Գերմանական դատարանը մասամբ է արգելել Էրդողանին վիրավորող բանաստեղծությունը
Համբուրգի նահանգային դատարանը հրապարակել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վերաբերյալ վիրավորական բանաստեղծություն գրած երգիծաբան Յան Բոհմերմանի գործով դատավճիռը:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, թուրքական «Sözcü» թերթի կայքի համաձայն՝ դատարանը հրապարակման արգելք է դրել նշյալ բանաստեղծության այն հատվածի վրա, որը Էրդողանին ուղղված վիրավորանք է պարունակում:
Նշենք, որ Թուրքիայի նախագահը Գերմանիայում գտնվող իր փաստաբանի միջոցով պահանջել էր ամբողջությամբ արգելել բանաստեղծությունը: Դատարանը, փաստորեն, այս պահանջը միայն մասամբ է բավարարել:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ  2016թ. մարտին Յան Բոհմերմանը գերմանական «ZDF» հեռուստաալիքի եթերում ընթերցել էր մի բանաստեղծություն, որը, թուրքական կողմի բնութագրմամբ, «արվեստի անվան տակ չափազանց ծանր վիրավորանքներ էր պարունակում»:
Բանաստեղծությունը որոշակիորեն ազդել էր նաև թուրք-գերմանական դիվանագիտական հարաբերությունների վրա: Թուրքիայի կառավարությունը պահանջել էր Բոհմերմանի նկատմամբ դատական գործ հարուցել՝ Գերմանիայի քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի՝ «Օտար երկրի առաջնորդին վիրավորելու» հիմքով:
Գերմանիայի կառավարությունը թեև ընթացք տվեց այդ պահանջին, սակայն, միևնույն ժամանակ, քննարկման դրեց և հաստատեց 103-րդ հոդվածի չեղարկման հարցը: Գերմանիայի նախարարների խորհրդի որոշմամբ՝ 2018թ. հունվարի 1-ից նշյալ հոդվածը կդադարի գործել:

A German court has upheld its ban on a satirical poem that mocks Turkish President Recep Tayyip Erdogan. According to BBC report, the Hamburg court said that it stands by its order, issued last May, which prohibited republication of parts of a poem by German comic Jan Boehmermann.
The poem, first broadcast in 2016, led to a free speech debate in Germany, and diplomatic tension with Turkey. But in a statement, the court said: "Satire that is secured under artistic freedom could be forbidden when it touches on the core area of personal freedom."
However, the court also said that a head of state must expect heavier criticism than a regular citizen.
The source reminds, that the poem played on President Erdogan's reputation for cracking down on free speech at home, included vulgar sexual references. The Turkish president filed a criminal complaint against the satirist after it was broadcast on German television last March.
The criminal charges were later dropped, but the poem remains banned in Germany.
In its first ruling, the court in Hamburg said that comments on Erdogan's treatment of freedom of speech were allowed, but said the sexual references were unacceptable.