ԱՄՆ դեսպան. Մենք Միացյալ Նահանգների կառավարությունն ենք ներկայացնում, Ջեյմս Բոնդի ֆիլմից չենք
«Մենք պատրաստ ենք աշախատել պետական այն մարմինների հետ, որոնք պատրաստ են պայքար ծավալել կոռուպցիայի դեմ»: Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Նա ընդգծեց, որ հակակոռուպցիոն խորհրդին ամերիկյան կողմի աջակցության շարունակականությունը պայմանավորված է արդյունքներով:
«Հակակոռուպցիոն խորհուրդը այնքան առաջընթաց, որքան մենք էինք ակնկալում, չապահովեց: Նախատեսված միջոցների միայն 2.5 տոկոսն է փաստացի հատկացվել: Կարծում եմ, այս փաստը կմեղմի շատերի կասկածները, ըստ որոնց դեսպանատունն ուղղակի պորտֆելով հակակոռուպցիոն խորհրդին է հանձնել ամբողջ գումարը»,-ասաց դեսպանը:
Ռիչարդ Միլսը նաև ընդգծեց. «Մենք Միացյալ Նահանգների կառավարությունն ենք ներկայացնում, Ջեյմս Բոնդի ֆիլմից չենք: Մեզ անհրաժեշտ է որոշակի կոնկրետ առաջընթաց հակակոռուպցիոն խորհրդի կողմից: Վարչապետը նույնպես պատրաստվում է վերանայել խորհրդի աշխատանքը: Նրա հետ քննարկումների հիման վրա մենք կորոշենք՝ դեռևս չօգտագործված միջոցներն ուր ուղղել»:
Հիշեցնենք, որ 2015թ-ի նոյեմբերին ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը ուրվագծել էր իր պաշտոնավարման ժամանակաշրջանի համար նախանշվող չորս գերակայությունները, որոնք են՝ գործարար և առևտրային հարաբերությունների խորացումը մեր երկու երկրների միջև, համագործակցությունը Հայաստանի հետ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդումը Հայաստանում և ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության հիմնահարցերի առավել հանգամանալի պարզաբանումը հայ հասարակության համար: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նա ներկայացրեց այդ ուղղություններով կատարված աշխատանքներն ու արձանագրած արդյունքները:

“We are the U.S. government, not characters in a James Bond film” _ Ambassador R. Mills
“We are willing to work with any Armenian governmental institution that demonstrates a commitment to fighting corruption,” U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills noted the aforesaid in his speech delivered before American Chamber of Commerce of Armenia, Panorama.am reports.
He underscored that the continued support of the US government for the Anti-Corruption Council is contingent on the achievement of measureable results.
“The Anti-Corruption Council failed to register the progress we had expected, thus 2.5% of the money allocated for its support was actually released to the Council. I hope this fact will assuage the suspicions of the many people who speculated that USAID delivered the entire sum of money to the Council in an unmarked briefcase– we’re the U.S. government, not characters in a James Bond film. We have shared with the Prime Minister our need to see concrete progress from the Council and I know he wants to reshape the Council and its work as well. Based on the outcome of our discussions with the Prime Minister, we will decide on next steps, including whether to continue our support to the Council or redirect those funds to a different anti-corruption mechanism,” the ambassador added.
To note in November 2015 U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills highlighted the four priority areas for his term_ deepening the business and trade relations between the two countries, helping Armenia to fight corruption, forming a strong and vibrant civil society and explaining U.S. foreign policy to the Armenian people. Today today’s meeting with the reports he presented the activities carried out in the four areas and the achieved results.