Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնն այս տարի նվիրված է անվանի կոմպոզիտոր Հարո Ստեփանյանի 120-ամյակին,-այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմաը հայտնեց կոմպոզիտոր Վարդան Աճեմյանը՝ նշելով, որ յուրաքանչյուրը տարի փառատոնը նվիրվում է հայ անվանի կոմպոզիտորներից մեկին:
«Հիանալի նախաձեռնություն է, պետք է անպայման մեծարենք մեր մեծերին: Նպատակն է ստեղծել մնայուն արժեքներ, տարածել հայ դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, ձայնագրել, տեսագրել հայ կոմպոզիտորների սիմֆոնիկ և կամերային ստեղծագործությունների ձայնագրումը, թվայնացնել նոտաներն ու պահպանել դրանք: Փառատոնը նաև հնարավորություն է ընձեռում հայ երիտասարդ կոմպոզիտորներին ներկայացնել իրենց ստեղծագործությունները»,- ասաց կոմպոզիտորը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Արմենուհի Ղազարյանն ընդգծեց, որ մինչ այս Հարո Ստեփանյանի ժառանգությունը եղել է ձեռագիր վիճակում, այժմ այն թվայնացվել է և կփոխանցվի սերունդներին. «Շնորհակալ եմ երիտասարդական նվագախմբին՝ նրանք կարևոր նախաձեռնություն են իրականացնում»:
Հայաստանի երիտասարդական նվագախմբի ղեկավար Սերգեյ Ստեփանյանի խոսքով՝ թեև փառատոնը նեղ մասնագիտական է, սակայն այն ունի մեծ առաքելություն՝ հայ կոմպոզիտորներին ճանաչելի դարձնել ունկնդիրների լայն շրջանակին. «2010 թվականից սկսած տարեցատրի ավելի ոգևորված ենք աշխատում: Մենք գիտենք, որ կան շատ լավ կոմպոզիտորներ, կան տաղանդներ և այս փառատոնի շրջանակներում նրանց հնարավորություն կտրվի հնչեցնել այն, ինչին նվիրել են նրանք իրենց կյանքը»:
Փառառոնի գեղարվեստական հարցերով պատասխանատու Սարգիս Բալբաբյանը տեղեկացրեց, որ հինգ համերգային երեկո է լինելու՝ երկու սիմֆոնիկ և երեք կամերային: Այն կմեկնարկի փետրվարին, Երևանում՝ փետրվարի 15-28-ը. «Հարո Ստեփանյանի ստեղծագործությունների կողքին կհնչեն նաև տեղացի և սփյուռքահայ ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները»:
Ստեղծման առաջին իսկ օրից փառատոնն անց է կացվում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Այն կազմակերպում է Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը:
Նշենք, որ անցած յոթ տարիների ընթացքում փառատոնի շրջանակներում թվայնացվել է 50-ից ավելի հայ կոմպոզիտորների սիմֆոնիկ և կամերային ստեղծագործություններ, ձայնագրվել են ավելի քան 200 ստեղծագործություններ, իրականացվել են հայ կոմպոզիտորների 150-ից ավելի ստեղծագործությունների պրեմիերաներ:
Հարո Ստեփանյանը (1897-1966թթ.) տաղանդավոր և ինքնատիպ կոմպոզիտոր է, ով ﬔծ ավանդ է ունեցել հայ երաժշտական մշակույթի զարգացման գործում: Նա հեղինակել է հինգ օպերա, երեք սիմֆոնիա, երգեր, ռոմանսներ, կաﬔրային-գործիքային ստեղծագործություններ։

Works by Haro Stepanyan digitalized ahead of the 9th Armenian Composers’ Art Festival
This year the 9th Armenian Composers’ Art Festival is dedicated to the 120th anniversary of Armenian composer Haro Stepanyan -  a talented and unique composer, who greatly contributed to the development of the Armenian music culture. He has authored five operas, three symphonies, numerous songs romances, chamber instrumental works.
“This appears to be an excellent initiative, since we are obliged to honor our talented artists. The main purpose of the event is the promotion of Armenian national music, the record, filming of the great works of Armenian chamber and symphonic works as well as digitalization and maintaining them for the coming generations,” Composer Vardan Achemyan told at a press conference ahead of the launch of the festival.
the Head of Contemporary Art of RA Ministry of Culture Armenuhi Ghazaryan, present at the press conference, informed that works of Haro Stepanyan have been digitalized, expressing her gratitude to the Youth Orchestra of Armenia for the undertaking.
Coordinator of the Artistic issues at the festival Sargis Balbabyan noted that within the frames of the festival five concerts are planned featuring two symphonic and three chamber music evenings. The fest will take pace in Yerevan on February 15-28 “Along with Haro Stepanyan’s, works of modern composers both from Armenia and Diaspora will be performed,” Balbabyan said.
The Artistic Director of the Armenian Composers’ Art Festival is Sergey Smbatyan. The festival is being held with the support of the Ministry of Culture under the patronage of the President of the Republic of Armenia. Over the course of the past seven years symphonic and chamber works of more than 50 Armenian composers have been digitalized, 200 works have been recorded with some 150 works premiered in the scope of the festival.