաև Ադրբեջանի իրավապաշտպանների նամակը, որը պահանջում է վերաբացել Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների խնդիրը։ Ես այդ նամակնը նաև ուղարկել եմ կանոնակարգի հանձնաժողովում  նշանակված զեկուցող Իան Լիդել-Գրեինգերին, հավելելով նաև վերլուծական տեղեկություններով, թե բացի Շտրասերի զեկույցից ինչպիսի դետալներ պետք է քննարկվեն։ Որպես օրինակ, Լուկա Վոլոնտեի ցուցմունքներում և  մեղադրանքներում կա հետևյալը, որ 1մլն 230 հազար եվրո նա ստացել է 2014թ․-ի ընթացքում, բայց Շտրասերի զեկույցը քվեարկվել և քվեարկվել է 2013թ․-ի հունվարին։ Այսինքն պարզ է, որ գումարի այս մասը  ուղղված չի եղել Շտրասերի զեկույցի տապալմանը, այլ ուղղվել է այլ նպատակների: Մենք զեկուցողին հիշեցրել ենք, որ 2014թ․-ի ապրիլին ներկայացվել է Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ առաջարկությունը, 2014թ․-ի մայիսին՝ առաջարկություն՝ դադարեցնել ՀՀ պատվիրակության անդամների լիազորությունները, 2014թ․-ի մայիսին, հունիսին, հուլիսին, օգոստոսին ներկայացվել են 3-4 առաջարկություններ՝ Էլհան Սուլեյմանովի, մի խումբ թուրք պատգամավորների ու Դորա Բակոյանիսի կողմից։ Այս 3 առաջարկություններն էին, որ բյուրոն միավորեց ու ձևավորեց այսպես կոչված Ուոլտերի զեկույցը։ Այս որոշումը կայացվել է 2014թ․-ի սեպտեմբերին։ Սա հիմք է տալիս կասկածելու, որ Վոլոնտեին փոխանցված վերոնշյալ գումարը ծառայել է ոչ թե վաղուց ավարտված Շտրասերի զեկույցին, այլ ուրիշ ծառայությունների համար»,-ասաց Հերմինե Նաղդալյանը։
Հերմինե Նաղդալյանն ասաց, որ կայացվել է արտաքին, անկախ հանձնաժողովի ստեղծման որոշում, որը պետք է այս բոլոր խնդիրները հետաքննի։
«Կարևոր է ոչ միայն խնդրի «քրեական» ուղղությամբ քննությունը, այլ նաև քաղաքական, քանի որ այս ամենից բխող հաջորդ հարցն այն է, թե ի՞նչ պետք է լինի այս կասկածելի միջավայրում ստեղծված զեկույցների հետ։ Այս խնդիրների վերաբերյալ ևս վեհաժողովը պետք է ներկայացնի իր մոտեցումները»,-ասաց Հ․Նաղդալյանը՝ ավելացնելով, որ այս գործընթացները քննարկման առարկա են լինելու նաև հաջորդ նստաշրջաններում ու պահանջելու են իրենց նկատմամբ ուշադրություն։
Օրակարգային հարցերից Հերմինե Նաղդալյանն առանձնացրեց մամուլի ազատության, լրագրողների պաշտպանության վերաբերյալ զեկույցները, որոնք ԵԽԽՎ-ում քննարկվում էին 2 օր շարունակ ու վերլուծվում մամուլին, լրագրողներին սպառնացող վտանգները։ Զեկույցներում ներկայացվել էր շուրջ 32 երկրներից օրինակներ, լրագրողների իրավունքների խախտման շուրջ 230 դեպքերի ուսումնասիրություններ:
«Այս հարցերի քննարկումը խիստ անհրաժեշտ էր, քանի որ եթե խոսում ենք ժողովրդավարության, առաջադիմության մասին, ապա առանձին կարևորությամբ պետք է վերաբերվենք լրատվամիջոցների պաշտպանության երաշխիքներին»,-ասաց ՀՀ պատվիրակության ղեկավարը։
Անդրադառնալով ուկրաինացի պատգամավոր Վոլոդիմիր Արիևի զեկույցին , Հերմինե Նաղդալյանը նշեց, որ շատերը հենց արկածախնդրություն էին որակում և   անհասկանալի համարում, թե մշակույթի, գիտության, կրթության ու մեդիայի հանձնաժողովի կողմից պատրաստած մասնագիտական զեկույցի մեջ ի՞նչ կարիք կար ընդգրկել քաղաքական կոնֆլիկտների անունները։
