Լեհական կողմը 1,5 անգամ ավելացրել է Հայաստանում պեղվող հուշարձանների ֆինանսավորումը
«Մեծամոր հնագույն քաղաքային թաղամասի պեղումների ժամանակ 2016-ին հայտնաբերվել է ամբողջական ագաթից և ոսկու հատիկներից պատրաստված վզնոց: Այն վերաբերում է ուշ բրոնզի վերջին կամ վաղ երկաթի սկզբին, այսինքն՝ մ.թ.ա.12-11-րդ դարերին: Գտածոն արդեն մաքրման փուլում է»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Մանկավարժական համալսարանի Հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական աշխատանքների գծով տնօրենի տեղակալ Աշոտ Փիլիպոսյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Մեծամորի դամբարանադաշտի ավերված դամբարաններից մեկից պեղվել է 22 ոսկե, 1000-ից ավելի անագե ուլունքահատիկ:
«Եզակի, շատ հետաքրքիր նյութեր են: Հայկական լեռնաշխարհում, Մերձավոր Արևելքում անագ չկա, ըստ ամենայնի, բերել են դրսից արևելյան կամ արևմտյան ճանապարհով: Նյութերն ուղարկել ենք Մյունխեն ուսումնասիրություն: Կպարզվի, թե որտեղից է բերվել անագը»,- նշեց նա:
Ա. Փիլիպոսյանի խոսքով, արդեն չորրորդ տարին է Մեծամորում պեղումներն իրականցվում են Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի հետ համատեղ: Այս տարի ևս համատեղ պեղումները կշարունակվեն:
«Համոզված եմ, որ այս տարի Վարշավայում լույս կտեսնի մեր առաջին չորս տարիների պեղումների ամփոփ հաշվետվությունն անգլերեն լեզվով: Դատելով այն հանգամանքից, որ Մերձավոր Արևելքում ծանր իրավիճակ է, լեհական կողմը 1,5 անգամ ավելացրել է Հայաստանում պեղվող հուշարձանների ֆինանսավորումը: Նաև երկրորդ հուշարձանն են ավելացրել Արտաշատում»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ լեհական կողմը հատուկ դրոն է բերելու՝ հուշարձանները վերևից նկարելու համար:
Պատմական գիտությունների դոկտորը նաև ծանոթացրեց Զորաց քարերի պեղումների արդյունքներին: 2016-ի պեղումների ըթնացքում հայտնաբերվել են մեծ քանակությամբ խեցեղենի բեկորներ, երկաթից պատրաստված զենքեր, աշխատանքային գործիքների մնացորներ, որոնք, Ա. Փիլիպոսյանի խոսքով, վկայում են այն մասին, որ հուշարձանը երկաթեդարյան կառույց է: Այս տարի պեղումները շարունակվելու են:
«Կենտրոնական դամբարանը, որն անընդհատ շահարկվում է որպես աստղադիտարան, լավ մաքրել ենք, չորսից ավելի սալ է դուրս բերվել դամբարանախցի միջից: Դուրս են բերվել11-13-րդ դարի վերաբերող խեցեղենի բեկորներ և ապակա ապարաջյանի մաս: Պարզվում է, որ 11-13 դարերում, երբ բավական ծանր իրավիճակ էր ստեղծել Հայաստանում, այս մեծ դամբարանները գաղտնարարաներ են ծառայել քոչվորների արշավանքների ժամանակ, մարդիկ թաքնվել են այդ դամբարաններում»,- ասաց նա:
Ա. Փիլիպոսյանը հույս ունի, որ Զորաց քարերի դամբարանադաշտի և բնակատեղիի պեղումների արդյունքում շատ ավելի կոնկրետ փաստեր կունենան պատմամշակութային մեկնաբանություններ անելու համար:

Polish side increases funding for excavations of Armenian monuments by 1.5 times
“In 2016 a necklace made of agate and gold beans was discovered during the excavations carried out in ancient urban neighborhood of Metsamor, Armenia. The finding dates back to the 12.11th centuries BC. Currently the necklace is in the cleaning stage,” Head of Armenian History Chair of State Pedagogical University of Armenia, Deputy Director in scientific activities of Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations SNCO, Doctor of Historical Sciences, Professor Ashot Piliposyan noted the aforesaid during today’s press conference. Panorama.am reports.
He also informed that 22 gold and over 1000 tin beans have been unearthed from one of the destroyed mausoleums of Metsamor.
“The findings are exceptional and very interesting. Notably there is no tin in the Armenian Highland and Middle East. They were allegedly brought from the abroad through eastern or western routes. The found materials have been sent to Munich to be studied. Soon it will become clear from where the tin was imported,” he noted.
In the words of A. Piliposyan it is already four years that the Metsamor excavations are conducted in cooperation with Institute of Archaeology of Warsaw University. This year the joint excavations will continue as well.
“I am convinced that this year the summary report of the four-year-long excavations will be published in the English language in Warsaw. Taking into account the fact that the Middle East faces hard times, the Polish side has increased the funds for the excavations of monuments in Armenia by 1.5 times,” he said adding that the Poland is also set to take a special drone to Armenia to film the monuments from above.
The Doctor of Historical Sciences also briefed on the result of the excavations of Armenia’s “Zorats Karer” (Armenian Stonehenge) archaeological site. The 2016 excavations discovered a large number of pottery fragments, iron weapons, remains of working tools, which, according to Ashot Piliposyan, come to prove that the monument dates back to the Iron Age. The excavations in the site will resume this year.
“We have also discovered 11-13 century pottery fragments and a glass bracelet. It turns out that during those centuries when there was a rather difficult situation in Armenia, these large mausoleums served as shelters for people during the invasions of the nomadic tribes,” he added.
A. Piliposyan hopes that more concrete facts will be revealed due to the “Zorats Karer” excavations which will allow to make historical and cultural claims.