Կենտրոնական բանկի նախագահ Ներսես Երիցյանն այսօր ԱԺ-ում հայտարարեցմ հիպոթեքային վարկավորման վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթն ուղղված է սպառողների շահերի պաշտպանությանը: ՆԱ հույս հայտնեց, որ օրինագծի ընդունումը կնպաստի հիպոթեքային շուկայի զարգացմանը, տոկոսադրույքների մատչելիությանը:
Երիցյանն ասաց, որ նախատեսվող փոփոխությունների համաձայն, քաղաքացին կարող է յոթ օրվա ընթացքում ծանոթանալ բանկի առաջարկած պայմաններին, մեկ շաբթավա ընթացքում կարող է հրաժարվել պայմանագրի կնքումից, եթե դրանք իրեն չեն բավարարում:
Կարգավորվել են վարկի վաղաժամկետ մարման հետ կապված հարցերը:
«Տույժերն ու տուգանքները սիմետրիկ են սահմանված: Այսինքն, եթե բանկն իր վնասների համար հատուցումներ է պահանջում, ապա քաղաքացու մասով էլ նման բան պետք է սահմանի պայմանգիրը: Մենք ստանդարտացնում ենք պայմանգրի ձևը, հստակեցնում ենք պայմանները, պատասխանատվության միջոցները, գրավի ազատականացումը դնում ենք իրականացման մակարդակի վրա»,-ասաց նա:
ԿԲ փոխնախագահը կարևորեց խնայողությունների ինստիտուտի կայացումը, ասաց, փողի գնի իջեցման համար պետք է սկսենք ավելի շատ խնայել, քան անում ենք հիմա:
«Պետք է շատ խնայենք: Ձմեռ պապիկներ չկան, դրսի ժողովուրդն էլ իր խնայողությունները չի տա, որ մենք հիպոթեքի փող բաժանենք»,-ասաց նա:

Замглавы Центробанка Армении: Дедов Морозов нет, и никто своих сбережений нам не отдаст
Пакет законодательных изменений относительно ипотечного кредитования нацелен на защиту интересов прав потребителей. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании Армении заместитель главы Центрального банка РА Нерсес Ерицян, представляя законопроект.
Он выразил надежду, что принятие законопроекта будет способствовать развитию рынка ипотечного кредитования, доступности кредитов.
Как отметил Ерицян, в соответствии с предлагаемыми изменениями, потенциальные заемщики могут ознакомиться с предложенными банками условиями в течение 7 дней, а после этого либо подписать договор, либо отказаться в течение недели, если условия их не устраивают.
По словам Ерицяна, законопроект регулирует и вопрос о преждевременном погашении кредитов.
Нерсес Ерицян отметил также важность становления института сбережений, отметив, что нужно начать экономить больше. «Нужно экономить больше. Дедов Морозов нет, и никто своих сбережений нам не отдаст», – сказал он.