Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի (ԳԿՀ) հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Օրակարգի առաջին հարցով ներկայացվել է հիմնադրամի գործունեության 2016թ. ամփոփ հաշվետվությունը: «Նորավանք»-ի գործադիր տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը նշել է, որ 2016 թ. պետական և մասնավոր հատվածի գործընկեր կառույցների հետ համատեղ իրականացվել են տեղեկատվական անվտանգության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքներ. պատրաստվել են տեղեկատվական անվտանգության ձեռնարկ և բառարան՝ Հայաստանի, Արցախի, ինչպես նաև միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ, հրապարակվել են մի շարք գրքեր և ամսագրեր: Սփյուռքի նախարարության հետ համատեղ աշխատանք է տարվել Հայաստան-Սփյուռք առցանց համալսարանի ստեղծման ուղղությամբ, կազմակերպվել են գիտաժողովներ և քննարկումներ սփյուռքահայ առաջատար մասնագետների հետ: Գագիկ Հարությունյանի խոսքով՝ համալսարանը պետք է ծառայի որպես հայ հանրության անվտանգության զարգացման հարցերի քննարկման հարթակ: 2017-ին նախատեսվում է շարունակել աշխատանքն այս ուղղությամբ:
Վարչապետը, կարևորելով «Նորավանք» ԳԿՀ-ի կողմից կատարվող աշխատանքները, միևնույն ժամանակ ընդգծել է առկա գիտական ներուժի լիարժեք օգտագործման անհրաժեշտությունը: ««Նորավանք»-ին նոր շունչ պետք է տանք: Պետք է մտածենք՝ ինչպես ավելի կիրառական արդյունք տալ», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
Այս համատեքստում Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է հիմնադրամի ղեկավարությանը համագործակցել Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ, քննարկել և մշակել գործունեության նոր առաջնահերթությունները:

Премьер Армении: Мы должны придать научно-образовательному фонду «Нораванк» новое дыхание
Под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна в правительстве сегодня, 8 февраля, состоялось очередное заседание совета попечителей научно-образовательного фонда «Нораванк». Подробности передает пресс-служба армянского правительства.
В рамках первого вопроса повестки дня был представлен итоговый отчет о деятельности фонда в 2016 году. Исполнительный директор фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян отметил, что в 2016 году совместно с партнерскими структурами государственного и частного секторов осуществлены работы, направленные на повышение уровня информационной безопасности: подготовлены руководство и словарь по информационной безопасности с участием экспертов Армении, НКР, а также международных экспертов, опубликован ряд книг и журналов.
Совместно с министерством Диаспоры велась работа в направлении создания сетевого университета Армения-Диаспора, организованы научные конференции и обсуждения с ведущими специалистами Диаспоры. По словам Гагика Арутюняна, университет должен служить площадкой для обсуждения вопросов развития безопасности армянского общества. В 2017 году планируется продолжить работу в этом направлении.
Придав важное значение работам, осуществляемым научно-образовательным фондом «Нораванк», премьер Армении одновременно подчеркнул необходимость полноценного использования имеющегося научного потенциала.
«Мы должны придать „Нораванку” новое дыхание, подумать, как обеспечить более прикладной результат», – сказал глава армянского правительства.
В данном контексте Карен Карапетян предложил руководству фонда сотрудничать с Центром стратегических инициатив, обсудить и разработать новые приоритеты деятельности.