Թրամպը մտադիր է Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հռչակել ահաբեկչական կազմակերպություն
11:38 08/02/2017
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը ճանաչել որպես ահաբեկչական կազմակերպություն:
Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով սեփական աղբյուրներին:
Ըստ աղբյուրների՝ ամերիկյան մի շարք կառավարական գործակալությունների հետ տվյալ հարցով խորհրդակցություններ են անցկացվել՝ պարզելու համար նման քայլի հնարավոր հետևանքները:
Նշվում է, որ նախկինում ԱՄՆ իշխանությունները պատժամիջոցներ են սահմանել կորպուսի մի շարք անդամների նկատմամբ:
Աղբյուրը նկատում է, որ կորպուսն ահաբեկչական կազմակերպություն հռչակելու դեպքում, ԱՄՆ-ն լուրջ խնդիրներ կունենա Իրաքում և Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում: Հայտնի է, որ կորպուսի անդամներն աջակցում են շիա մուսուլմաններին ու պայքարում սուննիների դեմ:
Նշվում է նաև, որ Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը երկրի անվտանգության ոլորտի ամենահզոր կառույցն է, որը վերահսկում է Իրանի տնտեսության մեծ մասն ու ահռելի ազդեցություն ունի երկրի քաղաքական համակարգի վրա:

Белый дом рассматривает возможность признать Корпус стражей Исламской революции в Иране террористической организацией
11:44 08/02/2017
Белый дом рассматривает возможность признать Корпус стражей Исламской революции (КСИР) в Иране террористической организацией. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на осведомленные источники.
Как передает «Газета.Ru», по данным источников, сразу несколько ведомств обсуждали подобную инициативу. Тем не менее, агентству не удалось получить копию распоряжения. Также неясно, готов ли президент США Дональд Трамп подписать такой указ.
В Белом доме не смогли оперативно прокомментировать информацию. В то же время Иран опровергает любую причастность к террористической деятельности.
Чиновники подчеркивают, что подобные меры могут привести к эскалации конфликта между двумя странами. Источник агентства в Белом доме полагает, что Иран обязательно отреагирует, если будет принято это решение, не исключая, что действия Тегерана могут нести неявный характер.
Ранее Трамп заявил, что Иран является «террористическим государством номер один».