Հայկական 12 գինեգործական ընկերություններ Մոսկվայում մասնակցում են «Պրոդէքսպո 2017» ցուցահանդեսին
Հայկական գինեգործական ընկերությունների պատվիրակությունը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանի գլխավորությամբ Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի աջակցությամբ մեկ միասնական տաղավարով մասնակցում է Մոսկվա քաղաքում ընթացող «Պրոդէքսպո 2017» ցուցահանդեսին, որի պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի է ունեցել նախօրեին: Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Եվգենի Գրոմիկոն:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, ցուցահանդեսի առաջին օրն արդեն իսկ զգացվում է հետաքրքրություն հայկական գինիների նկատմամբ` հիմնականում մեզ համար թիրախային շուկա համարվող Ռուսաստանի կողմից։
Հայկական տաղավար են այցելել նաև ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը, ՌԴ-ում ՀՀ առևտրային ներկայացուցիչ Կարեն Ասոյանը, Ռուսաստանի սոմելյեների և փորձագետների միության նախագահ Արթուր Սարգսյանը։
Հայկական պատվիրակությունը ներկայացնում են 12 գինեգործական ընկերություններ` արտերկրյա սպառողին ներկայացնելով շուրջ 50 անուն հայկական գինիներ։

The delegation of the Armenian wineries led by Deputy Minister of Agriculture Robert Makaryan and supported by the Vine and Wine Foundation of Armenia is taking part in the Prodexpo 2017 exhibition held in Moscow which officially launched yesterday. Deputy Minister of Agriculture of Russia Evgeny Gromyko delivered a welcome speech during the exhibition.
As the press service of the RA Ministry of Agriculture told Panorama.am interest has been shown towards the Armenian wines from the very beginning of the exhibition, namely from the Russian side which is considered a target market for the Armenian wine.
Ambassador of Armenia to Russia Oleg Yesayan, Armenia's trade representative in the Federation of Russia Karen Asoyan and Head of the Union of Sommeliers and Experts of Russia Artur Sargsyan also paid a visit to the Armenian pavilion.