ՍԱՊԾ. Արգելվել է թռչնամսի ներմուծումը Լեհաստանից
ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետի հրամանով, Լեհաստանի Հանրապետությունում արձանագրված թռչնի գրիպ հիվանդության մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն կանխելու նպատակով՝ 2017թ. փետրվարի 9-ից ժամանակավորապես արգելվել է Լեհաստանի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք կենդանի թռչնի (բոլոր տեսակի), բոլոր տեսակի թռչնամթերքի, հումքի (փետուր, աղվամազ), ապրանքային և ինկուբացիոն ձվի, մսոսկրային ալյուրի, կերերի, լրացակերերի (բացառությամբ սինթետիկ և քիմիական նյութեր պարունակող լրացակերերի), պոլիմերային և ստվարաթղթե պալարային տուփերի և միջադիրների ներմուծումը՝ մինչև այդ երկրում բարձր ախտածին թռչնի գրիպ հիվանդության վերացման մասին տեղեկատվության հրապարակումը:
Ծառայությունից նշում են, որ արգելանքը չի տարածվում այդ երկրներից մինչև 2017 թվականի փետրվարի 9-ը արտահանված (դուրս բերված) նշված ապրանքների վրա:

Армения запретила ввоз мяса птицы из Польши из-за «птичьего гриппа»
Указом начальника Государственной службы безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства Армении, с 9 февраля 2017 года временно запрещен импорт в Армению мяса птицы из Польши. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Согласно информации, запрет распространяется на живую птицу всех видов, все виды мяса птицы и сырье (перья и пух), товарные и инкубационные яйца, костную муку, корма, комбикорма (за исключением тех, которые содержат синтетические и химические вещества), полимерные и картонные ящики и вкладыши.
Соответствующее решение принято в связи со случаями «птичьего гриппа» в Польше. Запрет будет действовать до получения информации о ликвидации в Польше штамма «птичьего гриппа», который обладает высокой степенью вирулентности.