Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Բրյուսելում հանդիպել է Լյուքսեմբուրգը ներկայացնող՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելին:
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում նախևառաջ քննարկվել են խոսքի ազատությանն ու լրագրողների գործունեությանը, ինչպես նաև Արցախում նրանց աշխատանքին վերաբերող հարցեր: Ֆ. Էնգելն ընդգծել է, որ լրագրողների աշխատանքն Արցախում ունի կարևորագույն նշանակություն և դա պետք է ավելի ակտիվացնել: Նրա պնդմամբ, Ա.Լապշինի արտահանձնման փաստը չի կարող որևէ ազդեցություն ունենալ Արցախ հետագա այցելությունների համար:
Ըստ Ֆ. Էնգելի՝ այսուհետ Արցախ այցելությունները պետք է լինեն էլ ավելի շատ: Դրանից բացի, Եվրախորհրդարանի պատգամավորը նշել է, որ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը և քաղաքացիական հասարակությունը պետք է մասնակցություն ունենան միջազգային քննարկումներին ու հանդիպումներին:
Արման Թաթոյանն կարևորել է պատգամավորի դիրքորոշումը և ընդգծել, որ իր հերթին գործադրում է ամեն ջանք՝ նպաստելու համար Արցախ այցերին ու Արցախի ժողովրդավարական ինստիտուտների մասնակցությանը:
Այս առումով, կարևոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հետագա համատեղ գործողությունների վերաբեյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակին, «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» նոր օրենքի կարգավորումներին, առնչվող հարցեր: Ֆ. Էնգելին ներկայացվել են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության առաջնահերթությունները:

Frank Engel: Visits to Artsakh must be even more frequent
Armenia’s Human Rights Defender Arman Tatoyan met with Frank Engel, the Member of the European Parliament from Luxembourg in Brussels.
The Ombudsman’s Office informed Panorama.am that during the meeting issues related to the freedom of expression, journalistic activities, as well as such actions in Artsakh have been primarily discussed. Frank Engel highlighted that the journalists’ activities in Artsakh have immense importance and they should be enhanced. He stressed that the extradition of Alexander Lapshin cannot affect on the further visits to Artsakh.
According to Frank Engel, henceforth visits to Artsakh must be even more frequent. In addition, MEP noted that the Human Right Defender of Artsakh and the civil society should be involved in international discussions and meetings.
Arman Tatoyan stressed the importance of Frank Engel’s position and highlighted that, in his turn, all effort are being exercised for the contribution of the visits to Artsakh and the involvement of Artsakh’s democratic institutions.
In this regard, significant agreements were reached concerning the further mutual cooperation.
During the meeting issues related to the human rights situation in Armenia, as well as the regulations of the RA new law on Human Rights Defender have been discussed. The priorities of the Human Rights Defender’s activities have been also presented to Frank Engel.