«Սա Ուկրաինայի ներկայացուցչի կողմից իրենց խնդիրներին մեկ անգամ ևս ուշադրություն հրավիրելու փորձ էր՝ մի քանի կոնֆլիկտների անունները միավորելու միջոցով։ Շատ պատվիրակներ ևս համամիտ էին մեզ հետ, որ սա շատ անտեղի քաղաքականացում էր մի զեկույցի, որը ոչ մի աղերս չուներ քաղաքականության հետ։ Այնուամենայնիվ, այս մոտեցմանն ընդառաջեցին մի շարք երկրների ներկայացուցիչներ, ովքեր զգայուն են թեմայի նկատմամբ և ում զեկույցի քաղաքականացման գայթակղությունը հաճո թվաց ու այնպես ստացվեց, որ Հայաստանի հետ որևէ կապ չունեցող զեկույցում,  քանի որ զեկույցում Հայաստանում մամուլի, լրագրողների ազատության հետ կապված որևէ բացասական երևույթի հիշատակում չկար, ընդգրկվեց Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված նախադասությունը, որը բովանդակային առումով չունի որևէ կապ։ Երբ զեկուցողին աջարկում էինք քննարկել, բանակցել այս հարցի տարբեր ձևակերպումների շուրջ, մեզ պատասխանում էր՝  քննարկեք Ադրբեջանի պատվիրակության հետ։ Այսինքն, նա շատ բաց սլաքն ուղղում էր իր պատվիրատուների վրա։ Իհարկե, մենք նաև բովանդակային իմաստով հակափաստարկներ բերեցինք ու ներկայացրեցինք Ղարաբաղում մամուլի ազատության, ժողովրդավարական զարգացումների ծավալը», - ասաց Հ․Նաղդալյանը, ավելացնելով, որ այն մեծ հաշվով ոչ մեկի կողմից չէր էլ վիճարկվում։

Вице-спикер НС Армении: Доклад главы делегации Украины в ПАСЕ был чистой авантюрой, Арьев даже не скрывал заказчика – Азербайджан
15:40 28/01/2017
Завершившаяся зимняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) была самой активной по части обсуждений парламентариев относительно коррупционных скандалов: не было ни одной политической группы, ни одной комиссии, которые остались бы равнодушными к данной проблеме. Об этом в интервью Panorama.am заявила вице-спикер Национального Собрания Армении, глава армянской делегации в ПАСЕ Эрмине Нагдалян, подводя итоги зимней сессии Ассамблеи.
«Делегацией Швейцарии и другими парламентариями был представлен документ, который послужил основанием для проведения обсуждения в Комиссии по правилам процедуры и иммунитетам», – рассказала парламентарий.
По словам Эрмине Нагдалян, в Комиссии по правилам процедуры и иммунитетам также есть соответствующий доклад и по итогам проведенных обсуждений должна быть проведена серьезная работа по созданию защитных механизмов с целью исключения повтора коррупционных явлений.
«Члены делегации РА во всех группах, комиссиях и бюро поднимают не только вопросы по созданию механизмов борьбы с коррупцией и повышению их эффективности, но и касательно шагов, которые должны быть предприняты в отношении документов, которые были приняты в этой подозрительной среде коррупции.
Важным было и письмо азербайджанских правозащитников с требованием вновь поднять проблему политзаключенных в Азербайджане. Я данное письмо также отправила назначенному докладчиком в Комиссии по правилам процедуры и иммунитетам Яну Лидл-Грейнджеру. Были направлены также аналитические материалы о том, какие детали должны быть обсуждены, помимо доклада Кристофа Штрассера по политзаключенным в Азербайджане.
