Լապշինի արտահանձնումն Ադրբեջանին կեղտոտ գործարք է. Էդուարդ Շարմազանով
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, հայ-բելառուսական պատգամավորական բարեկամական խմբի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը «կեղտոտ գործարք» որակեց Բելառուսի կողմից բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնելը:
Խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ փոխնախագահն ասաց, որ մշտապես ասել են՝  ԼՂ կարգավորման գործընթացը բացառապես խաղաղ տրամաբանությունից պիտի բխի և երկու պետությունների միջև այս «կեղտոտ գործարքը  կոպտորեն խախտում է ժողովրդավարական արժեքների, մարդու ազատության իրավունքի, քաղաքացու ազատ տեղաշարժի, և չի բխում տարածաշրջանային խաղաղության տրամաբանությունից:
«Ավելին, սա քայլ է, որը դեմ է հայ-բելառուսական քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին: Որպես հայ-բելառուսական խորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ՝ պետք է նշեմ, որ սա քայլ է, որը չի բխում ոչ հայ-բելառուսական հարաբերություններից, ոչ էլ ռուս-բելառուսական հարաբերություններից, որովհետև պարոն Լապշինը նաև Ռուսաստանի քաղաքացի է: Որպես հանձնաժողովի համանախագահ մեկ անգամ ևս հայտարարում եմ, որ սա ուղղակի խայտառակություն է, կեղտոտ գործարք է»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Հարցին, թե որպես հայ-բելառուսական խորհրդարանական բարեկամական խմբի համանախագահ, պատրաստվո՞ւմ է Բելառուսի գործընկերների հետ քննարկել խնդիրը, ԱԺ փոխնախագահը պատասխանեց. «Գոնե այս պահին ես նպատակահարմար չեմ գտնում նստել մի սեղանի շուրջ և քննարկել այդ հարցը, քանի որ հանձնաժողովը բարեկամական համագործակցության հարթակ է, իսկ այս քայլը հաստատ բարեկամական չէ և չի բխում մեր հարաբերություններից: Իսկ այն, որ մեր պատգամավոր գործընկերները կբարձրացնեն այդ հարցը տարբեր խողովակներով, մի գրամ մի կասկածեք»:
Էդուարդ Շարմազանովը նաև նշեց, որ Հայաստանը դիվանագիտական բոլոր հնարավոր միջոցներն օգտագործել է Լապշինի արտահանձնումը կանխելու համար. «Պաշտոնական Երևանն արդեն արձագանքել է։ ԱԳՆ խոսնակը բավականին խիստ արձագանք է տվել»:
Նա նաև նշեց, որ սա քայլ է՝ ուղղված ՀԱՊԿ-ի երկու դաշնակիցների դեմ, այս գործարքը ոչ Ռուսաստանի, ոչ էլ Հայաստանի շահերից չի բխում, բացի այդ, Ռուսաստանն էլ էր արձագանքել, որ դեմ է Լապշինի արտահանձնմանը։

Deputy Speaker of Armenian National Assembly, Co-Chair of the Armenian-Belarusian parliamentary friendship group Eduard Sharmazanov says extradition of Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin to Azerbaijan represents a case of ‘dirty deal.”
Sharmazanov spoke to the press at a briefing on Wednesday, saying “the dirty deal between the two countries grossly violates the democratic values, fundamental freedoms of speech and movement and is against the idea of regional peace.”
“Furthermore, this appears to be a move which contradicts to the level of Armenian-Belarusian political relations. As a Co-Chair of the Armenian-Belarusian parliamentary friendship group I should emphasize the step is neither in line with Armenia-Belarusian nor Russian-Belarusian relations, considering Lapshin also holds Russian citizenship. I reiterate that the case is a disgrace, a dirty deal,’ Sharmazanov stressed.
Asked whether he plans to discuss the matter with Belarusian colleagues, NA Deputy Speake replied: “At this point it would not be appropriate to sit at a table and discuss the matter, since the group is a platform for friendly cooperation, while the move is definitely not friendly and in the interests of our relations. Nonetheless, I have no doubt the issue will be raised by our colleagues through different channels,” Sharmazanov said.
He next added Armenian had used all available diplomatic measures to prevent Lapshin’s extradition, referring to the reaction of official Yerevan and the ‘harsh comments’ of the country’s MFA spokesperson.