ԼՂՀ ՊԲ -ն հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել է պատասխան գործողությունների
Փետրվարի 7-ին և լույս 8-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ:  ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, հակառակորդը 85մմ-ոց Դ-44 հրանոթներից, 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից ու հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 80 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 850 կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնային գծի արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններում: Նշված հատվածում ադրբեջանական զինուժը Դ-44 հրանոթներից ու ականանետերից ընդհանուր առմամբ արձակել է 47 արկ, որից 22-ը հրանոթներից, 25-ը ականանետերից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Минобороны НКР: На линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск зарегистрирован рост напряженности
Накануне, 7 февраля, и в ночь на 8 февраля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск зарегистрирован рост напряженности. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
Противник из 85-мм пушек Д-44, 60-и и 82-миллиметровых минометов и стрелкового оружия нарушил режим прекращения огня около 80 раз. За указанный период ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций свыше 850 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения режима прекращения огня противником зарегистрированы в восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения войск. На указанном участке ВС Азербайджана из 85-мм пушек Д-44 и минометов выпустили в общей сложности 47 снарядов (22 – из пушек, 25 – из минометов).
«Передовые подразделения Армии обороны НКР для подавления наступательной активности противника прибегли к ответным действиям, продолжая уверенно выполнять поставленную боевую задачу», – говорится в сообщении.