Ապրիլի 2-ին շտկված կլինի ամեն ինչ, ազդանշանն էլ կլինի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով փետրվարի 12-ին Գեղարքունիքի մարզի Սեմյոնովկա և Արմավիրի մարզի Վարդանաշեն համայնքներում կայացած ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ ընտրողների էլեկտրոնային գրանցում իրականացնող տեխնիկական սարքավորումների փորձարկման ընթացքում գրանցված խնդիրներին ու թերություններին:
Դ. Հարությունյանը նշեց, որ նախապես փորձարկում նախատեսված չէր, սակայն սարքավորումներ պատրաստող ընկերությանը խնդրել էին մի փոքր խմբաքանակ ավելի շուտ պատրաստել՝ հետագայում հնարավոր խնդիրներից զերծ մնալու համար: Փորձարկման արդյունքում եկել են եզրահանգման, որ շտկումների կարիք կա:
Նախարարը հիշեցրեց, որ կրկնաքվեարկության ժամանակ պետք է կարմիր նշան հայտնվի, եթե ընտրողն այդ տեղամասում գրանցված չէ, ապա՝ դեղին նշան:
«Պարզ դարձավ, որ այդ նշանները պետք է խոշորացվեն, որպեսզի դիտորդները, վստահված անձինք կարողանան միանգամից նկատել»,-ասաց նա:
Դիտորդներն առաջարկել են կարմիր լույսի դեպքում նաև ազդանշան լինի, մոտավորապես ոստիկանական ավտոմեքենայի ազդանշանային ձայնի նման:
«Եղել է դեպք, երբ սարքավորումը չի կարողացել ավտոմատ կարդալ անձնագրի կամ նույնականացման քարտի համարը՝ լինում են մաշված, խազերով կամ վնասված: Այս պարագայում պետք է այդ տվյալները մուտքագրել ստեղնաշարով: Այս պարագայում էլ առաջարկություն եղավ ոչ ցայտուն ազդանշան լինել»,-ասաց Հարությունանը:
Նրա խոսքով, այս պահին աշխատում են դրանք շտկելու ուղղությամբ: Եղել են մանր խնդիրներ, որոնց մասին բարձրաձայնել են հանձնաժողովի անդամները՝ հերթերից խուսափելու համար:
«Ծրագրային պարզեցման խնդիր ենք դրել մի շատ դեպքերում, այն ինչ հնարավոր է կյանքի կոչել, անպայման կանենք»,-ասաց նա, հիշեցնելով, որ փորձարկման ժամանակ ծրագրային աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտված չէին:

Давид Арутюнян: К парламентским выборам в Армении все проблемы с техническим оборудованием будут решены
На предстоящих 2 апреля с.г. выборах в Национальное Собрание Армении все проблемы с техническим оборудованием для электронной регистрации избирателей будут решены. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр-руководитель аппарата правительства РА Давид Арутюнян.
Обратившись к проблемам и упущениям, зарегистрированным в ходе испытаний технического оборудования для электронной регистрации избирателей на состоявшихся 12 февраля в общине Семеновка Гегаркуникской области РА и общине Варданашен Армавирской области республики выборах в органы местного самоуправления, Д. Арутюнян сказал, что на предстоящих парламентских выборах все будет исправлено.
«Изначально мы не планировали проводить испытания, однако мы попросили производителя данного оборудования изготовить небольшую партию соответствующей техники чуть раньше, чтобы избежать возможных проблем в дальнейшем. В результате испытаний мы пришли к выводу, что существует необходимость в исправлениях», – отметил министр-руководитель аппарата правительства РА.
При этом Д. Арутюнян подчеркнул, что при повторном голосовании должен появляться красный знак, а если избиратель не зарегистрирован на данном избирательном участке, то должен загораться желтый знак.
«В результате испытания стало ясно, что необходимо увеличить данные знаки, чтобы наблюдатели, доверенные лица имели возможность их сразу заметить. Наблюдатели также предложили, чтобы появление красного огонька сопровождалось и сигналом, похожим на сирену полицейской машины», – отметил министр-руководитель аппарата правительства РА.
При этом Д. Арутюнян подчеркнул: «Был случай, когда оборудованию не удалось автоматически прочесть номер удостоверения личности или идентификационной карты, поскольку документы бывают изношены или повреждены. Здесь необходимо ввести данные избирателя вручную с помощью клавиатуры. В этом случае также было предложено обеспечить появление негромкого сигнала».
«Мы также поставили задачу упростить программу в определенных случаях. Все, что возможно осуществить, мы обязательно сделаем», – отметил министр, добавив, что к моменту испытаний технического оборудования работы, связанные с программой, были завершены не полностью.
«В настоящее время мы полагаем, что серьезных проблем не будет», – добавил Д. Арутюнян.
По словам министра-руководителя аппарата правительства Армении, 120 переквалифицированных преподавателей обучат 6 тысяч специалистов во всех областях республики.