Կանադայի իշխանությունները Քվեբեկի մզկիթում հարձակումն անվանել են ահաբեկչություն
Առնվազն հինգ մարդ է զոհվել Կանադայի Քվեբեկ քաղաքի (համանուն նահանգի մայրաքաղաքը) մզկիթում հրաձգության հետևանքով: Բի-Բի-Սի-ի հաղորդմամբ, ոստիկանությունը դեռևս հստակ չի հայտարարել զոհերի և վիրավորների թիվը: Հարձակման պահին մզկիթում գտնվել են տասնյակ մարդիկ, ովքեր հավաքվել էին կիրակնօրյա երեկոյան աղոթքին մասնակցելու:
Քվեբեկի ոստիկանությունից հայտնել են, որ այժմ իրավիճակը գտնվում է վերահսկողության տակ, մզկիթում գտնված բոլոր մարդիկ տարհանվել են: Ձերբակալվել է երկու մարդ:
Ականատեսներից մեկը հայտնել է, որ մզկիթ է ներխուժել երեք զինված մարդ: Ոստիկանությունը դեռ չի բացառել, որ հնարավոր է երրորդ անձին հաջողվել է  թաքնվել:
Ռիա նովոստին հղում անելով Radio Canada-ին, գրում է, որ անհայտ անձիք եղել են դիմակներով և գոռացել են՝ «Ալլահ Ակբար»:
Ռիա նովոստին նաև գրում է, որ Կանադայի Քվեբեկ նահանգի վարչապետ  Ֆիլիպ Կուիլարդը մզկիթում հարձակումն անվանել է ահաբեկչություն:

При стрельбе в мечети города Квебек погибли 5 человек
По меньшей мере, 5 человек погибли при стрельбе в мечети города Квебек – столице одноименной канадской провинции. Как передает BBC, об этом журналистам сообщил президент мечети, служащей также основным помещением Исламского культурного центра города, Мохамед Янги.
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо выступил с заявлением, в котором назвал нападение на мечеть терактом.
Полиция пока не сообщает точного числа погибших и пострадавших. Представитель полиции сообщил Рейтер, что пострадавших много и есть убитые.
В мечети на момент нападения находились десятки человек, пришедших на воскресную вечернюю молитву.
Квебекская полиция сообщила в «Твиттере», что сейчас ситуация находится под контролем, все находившиеся в мечети эвакуированы. На данный момент арестованы два человека.
Один из очевидцев ранее сообщил Рейтер, что в мечеть проникли три вооруженных человека. Полиция пока не исключает возможности того, что третьему нападавшему удалось скрыться.