Հայաստանում տարեկան գրանցվում է քաղցկեղով հիվանդացության 8300-8400 նոր դեպք
Ուսումնասիրությունները փաստում են, որ չարորակ նորագոյացությունները հանդիսանում են զարգացած և զարգացող երկրների առողջապահական համակարգերի հիմնախնդիրներից մեկը: Այս մասին «Քաղցկեղի դեմ պայքարը Հայաստանում. բուժման հնարավորություններն ու առկա մարտահրավերները» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Առողջապահության ազգային ինստիտուտի առողջապահական տեղեկատվական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Դիանա Անդրեասյանը:
Ըստ նրա՝ բոլոր երկրներում չարորակ գոյացությունները մահացության կառուցվածքում զբաղեցնում են երկրորդ տեղը:
Դիանա Անդրեասյանի ներկայացրած տվյալների համաձայն՝   Հայաստանում ոչ վարակիչ հիվանդություններից (ՈՎՀ) մահացության բեռը կազմում է  ընդհանուր մահացության  80%-ը, ընդ որում մահացության բուրգում չարորակ նորագոյացությունները գտնվում են երկրորդ տեղում` կազմելով 21%:
«2014թ-ի համեմատ 2015թ-ին  մահացությունն աճել է  384 դեպքով, իսկ վերջին 10 տարիներին Հայաստանում չարորակ նորագոյացությունների հիվանդացության և մահացության ցուցանիշն աճել է շուրջ 1,9 անգամ»,- ասաց կենտրոնի ղեկավարը՝ հավելելով, որ Հայաստանում տարեկան գրանցվում է քաղցկեղով հիվանդացության 8300-8400 նոր դեպք:
Դիանա Անդրեասյանը նշեց նաև, որ ուռուցքաբանական հիմնարկներում դիսպանսերային հսկողության տակ գտնվող հիվանդների թիվը 2015թ-ին կազմել է մոտ 41 հազար. 1990-ականների համեմատությամբ այս թիվը ևս աճել է շուրջ 2,3 անգամ:
Ուսումնասիրելով վերջին տարիներին Հայաստանում չարորակ նորագոյացությունների  հիվանդացության, մահացության,  ապրելության, հաշմանդամության ցուցանիշների միտումները, ապա, ըստ Դիանա Անդրեասյանի, քաղցկեղների ավելի քան 40%-ը կարելի է կանխարգելել` վերացնելով այդ հիվանդությունների զարգացմանը նպաստող ռիսկի գործոնների ազդեցությունները:
Քննարկման ժամանակ նշվեց նաև, որ Հայաստանում տղամարդկանց շրջանում առավել տարածված է թոքի քաղցկեղը, որի զարգացումը դեպքերի մեծ մասում կախված է ծխելու հետ` ակտիվ և պասիվ: Դրան հաջորդում է շագանակագեղձի, լյարդի, ստամոքսի քաղցկեղը:
Կանանց շրջանում առավել տարածված են կրծքի և արգանդի վզիկի քաղցկեղի հիվանդացությունն ու մահացությունը:  «Վերջին տարիներին և տղամարդկանց, և կանանց շրջանում աճի միտում ունի ստամոքսի, հաստ աղիքի քաղցկեղի հիվանդացություն ու մահացությունը: Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ դեպքերի 57 տոկոսը հայտնաբերվում են երրորդ և չորրորդ փուլերում: Այսինքն՝ այն ժամանակ, երբ բուժման արդյունավետությունը նվազում է: Քաղցկեղը դատավճիռ չէ, այդ հիվանդությունների 40 տոկոսը բուժվող և կանխարգելվող են, պարզապես պետք է ժամանակին հայտնաբերել և կատարել որակյալ բուժում»,- ընդգծեց Դիանա Անդրեասյանը:

The studies show that malignant tumors are considered one of the key issues of the health systems of the developed and developing countries. Diana Andreasyan, Director of Health Information Analytical Center of National Institute of Health, noted the aforesaid during today’s discussion entitled “The Fight against Cancer in Armenia: Treatment Opportunities and Current Challenges”. Panorama.am reports.
According to the specialist malignant tumors are second leading causes of death in all the countries.
On the basis of the data provided by Diana Andreasyan death cases caused by non-communicable diseases (NCDs) make up 80 percent of the total mortality in Armenia. Moreover the malignant neoplasm is the second leading cause of death covering 21 percent of cases.
“The mortality rate has increased by 384 cases in 2015 to compare with 2014 and in the last 10 years morbidity and mortality rate of malignant neoplasms has increased by 1.9 times,” the director of Health Information Analytical Center said adding that 8300-8400 cancer cases are registered in Armenia annually.
Having studied the tendencies of the morbidity and mortality rate of malignant tumors as well as the survival statistics Diana Andreasyan states that more than 40 percent of cancer cases can be prevented by eliminating the effects of the risk factors contributing to the development of the disease.
During the discussion it was also noted that lung cancer is common among men in Armenia and the development of which is based on the habit of smoking in the majority of cases. The lung cancer is followed by prostate, liver and stomach cancer.
Breast and cervical cancer are the common cases of morbidity and mortality among women. “Stomach and colorectal cancer morbidity and mortality have a tendency to grow both among men and women in the recent years. The studies show that 57 percent of the cancer cases are revealed in the third and fourth stages_ the time when treatment efficiency decreases. Cancer is not a death sentence, 40 percent of that disease can be treated and prevented, they just need to be revealed in time and be cured with quality treatment,” Diana Andreasyan underscored.