Քաղցկեղների ավելի քան 30%-ը կարելի է կանխարգելել. ԱՆ
Ամեն տարի ամբողջ աշխարհում փետրվարի 4-ին նշվում է Քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օրը, որի խորհուրդն է ևս մեկ անգամ հասարակության ուշադրությունը սևեռել չարորակ նորագոյացությունների դեմ պայքարին` կարևորելով հիվանդության կանխարգելումը, շարունակական հսկողությունը և բուժումը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) կանխատեսումներով` 2020թ. երկրագնդում կգրանցվի 22 մլն նոր հիվանդ, իսկ չարորակ նորագոյացություններից մահացողների թիվը կկազմի շուրջ 10 միլիոն:
Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ մեր երկրում քաղցկեղի կանխարգելման, բուժման և շարունակական հսկողության իրականացումը առողջապահության առաջնահերթ խնդիրներից է: Հայաստանում ոչ վարակիչ հիվանդություններից (ՈՎՀ) մահացության բուրգում չարորակ նորագոյացությունները գտնվում են երկրորդ տեղում:
Առողջապահության նախարարության տվյալների համաձայն, վերջին տասը տարում մեր երկրում չարորակ նորագոյացությունների հիվանդացությունն աճել է 80%-ով կամ 1.8 անգամ (2749 դեպքով), իսկ մահացության ցուցանիշն աճել է 90%-ով կամ 1.9 անգամ (2105 դեպքով): Հայաստանում կյանքում առաջին անգամ «չարորակ նորագոյացություն» հաստատված ախտորոշումով հիվանդների թիվը կազմել է 8372, իսկ ուռուցքաբանական կառույցներում դիսպանսերային հսկողության տակ գտնվող հիվանդների թիվը` 40862: Ընդ որում, իգական սեռի մոտ տարածված են կրծքագեղձի, արգանդի մարմնի, պարանոցի և հաստ աղու, իսկ արական սեռի մոտ` շնչափողի, բրոնխների, թոքի, միզապարկի, շագանակագեղձի, ստամոքսի և հաստ աղու չարորակ նորոգոյոցությունները:
Հիմք ընդունելով ԱՀԿ մոտեցումները` ՀՀ առողջապահության նախարարությունն իրականացնում է մի շարք կանխարգելիչ միջոցառումներ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական օղակում: Միջազգային փորձը փաստում է, որ քաղցկեղների ավելի քան 30%-ը կարելի է կանխարգելել` վերացնելով այդ հիվանդությունների զարգացմանը նպաստող ռիսկի գործոնների ազդեցությունները:
2015 թվականից մեկնարկել են ՈՎՀ վաղ հայտնաբերման սկրինինգային ծրագիրը, որի բաղադրիչներից է արգանդի պարանոցի քաղցկեղի հայտնաբերումը, սոցիալական փաթեթի շահառուների կանխարգելիչ բժշկական քննությունները, շականակագեղձի քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման ծրագիրը:
Վերջին տարիներին ընդլայնվել է հիվանդանոցային օղակում ուռուցքաբանական ծառայությունների աշխարհագրությունը: Այսօր ուռուցքաբանական բժշկական օգնություն է մատուցվում է 8 բժշկական կազմակերպությունում: Իսկ ՀՀ ԱՆ «Պրոֆ. Ռ.Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի» արդիականացման արդյունքում ակնկալվում է առաջընթաց արյան համակարգի ուռուցքային հիվանդությունների ախտորոշման և բուժման ոլորտում: Կենտրոնը կիրականացնի նաև ցողունային բջիջների հավաքագրում և ոսկրածուծի փոխպատվաստում:
Առողջապահության նախարարությունը ընդգծում է. քաղցկեղը դատավճիռ չէ, այն կառավարելի է` առավել ևս վաղ հայտնաբերման փուլում:

Сегодня, 4 февраля отмечается Всемирный день Борьбы с раковыми заболеваниями. В Армении, как и во всем мире, одной из приоритетных задач в области здравоохранения является профилактика, лечение злокачественных опухолей и осуществление постоянного контроля за здоровьем населения. В Армении онкологические заболевания занимают 3 место в списке неинфекционных болезней.
По прогнозам Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), к 2020 году будет зарегистрировано уже около 22 млн. больных раком, а число людей со злокачественной опухолью достигнет 10 млн. человек.
Согласно статистике министерства здравоохранения РА, за последние 10 лет в Армении заболеваемость злокачественными новообразованиями возросла на 80% или в 1.8 (2749 случаев), уровень смертности от онкологических заболеваний тоже вырос на 90% или почти в 2 раза (2105 случаев).
В Армении число людей с первичной диагностикой злокачественной опухоли составляет 8372, а число зарегистрированных пациентов в онкологических клиниках доходит до 40862. Причем у женщин наблюдается онкология молочной железы, матки, шейки матки и толстой кишки. У мужчин же наблюдаются злокачественные новообразования трахеи, бронхов, легких, мочевого пузыря, простаты, желудка и толстой кишки.
Международный опыт показывает, что есть шанс предотвратить развитие онкологических заболеваний в 30% случаев. И министерство здравоохранения Армении, основываясь на рекомендациях ВОЗ, в лечебно-профилактических учреждениях уже осуществляет целый ряд профилактических мер.
Отметим, что за последние годы в Армении действуют уже 8 медицинских организаций, предоставляющих помощь в профилактике и лечении онкологических заболеваний.
«Диагноз “рак” – не приговор, его можно победить, особенно, на ранних стадиях», – подчеркивает Минздрав Армении.