«Մշակութային կանգառ»՝ Հայաստանում և Արցախում
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը և «Փյունիկ» հիմնադրամի նախագահ Գաբրիել Չեմբերջյանն այսօր ստորագրել են 73 միլիոն դրամի համագործակցության հուշագիր:
«Մեր «Մշակութային կանգառ» ծրագրի, թույլ տվեք ասել՝ «մշակութային ինտերվենցիայի», հայտարարումից հետո միանգամից արձագանքեցին մեր բարեկամները, մասնավորապես, «Փյունիկ» հիմնադրամը: Սա, իսկապես, աննախադեպ միջոցառում է. 426 մշակութային այց, մոտ 200 կինոցուցադրում` հիմնադրամի տրամադրած շարժական կինոթատրոններով, ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 600 մշակութային միջոցառում՝ չհաշված փառատոնային այցելությունները: Եվ այս ամենին իր սիրահոժար աջակցությունն է բերում «Փյունիկ» հիմնադրամը»,-հուշագրի ստորագրումից հետո ասել է նախարար Արմեն Ամիրյանը:
Նախարարության ֆեյսբության էջից տեղեկանում ենք, որ նախարարության նախաձեռնած «Մշակութային կանգառ» ծրագրով Հայաստանի պետական բոլոր երաժշտաթատերախմբերը հյուրախաղերով հանդես կգան Հայաստանի մարզերում և Արցախում:
«Մենք սիրով արձագանքեցինք, քանի որ մեր սրտին խոսող բան մըն է: Նախարարը մեզ ուրախ լուր տվեց 2017-ի համար»,-նշել է Մարդկային ռեսուրսների զարգացման «Փյունիկ» համահայկական հիմնադրամի նախագահ Գաբրիել Չեմբերջյանը:
Նախարար Ամիրյանը նաև ասել է, որ ծրագիրը միաժամանակ մարզերում  ունեցած մշակութային հարթակները հաշվառելու, տեղերում մարդկային մշակութային ներուժը գնահատելու և հետագայում նախարարության օժանդակությունը ճիշտ կազմակերպելու հնարավորություն է:
«Իսկ արդյունքը գնահատելիս կառաջնորդվենք վաճառված տոմսերի քանակով: Խնդիրը շատ կամ թանկ տոմս վաճառելը չէ: Դրանց գինն ընդամենը 300 դրամ ենք սահմանել. մեր խնդիրն է նաև մարզերում, համայնքներում ստեղծել մշակութային միջոցառումների կազմակերպման ենթակառուցվածքներ: Հավատացե՛ք, որ նման ախտորոշումը նաև որակական փոփոխություն է բերելու, որովհետև մի բան է, երբ ձրի համերգին աշակերտներին պարտադրելով են բերում դահլիճ, մեկ այլ բան է, երբ գյուղում ապրող մարդը՝ տեսնելով պաստառը, սիրահոժար գնում է էժան տոմսն ու մասնակացում համերգին»,- նշել է նախարարը:
Ա. Ամիրյանի խոսքով՝ մշակույթի հետ շփվելն այսօր, կարծես, շքեղություն է դարձել մարզում ապրող մարդու համար՝ ի տարբերություն Երևանի, որտեղ մշակութային կյանքը շատ բարձր մակարդակի վրա է:
«Մենք պարզապես մեր բաժնից պետք է հասցնենք մեր համերկրացիներին»,-ասել է նախարարը՝ վստահություն հայտնելով, որ «Մշակութային կանգառ» ծրագիրը լրջորեն փոխելու է պատկերն ու մշակութային միջավայրը:

Армен Амирян инициировал революцию в культурной жизни Армении и НКР
Министр культуры Армении Армен Амирян и председатель всеармянского фонда развития человеческих ресурсов «Пюник» Габриел Ченберджян подписали сегодня меморандум о сотрудничестве на 73 млн. драмов.
«После того, как мы объявили о программе “Культурная остановка”, позвольте назвать ее “культурная интервенция”, на это сразу откликнулись наши друзья, в частности фонд “Пюник”. Это, безусловно, беспрецедентное мероприятие, которое предусматривает осуществление 426 культурных визитов, организацию порядка 200 кинопоказов с помощью предоставленных фондом мобильных кинотеатров, проведение в общей сложности свыше 600 культурных мероприятий, не считая посещение фестивалей», – заявил глава Минкультуры Армении после подписания меморандума.
Как сообщается на странице министерства культуры РА в социальной сети Facebook, в рамках инициированной ведомством программы «Культурная остановка» все государственные музыкально-театральные коллективы выступят с гастролями в областях РА и в Нагорно-Карабахской Республике (НКР).
А. Амирян отметил, что программа «Культурная остановка» также позволит оценить культурный потенциал регионов и предоставит возможность грамотно организовать в дальнейшем процесс оказания министерством поддержки.
«Кажется, будто сегодня взаимодействие с культурой представляет собой некую роскошь для жителей областей РА, в отличие от Еревана, где культурная жизнь находится на довольно высоком уровне», – сказал глава Минкультуры Армении, заверив, что  программа «Культурная остановка» серьезно изменит культурную среду.