Հարավային Կորեայի ամենահարուստ գործարարներից մեկը, Samsung Electronics-ի փոխնախագահ, փաստացի ղեկավար Լի Չժե Յոնը ձերբակալվել է կոռուպցիոն սկանդալի գործով, որը հանգեցրել էր նաև նրան, որ խորհրդարանն իմպիչմենտ էր հայտնել երկրի նախագահ Պակ Կին Հեին:
Բի-Բի-Սի-ն գրում է, որ Հարավային Կորեայի դատարանը հունվարին մերժել էր Լի Չժե Յոնին ձերբակալելու պահանջը, բայց այդ ժամանակվանից, ինչպես ասվել էր, դատարանի տրամադրության տակ էին հայտնվել նոր ապացույցներ:
Նրան մեղադրում են երկրի նախագահ Պակ Կին Հեի մոտ ընկերուհու՝ Սուն Սիլիի հսկողության տակ գտնվող հիմնադրամներին միջոցների ապօրինի փոխանցման մեջ: Նա չի ընդունում, որ չարաշահել է պաշտոնական դիրքը:
«Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի դատական գործընթացի ժամանակ հասնենք արդարադատության»,- նշված է Samsung Group-ի հայտարարության մեջ:

Samsung's heir apparent Lee Jae-yong has been placed under arrest in South Korea, accused of bribery and other charges. The case is linked to a scandal that led to the impeachment of President Park Geun-hye, BBC reports.
Samsung is accused of giving donations to non-profit foundations operated by Choi Soon-sil, a friend of Ms Park, in exchange for government favours.
Mr Lee and the Samsung Group deny any wrongdoing.
The acting Samsung chief was first questioned by prosecutors in January, but they decided then not to arrest him.
But he was questioned for a second time earlier this week.
On Friday, the court said it "acknowledged that it is necessary to arrest [Lee Jae-Yong] in light of a newly added criminal charge and new evidence."
In a released statement Samsung Group has noted that it will do its best “to ensure that the truth is revealed in future court proceedings.”