Արցախի օմբուդսմենը Եվրոպական խորհրդարանում ներկայացրել է Ապրիլյանում  Ադրբեջանի վայրագությունները
Այսօր Ստրասբուրգում՝ Եվրոպական խորհրդարանում, տեղի ունեցավ Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի և Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելի մամուլի ասուլիսը։
Ասուլիսի մեկնարկին Ռուբեն Մելիքյանը նշեց, որ Արցախի քաղաքացիների համար շատ կարևոր է, որպեսզի Եվրոպայի գործընկերների համար լսելի լինի իրենց ձայնը։
Արցախի օմբուդսմենը նշեց, որ Եվրոպական խորհրդարանում հանդիպումներ է ունեցել խորհրդարանականների հետ ու ներկայացրել է իր վերջին զեկույցը, որն անդրադառնում է 2016թ․-ի ապրիլին Ադրբեջանի իրականացրած վայրագություններին։
«Ես հատկապես ընդգծեցի մարդու իրավունքների սիստեմատիկ խախտումներն ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, որի վկայությունն է այն, որ Ադրբեջանի հսկողության տակ հայտնված Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության 90 տոկոսը եղել է խոշտանգված, սպանված կամ խեղված։ Այս ամենը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի բոլոր ուղղություններով՝ Թալիշ գյուղում, որը ապրիլյան պատերազմի խորհրդանիշն է դարձել, ինչպես նաև ագրեսիայի մյուս ուղղություններով»,-ասաց Ռուբեն Մելիքյանը։
Արցախի օմբուդսմենը նշեց, որ Եվրոպական խորհրդարանում ներկայացրել է իր զեկույցի ոչ միայն հրապարակային տարբերակը, այլ նաև սահմանափակ հասանելիություն ունեցող տարբերակը, որում մանրամասնորեն անդրադարձ է կատարվում յուրաքանչյուր զոհին։ Ռուբեն Մելիքյանը նշեց,  որ սա շատ տագնապալի իրավիճակ  է մարդու իրավունքների համայնքի ու Եվրոպայի համար՝ ընդգծելով, որ Եվրոպան՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցները, պետք է անմիջական  ներգրավվածություն ունենան ու ուսումնասիրեն, թե ինչ է կատարվում նաև Լեռնային Ղարաբաղում։
«Սա շատ վտանգավոր է, քանի որ Ադրբեջանը մտածում է, որ կարող է իրականացնել այն ամենն ինչ կցանկանա ու այդ ամենը հնարավոր չի լինի անկախ ձևով հաստատել»,-ասաց Ռուբեն Մելիքյանը։
Օմբուդսմենը Եվրոպական խորհրդարանի անդամների հետ քննարկել է նաև օրերս Բելառուսից Ադրբեջան արտահանձնված Ալեքսանդր Լապշինի հարցը, որը, ինչպես ասաց Մելիքյանը, «ազատ խոսքը լռեցնելու ու դեպի  Արցախ այցը վտանգավոր դարձնելու փորձ էր»։
«Սա ևս մարդու իրավունքների շատ վտանգավոր հարց է, սա ոչ  միայն Լապշինի հարցն է, այլ նաև այն բոլոր մարդկանց, ովքեր եղել են կամ լինելու են Արցախում։ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիները բազմիցս ապացուցել են, որ պատրաստ են լինել առավել ներգրավված Եվրոպայում, ստանձնել Եվրոպական արժեքները և նրանք արժանի են ունենալ այդ հնարավորությունը»,- ասաց Ռուբեն Մելիքյանը։

Artsakh Ombudsman presented Azerbaijani April atrocities in the European Parliament
The Human Rights Defender of the Republic of Artsakh Ruben Melikyan has held a joint press conference with MEP Frank Engel in Strasburg on Tuesday, where Melikyan has presented the findings of the Artsakh Ombudsman’s second interim report on atrocities committed by Azerbaijan during the 2016 April war.
Ruben Melikyan reflected on his meetings held in the European Parliament with number of parliamentarian.
“In particular I emphasized the systematic violations of human rights occurred during the April war and one of the signs of it has been [the fact] that about 90% of all citizens of the Nagorno Karabakh Republic which fall under the control of Azerbaijan were either tortured, or executed and mutilated,” Melikyan said, adding the cases of aggressions were recorded in all directions of Azerbaijani offensive, most vividly in Talish village  - the symbol of Azerbaijan aggression during April and elsewhere.
Artsakh Ombudsman called for the European human rights structures to urgently engage with and study the cases of gross human rights violations of the Nagorno Karabakh people, informing he had presented not only the public version of the report but also the limited edition detailing on specific cases of each of the victims.
“This is an alarming situation for the human rights community because we cannot provide independent reports due to the lack of engagement of Europe in Artsakh for objective reasons,” stressed Melikyan, referring to the absence of European human rights missions in the region .
Artsakh Ombudsman also informed the parliamentarians about the situation around journalist and blogger Alexander Lapshin’s arrest and extradition to Azerbaijan, labeling the case as an unfortunate attempt ‘to silence the free speech and obstruct the visits to Artsakh’.
“This appears to be another concerning human rights issue, related to not only Lapshin but also those who have visited or plan to visit Artsakh,” Melikyan said, adding the people of Karabakh have repeatedly displayed readiness to be more engaged with Europeans and take more examples of European values which is worth to be given the chance.