Հարուցվել են քրգործեր՝ պայմանագրային զինծառայողի սպանության, ժամկետային զինծառայողին սպանելու փորձ կատարելու դեպքերի առթիվ
Երրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել են քրեական գործեր՝ հակառակորդի կողմից հայկական զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայողի սպանության, ժամկետային զինծառայողին սպանելու փորձ կատարելու դեպքերի առթիվ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից hայտնում են, որ Երրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով սպանություն և սպանության փորձ կատարելու դեպքերի առթիվ։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ փետրվարի 8-ին՝ ժամը 11:00-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցի հետևանքով գլխի շրջանում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող Գեղամ Հենրիկի Մանուկյանը:
Մեկ ժամ անց՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության շրջանի մեկ այլ մարտական դիրքի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցի հետևանքով գլխի շրջանում հրազենային վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Կորյուն Կամոյի Կիրակոսյանը:

СК Армении: Военнослужащий Корюн Киракосян получил огнестрельное ранение в голову, его состояние тяжелое
Третьим гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении возбуждены уголовные дела по фактам убийства ВС Азербайджана армянского военнослужащего-контрактника и покушения на убийство военнослужащего срочной службы. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
«Третьим гарнизонным следственным отделом возбуждены уголовные дела по фактам убийства и покушения на убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма. Ведется предварительное следствие», – говорится в сообщении.
Отметим, пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики сегодня ранее передала: 8 февраля, около 11:00 по ереванскому времени, на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны НКР, дислоцированной в северном направлении линии соприкосновения, вследствие нарушения ВС Азербайджана режима прекращения огня смертельное ранение получил военнослужащий-контрактник Гегам Генрикович Манукян (1979 г.р.).
«Спустя час, около 12:00, вследствие произведенного противником выстрела в направлении другой боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части огнестрельное ранение в голову получил военнослужащий срочной службы, рядовой Корюн Камоевич Киракосян.
Он был доставлен в военный госпиталь Степанакерта, его состояние оценивается как тяжелое», – указывает СК РА.