Например, в материалах коррупционного скандала вокруг ПАСЕ, связанного с именем итальянского парламентария Луки Волонте (Luca Volontè), говорится, что последний получил 1 млн. 230 тыс. евро в течение 2014 года. Однако доклад Штрассера обсуждался в январе 2013 года.  То есть ясно, что эта часть перечисленной Волонте суммы была направлена не на провал доклада Штрассера, а на иные цели.
Докладчику было представлено следующее: в апреле 2014 года было озвучено предложение касательно Сарсангского водохранилища; в мае 2014 года – предложение приостановить полномочия членов делегации РА; в мае, июне, июле, августе 2014 года – 3-4 предложения Эльханом Сулеймановым, турками и Дорой Бакоянис. Именно данные предложения были объединены бюро, сформировался так называемый доклад Уолтера. Данное решение было принято в сентябре 2014 года.
Все это дает основания подозревать, что перечисленная Луке Волонте вышеотмеченная сумма служила не для давно законченного доклада Штрассера, а для других услуг», – пояснила Эрмине Нагдалян.
При этом она сообщила, что принято решение о создании независимой комиссии, которая займется расследованием всех этих вопросов.
«Мы работаем не только в “уголовном” направлении проблемы, но и политическом, поскольку следующий вопрос заключается в том, что будет с докладами, подготовленными в этой сомнительной атмосфере. Ассамблея должна представить свои подходы к данным вопросам», – отметила Э. Нагдалян, добавив, что данные процессы станут предметом обсуждений и в ходе следующих сессий ПАСЕ.
Из вопросов повестки Э. Нагдалян отметила доклады о свободе прессы и защите журналистов, которые обсуждались в ПАСЕ в течение двух дней. В ходе данных обсуждений анализировались существующие для прессы и журналистов угрозы. В подготовленных докладах были представлены исследования примеров из 32 стран и порядка 230 случаев нарушения прав журналистов.
«Обсуждение данных вопросов было крайне важно, поскольку если речь идет о демократии и прогрессе, то в первую очередь необходимо создание гарантий защиты средств массовой информации», – подчеркнула глава армянской делегации в ПАСЕ.
Говоря о докладе под названием «Нападения на журналистов и свобода прессы в Европе», который подготовил глава делегации Верховной рады Украины в ПАСЕ Владимир Арьев, Э. Нагдалян отметила: «Это была чистая авантюра, и многие вообще не понимали надобности включения вопросов политических конфликтов в профессиональный доклад Комиссии ПАСЕ по культуре, науке, образованию и медиа».
«Многие делегаты также согласились с нами, что это была неуместная политизация доклада, который никак не был связан с политикой. Тем не менее, многие также поддержали подобный подход, и получилось так, что в докладе, который никак не связан с Арменией (в данном докладе не было никаких упоминаний об армянской прессе и свободе журналистов в РА), было сделано заявление относительно Нагорно-Карабахской Республики, которое по своему содержанию не имеет никаких объяснений. Соблазн политизировать доклад оказался по вкусу достаточно многим. Когда мы предложили докладчику провести переговоры вокруг данного вопроса, нам ответили: “Обсудите вопрос с делегацией Азербайджана”. То есть автор доклада весьма открыто указывал на своих заказчиков», – отметила Э. Нагдалян.
Отметим, ранее политолог Анна Мкртчян в комментарии для Panorama.am заявила, что глава делегации Верховной рады Украины в Парламентской Ассамблее Совета Европы попробовал «каспийскую икру» на вкус и пополнил ряды «беспринципных правозащитников-гурманов». «Что могло заставить главу делегации Верховной рады Украины в ПАСЕ, председателя Комитета ПАСЕ по вопросам культуры, науки, образования и медиа Владимира Арьева кардинально изменить свои подходы в отношении Азербайджана? Примечательно то, что подобные метаморфозы произошли настолько резко и внезапно, что это удивило даже “выдающихся” представителей азербайджанской пропаганды. Писателя Франца Кафку точно заинтересовал бы такой случай», – отметила эксперт. По ее словам, украинский депутат Владимир Арьев, который ранее славился критикой в адрес официального Баку, 21 декабря в интервью азербайджанскому информационному порталу «Haqqin.az» не только «признался в любви» Азербайджану и руководству этой страны, но и заявил о наличии азербайджанских корней.