Խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար հավատարմագրվել է 3 տեղեկան ՀԿ
Ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար այս պահին հավատարմագրված է տեղական երեք հասարակական կազմակերպություն:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ հավատարմագրված են «Ժողովրդավարության իրավունքի միջազգային կենտրոն» ՀԿ-ն (133 դիտորդ), «Միացյալ առաջնորդների պալատը» (137 դիտորդ) և «Համահայկական երիտասարդական ասոցիացիան» (189 դիտորդ):
Ապրիլի 2-ի ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցի համաձայն, դիտորդների հավատարմագրելու կամ հավատարմագրված դիտորդների ցանկում փոփոխություններ կատարելու համար ԿԸՀ դիմումներ ներկայացվում են սկսած նախրոդ տարվա դեկտեմբերի 30-ից մինչև 2017 թվականի մարտի 18-ը:
Ավելի վաղ ԱԺ աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը Panorama.am-ին հայտնել էր, որ հրավերներ են ուղարկվել ԵԽ-ին, ԵԽԽՎ-ին, ԵԱՀԿ-ին, ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեային:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը Կարիքների գնահատման առաքելության զեկույցում առաջարկում է ապրիլի 2-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների համար գործուղել ընտրությունների դիտորդական առաքելություն, եթե Հայաստանի իշխանությունները պաշտոնական հրավեր ուղարկեն:
Փորձագետների հիմնական թիմից բացի՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԿԳԱ-ն առաջարկում է ԵԱՀԿ մասնակից պետություններից գործուղել 24 երկարաժամկետ դիտորդ՝ ամբողջ երկրի տարածքում ընտրական գործընթացին հետևելու նպատակով և 250 կարճաժամկետ դիտորդ՝ ընտրության օրը տեղի ունեցող գործընթացներին հետևելու նպատակով:

ЦИК: В Армении для наблюдения за парламентскими выборами аккредитованы три местные общественные организации
20:31 14/02/2017
В настоящее время с целью осуществления наблюдательской миссии на предстоящих 2 апреля 2017г. выборах в Национальное Собрание Армении в ЦИК аккредитованы три местные общественные организации.
Как сообщили Panorama.am в Центральной избирательной комиссии (ЦИК) РА, для наблюдения за парламентскими выборами аккредитованы такие местные общественные организации, как «Международный центр демократического права» (133 наблюдателя), «Палата объединенных лидеров» (137 наблюдателей) и «Всеармянская молодежная ассоциация» (189 наблюдателей).
Отметим, ранее в интервью Panorama.am глава пресс-службы НС РА Арсен Бабаян сообщил: «Приглашения осуществлять наблюдательскую миссию на выборах в Национальное Собрание Армении 2 апреля с.г. направлены четырем международным организациям – Совету Европы, ПАСЕ, ОБСЕ и Межпарламентской ассамблее СНГ».